Kötelezettségszegési eljárást indít az Európai Bizottság a CEU-t is érintő felsőoktatási törvénymódosítás miatt. Mivel az oktatási kérdésekbe Brüsszel nem szólhat bele, ezért a szabad szolgáltatásnyújtás elvét kérik majd számon Magyarországon. A baloldali sajtó máris nagy győzelemről ír, miközben elhallgatják, hogy csak a legenyhébb vizsgálatot sikerült kicsikarni a kormány ellen Brüsszelben, miközben a CEU-védő ellenzék a sokkal szigorúbb és valódi következményekkel fenyegető jogállamisági eljárásban reménykedett.
Figyelmeztető levelet küld a magyar kormánynak az Európai Bizottság – írta meg elsőként az Index. Az EU szerint az április elején elfogadott felsőoktatási törvény indokolatlanul szigorú feltételekhez köti a külföldi egyetemek működését hazánkban, emiatt pedig uniós kötelezettségek megszegése miatt indít az Európai Unió ellenőrző szerve. Ezt Valdis Dombrovksis, az Európai Bizottság egyik alelnöke jelentette be az Index beszámolója szerint.
Alapos jogi elemzésnek vetettük alá a törvényt, amelyek alapján főként a szolgáltatásnyújtás és a letelepedés szabadságát korlátozza
– mondta
Az Index szerint az Európai Bizottság nem a Közép-európai Egyetem miatt indít eljárást, hanem mert olyan problémákat lát a törvényben, amelyek általában korlátozhatják a felsőoktatási intézmények működését az Európai Unióban. Információik szerint a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályaiba is ütközhetnek ezek a megkötések, ami miatt pedig az EU-nak kell tartania a hátát a világszervezet felé.
Nagyobbat akartak markolni
Csakhogy az eljárással aligha lehetnek elégedettek a CEU ügyében hetek óta tüntető ellenzékiek, hiszen durva támadást vártak, de csak sorrendben a 67. kötelezettségszegési eljárás lett belőle. (Ez a leggyakoribb vizsgálat az EU-ban, holnap például 10 ilyen jelenleg is folyó eljárás lezárását tervezi a bizottság. Brüsszel tehát egyelőre meghátrált, a magyar kormányfő pedig nyugodtabban készülhet a három órakor kezdődő parlamenti csatára. A most induló eljárást a magyar kormány vélhetően vitatni fogja, hiszen ezekben a kérdésekben az EU-csatlakozáskor úgynevezett derogációt, halasztást kért az ország. A jelek szerint az oktatás vagy a kutatás magyarországi szabadságát egyáltalán nem vitatja a vizsgálat.
Forrás: Index, PestiSrácok.hu, vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS