Gulyás Gergely mellett Orbán Viktor is megjelent a csütörtöki Kormányinfón. A rendkívüli sajtótájékoztatón a miniszterelnök a járványok, a népvándorlások és a krízisek korszakának nevezte a jelent, illetve a következő évtizedet, és fontos bejelentéseket tett. A magyar kormányfő közölte, hogy hazánkban is engedélyezik a tizenkét–tizenhat éves korosztály oltását, ám erre kampányt nem szerveznek; a szülők eldönthetik, hogy szeretnék-e beoltatni gyermeküket vagy sem. Azokat pedig, akik nem veszik fel a második oltást, törölni fogják a védettségi igazolvánnyal rendelkezők névsorából. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy újabb nemzeti konzultációról döntött a kormány, amelynek keretében kikérik az emberek véleményét a gazdasági újranyitás lépéseivel kapcsolatban. Újságírói kérdésre reagálva a magyar–ír labdarúgó mérkőzés elején történtekkel kapcsolatban leszögezte: nem szimpatizál a letérdelő akciókkal, mert ez a mi kultúránktól teljesen idegen, hiszen a magyarok csak Isten és a haza előtt, valamint lánykérés esetén térdelnek le.
A járványügyi adatokról szólva Orbán Viktor kiemelte, hogy az új fertőzöttek száma egyre gyorsuló ütemben csökken, a pozitív tesztek aránya is esik.
A járvány harmadik hullámát legyűrtük
– szögezte le a miniszterelnök, aki kérdésre reagálva később kiemelte: a kormány felkészült egy esetleges negyedik hullámra is. Orbán Viktor kifejtette, hogy amíg nem volt elegendő vakcina ahhoz, hogy mindenki élhessen az oltás lehetőséggel, addig a felelősség az államé volt, ám jelenleg már több vakcina áll rendelkezésre, mint amennyien regisztráltak.
A járvány azok számára ért véget, akik beoltatták magukat
– hangsúlyozta a kormányfő. Szólt arról is, hogy a nyugati vakcinából érkezik még biztosan tizenhétmillió adag.
Ez azt jelenti, hogy mindenkit képesek vagyunk nemcsak harmadjára, hanem ha kell, akkor negyedszer is beoltani
– magyarázta Orbán Viktor, aki azt is bejelentette, hogy százharminchétezren nem jelentkeztek a második oltásukért; őket törölni fogják a védettségi igazolvány nyilvántartásából. A miniszerelnök hangsúlyozta, hogy jövő héttől a tömegesről átállunk a készenléti oltásra. A miniszerelnök bejelentette, hogy hazánkban is engedélyezik a tizenkét–tizenhat éves korosztály oltását, ám erre kampányt nem szerveznek; a szülők eldönthetik, hogy szeretnék-e beoltatni gyermeküket vagy sem.
A járványok, a népvándorlások és a krízisek korát éljük
Nem hisszük, hogy a járványok, a népvándorlások és a krízisek korszaka véget ért volna; olyan évtizedre készülünk, amit ezek fognak jellemezni
– mondta Orbán Viktor, aki hozzátette, hogy emiatt új döntéssekkel bővülhet a magyar gazdaságpolitika. Szólt arról is, hogy a minimálbért egy, vagy több lépésben kétszázezer forintra fogják emelni.
Ennek ellentételezéséről meg kell állapodnunk a gazdasági kamarával; valószínűleg jelentős mértékű adókedvezményeket kell adnunk a kkv-szektor szereplőinek
– mutatott rá a miniszterelnök.
Kopogtat az ajtónkon egy nagyon fontos vita a klímaadóról; ha ezt ellenezzük, akkor nagyon komoly nemzetközi vitába kell Magyarországnak bocsátkoznia, ehhez a kormánynak élveznie kell a magyarok minél szélesebb támogatását
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
Újabb nemzeti konzultáció indul
A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy újabb nemzeti konzultáció várható, amelyben szerepelni fog majd az új menekültkvóta kérdése is. Orbán Viktor szerint legalább két évig fel kellene függeszteni a teljes migrációs rendszert, legalább addig, amíg a járványon nem leszünk túl.
Tíznapos rendkívüli fizetett szabadságot adunk azoknak, akik részt vettek a védekezésben. Az ezzel kapcsolatos rendelet ma fog megjelenni
– jelentette be a kormányfő. Orbán Viktor kiemelte, hogy az újraindítás sikere vagy sikertelensége az év végén derülhet ki. Amennyiben a gazdasági növekedés 5,5 százalék felett lesz, akkor lehetőség nyílik az szja visszaadására, illetve a három évenként járó fegyverpénzt is kifizethetik január elsején.
Mindenki csak azt kapja vissza, amit befizetett, nem pénzosztásról beszélünk
– magyarázta az szja-visszafizetés egyik kulcskérdését a miniszterelnök; tehát a családi kedvezménnyel már csökkentett, befizetett adót kaphatja majd vissza mindenki az átlagbérig.
Körülbelül 1,1 millió család kaphat kisebb vagy nagyobb visszatérítést. Összesen 530–580 milliárd forintot tesz ki ez az intézkedés
– részletezte a miniszterelnök.
Az szja visszatérítése egyszeri lesz, a járványhelyzet miatt van
– szögezte le a miniszterelnök, aki szerint biztonságos és kiszámítható költségvetésre van szükség. Kiemelte, hogy a huszonöt év alatti korosztályra vonatkozó szja-mentesség jövő januártól lép érvénybe, miközben a visszatérítés a 2021-es adóév után jár.
Szólt arról is, hogy a bankok azt akarják, hogy minél gyorsabban minél több ember szálljon ki a moratóriumból; ezzel szemben a kormány egy fokozatos átmenetet szeretne.
Jelentős szakmai véleménykülönbségek vannak a bankok és közöttünk
– hangsúlyozta a miniszterelnök, aki azt is leszögezte, hogy az új nemzeti konzultációban erre vonatkozó kérdések is lesznek.
Mi nem voltunk rabszolgatartók
Azt várjuk el a nemzeti csapatainktól, hogy harcoljanak, győzzenek és állva haljanak meg
– nyomatékosította a magyar kormányfő, amikor a magyar labdarúgó válogatott Írország elleni találkozóján történtekről faggatták az újságírók. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ő egyáltalán nem szimpatizál a „térdelősdivel”, hiszen a sport másról szól, és nincs helye a pályán a politikai akcióknak.
A magyarok csak Isten és a haza előtt, valamint leánykérés esetén térdelnek le
– nyomatékosította a kormányfő, aki arra is rámutatott, hogy hazánk soha sem volt gyarmatosító ország.
Mi nem voltunk rabszolgatartók, tehát felelősségünk sincsen. Én a szurkolókkal értek egyet
– magyarázta Orbán Viktor, aki később szólt arról is, hogy igyekszik betartani ugyanazokat a szabályokat, amelyeknek a betartását a kormány elvárja az állampolgároktól. Ennek a szellemiségnek a jegyében például hiába nagy focirajongó, ő sem vett részt korábban a zártkapus meccseken.
A leggazdagabbak magyarok többsége a baloldalhoz köthető
A legfontosabb, hogy be kell tartani a szabályokat és be kell fizetni az adókat; a több adó jó hír a költségvetésnek
– mondta Orbán Viktor a Mészáros Lőrinc gazdagodását firtató kérdésekre. A kormányfő azt is leszögezte, hogy hazánk száz leggazdagabb embere között legalább nyolcvan fő baloldali, ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a baloldallal ellentétben a magyar jobboldalon nincs összefonódva az üzlet a politikával.
Magyar védettségi igazolvány van, uniós védettségi igazolvány nincs
– hangsúlyozta kérdésre reagálva, majd hozzátette, hogy uniós zöldkártya leghamarabb július elejétől lesz. A magyar kormány arról döntött, hogy összehangolják a magyar igazolvány elektronikus változatának adattartalmát az uniós normákkal. Ez folyamatban van; júliusra a magyar védettségi igazolvány elektronikus változata tartalmazni fog minden olyan információt, amit az EU kér.
Szerintem minden típusú vakcinával lehet majd utazni, de lassan jutunk majd el erre a pontra
– hangsúlyozta a miniszterelnök, utalva az európai gyógyszerlobbistáknak a keleti vakcinák kiszorítására tett kísérleteire.
Kínával nem ideológiai, hanem gazdasági kapcsolatunk van
A miniszterelnök rámutatott, hogy Kínával nem ideológiai, hanem gazdasági kapcsolatunk van. Hangsúlyozta, hogy nekünk is részt kell venni abból a nemzetközi versenyből, amely az ázsiai felemelkedésből próbál profitálni. Kiemelte, hogy ez nem csupán Kínára vonatkozik, hanem több kelet-ázsiai országra is. Rámutatott, hogy az EU több országa is verseng a kínai gazdasági kapcsolatokért, mert a következő évtizedet a kínai és ázsiai gazdaságok felemelkedése jellemzi majd. A rendkívüli sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a Fudan Egyetem kérdésében népszavazás lesz hazánkban. Hangsúlyozta: egyelőre nem tudni, pontosan mennyibe kerülne a campus megépítése. Kiemelte: ezekről akkor lehet beszélni, ha lesz egy terv. Orbán Viktor ismét leszögezte, hogy a tervek elkészülése után az emberek fognak dönteni a kérdésben.
Abban vagyunk érdekeltek, hogy Kína és az USA között olyan együttműködés jöjjön létre, ami jó a magyaroknak, jó Közép-Európának
– magyarázta a miniszterelnök.
Mindennel nem tudjuk magunkat ellátni, ezért a nemzetközi gazdasági-kereskedelmi életben való részvétel továbbra is érdeke Magyarországnak
– hangsúlyozta a kormányfő, aki kiemelte, hogy vannak stratégiai ágazatok, amelyekben szintén nem tudunk önellátók lenni, ugyanakkor vannak olyan ágazatok, amelyekben szeretnénk többségi nemzeti tulajdont; példaként említette a médiapiacot, a bankszektort vagy az energiaipart.
Vezető kép: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS