Ahogy tegnap már tudósítottunk róla, Donald Tusk lett az Európai Néppárt elnöke. A hazai baloldali sajtó örömmel nyugtázta, hogy Tusk a kongresszuson mondott beszédében Orbán Viktort és a Fideszt ostorozta áttételesen. Ezt valóban bele lehetett magyarázni a szavaiba, sőt, akár a Fidesznek is szólhatott az üzenet, azonban nehéz a cáfolattal vitába szállni, ugyanis az magától Donald Tusktól érkezett. Az EPP új elnöke leszögezte: nem Orbán Viktornak üzent szavaival – akivel egyébként a nézeteltérések mellett jó barátságban vannak –, hanem mindenkinek. Nagy kérdés, hogy a konzervatív pártcsalád milyen irányba indul el Tusk irányításával, ahogy az is, hogy mi lesz a Fidesz sorsa, akik idén márciusban felfüggesztették tagságukat. A zágrábi kongresszusi pletykák alapján nehéz lenne jósolgatni, hogy mikor dőlhet el a magyar kormánypárt helyzete, hiszen ezt is, azt is suttognak a folyosókon, Tusk szerint ez 2020. január-februárban lehet esedékes. Az EPP kongresszusától nem volt várható, hogy különös izgalmakat hozzon, hiszen az elnöki és alelnöki posztokra is egy-egy jelöltet delegáltak, azonban a beszédek üressége, a közhelyek ismételgetése és pufogtatása kiábrándító hangulatúvá tette az eseményt. A vezető politikusok nem különböztek a többi felszólalótól; elmondható, hogy a közös üzenet mindenkinél ugyanaz volt: félelem a populistáktól és a baloldali szélsőségektől, egyenlőség, elfogadás és friss erő, közös munka. Az Európai Néppárt ezen a kongresszuson jobban hasonlított egy baloldal felé nyitó, semmitmondó konglomerátumra, mint a keresztény és markánsabb jobboldali értékek védelmezőjére. Donald Tusk vezetésével vajon merre indul majd a néppárt? Gubík László felvidéki és Hölvényi György, KDNP-s politikussal beszélgettünk az EPP új kihívásairól és a Fidesz jövőjéről a pártcsaládban. Hölvényi szerint politikai irányváltásra van szükség a néppártban. Milan Zver szlovén konzervatív politikust e-mailben kerestük meg, hiszen delegációjával korábban távozott a helyszínről; amint megérkeznek válaszai, frissítjük cikkünket. Nézzék meg videónkat!
A kétnapos esemény sok tanulságot tartogatott, hiszen előtte szinte elképzelhetetlen volt, hogy ilyen kevés izgalmat tartogasson a konzervatív pártcsalád kongresszusa. A szerepek előre le voltak osztva, a tisztújításnál ellenjelöltek nem voltak, így nem csupán Donald Tusk elnöksége, hanem a főtitkár és az alelnökök személye is előre ismert volt. Ami inkább meglepő volt, hogy a felszólalók egytől egyig ugyanazt a narratívát hangoztatták.
Üres szavak és egymás vállon veregetése
A legfontosabb üzenetek között megtalálhattuk a genderegyenlőséget, és ugyan szóba került a kereszténydemokrácia is, de a manapság trendi üzenetek voltak túlsúlyban; így a szolidaritás, szabadságjogok, a populisták elítélése. Egyes pillanatokban az ember abban sem volt biztos, hogy konzervatív gyűlésen vesz részt. A markánsabb jobboldali politika háttérbe szorulását és annak hiányát tegnap Nacsa Lőrinc, KDNP-s képviselő is felvetette, ma pedig hasonlóan vélekedett a PestiSrácok.hu stábjának Gubík László, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának delegáltja is, aki ugyancsak azt várja, hogy erőteljesebb kereszténydemokrata és jobboldali irányvonalba kerüljön a néppárt.
Látható, hogy vannak törésvonalak a képviselők között, amely természetesen érthető egy nagy európai pártcsaládnál, azonban a Fidesz felfüggesztett állapota rávilágít az értékrendbeli különbségekre is, amelyek ilyenkor felszínre törnek. A néppárt, úgy tűnik, egyelőre nem veszi észre a figyelmeztető jeleket, hiszen egy olyan showműsor részesei lehettünk, ahol önkritikának nyomát sem láttuk. Erőltetett mosolyok, egymás kölcsönös és folyamatos elismerése és vállon veregetése töltötte ki a két napot, ahol szívhez szóló imázsvideók és a leköszönő tisztségviselők dagályos dicsérete váltogatta egymást. A Fidesz felfüggesztése – ahogy előzetesen már tudni lehetett – nem került napirendre, ahogy a Salvini vezette Liga esetleges, a néppárthoz való közeledése, vagy érkezése is tabutéma volt; még az örök fiatal Berlusconi is inkább a kínaiakról beszélt hosszasan, csak hogy a témát ne kelljen szóba hozni. Minden kényes témát kerültek a kongresszuson, csupán az öndicséret volt folyamatos.
Vihar a biliben
Az új elnök, Donald Tusk egyetlen erős gondolata magas labda volt a baloldali sajtó számára. Tusk általánosságban beszélt arról, hogy ki nem való a pártcsaládba, amelyet üzenetként is fel lehetett fogni. A baloldali sajtó egyből le is csapott erre, azonban maga Tusk cáfolta később, hogy kifejezetten a Fidesznek üzent volna. A Népszava is megírta, hogy az Azonnali következtetése, miszerint Tusk kiosztotta Orbán Viktort, nem fedi a valóságot, hiszen Donald Tusk a következőket reagálta erre a felvetésre:
nem pánikolok, mert bár nem értek egyet Orbán Viktor néhány politikai döntésével és új elképzeléseivel, de jó barátságban vagyok vele és vannak közös ügyeink.
Egyben tagadta, hogy a zágrábi kongresszuson szerdán elhangzott beszédében kifejezetten a magyar miniszterelnököt vette volna célba, hiszen így válaszolt az ezt firtató kérdésre:
Minden küldötthöz címeztem a szavaimat.
Azt is érdekes megemlíteni, hogy az Azonnali hatásvadász és hamis állítása sem fedi a valóságot, hogy üres székeket mutattak a tanácsteremben, arra utalva, hogy a kereszténydemokrata képviselők nem hallgatják a beszédeket. Az Azonnali ott volt, tehát tudnia kellett, hogy mekkora jövés-menés volt folyamatosan a teremben: a képviselők kinn is tárgyaltak, egyszerre húszas-harmincas csoportok mozogtak ki és be. Egy adott pillanatban készített fényképpel azonban egyből azt üzenték, hogy a KDNP-seket nem érdekli, ami benn történik. A független és objektív újságírás Zágrábban is diadalt aratott, a néppárt útjai pedig egyelőre kifürkészhetetlenek.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS