Néhány tenyésztő által gründolt “kutyamaffia” gondoskodott arról az elmúlt időszakban, hogy a hajléktalanokat fiatal állatokkal, kutyákkal lássák el, hogy könnyebben koldulhassanak és megszánják őket az emberek – tudta meg a PestiSrácok.hu. Portálunk arról is forgatott, mi lesz a hajléktalanok által lakott területről mentett kutyákkal. Ismert, október 15-én lépett életbe az életvitelszerű közterületi tartózkodásra vonatkozó új szabályozás, amely országosan tiltja, hogy a megfelelő lakhatással nem rendelkező emberek az utcán tartózkodjanak. Az új szabályok értelmében, ha 90 napon belül háromszor is figyelmeztetnek a rendőrök egy hajléktalan embert amiatt, mert közterületen él, szabálysértési eljárást indítanak ellene. Nem szokatlan látvány, hogy a hajléktalanok állattal élnek az utcákon, vagy épp a főváros erdeiben, elhagyatott területein. Ám a friss szabályozás kapcsán joggal merülhet fel minden állatféltő ember fejében, hogy mi lesz az állatokkal abban az esetben, ha az utcán élőt épp eljárás alá vonják vagy bevonul az éjszakai melegedőbe.
Eme kérdéskör kapcsán a PestiSrácok.hu megkereste az Országos Rendőr-főkapitányságot, ugyanis szerettünk volna utánajárni, hogy az állatokkal mi történik egy-egy intézkedés kapcsán. A rendőrség válaszában leírta, hogy “az életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértése miatt előállított személyek kutyáinak elhelyezése érdekében együttműködési megállapodásokat kötött – megyei rendőr-főkapitányságonként eltérően – állatvédő szervezetekkel, menhelyekkel, illetve önkormányzatokkal.
A fővárosban a BRFK-nak két állatvédő szervezettel is született ilyen megállapodása.
A szociális ellátórendszerben pedig kialakításra került olyan intézet, ahol az ellátást igénybe vevő személyeknek kutyájuk elhelyezésére is van lehetőségük.”
A válasz mentén elindulva felkutattuk, hogy az Állatmentő Liga és a Segítő Angyalok az a két említett szervezet, amelyek a bajba jutott állatokkal foglalkoznak a fővárosban. Csikós Róbert, a Segítő Angyalok ügyvezetője portálunk kérésére vállalta, hogy megmutatja azt, hogyan élnek ezek az állatok. X. kerületi telephelyükön beszámolt arról, milyen egészségi állapotban vannak általában ezek a kutyák, macskák, de a szakember kifejtette, miért lehet aggályos, ha nem megfelelően kialakított kennelekben engedik össze az állatokat az éjszakai melegedőkben. Megtudtuk továbbá azt a szörnyű tényt is, hogy léteznek olyan szaporítók, amelyek kifejezetten azért működnek, hogy a kolduláshoz mindig legyen a hajléktalanoknak fiatal állat.
A beszélgetés után annak érdekében, hogy még pontosabb képet kapjunk ezekről a hányattatott állati sorsokról, elindultunk két olyan, hajléktalanok által lakott területre, ahonnan a Segítő Angyalok igyekeznek minél több kutyát begyűjteni, beoltani, ellátni és új szerető gazdához örökbe adni. A Terebesi úti erdőben a forgatás idején a nagyjából hetvenből csupán három kutyust sikerült begyűjteni az állatvédőknek, akik így talán egy boldogabb gazdis élet felé indulhatnak el.
Fontos hangsúlyozni, hogy ebben a témakörben is elmondható az, hogy a kivétel erősíti a szabályt. Róbert többször is hangsúlyozta az interjúk során, hogy az utcán élők között is akad olyan, aki nem kihasználja kutyáját, macskáját, hanem igazi társként tekint rá, táplálja, félti és gondozza, ezeket az embereket ők is támogatják a kutyák beoltásával, csippelésével. Így valóban fontos a szociális ellátórendszerben az olyan helyek kialakítása, ahol az ember és társa nyugodt körülmények között lehet együtt.
A videót és a vezető képet készítette: Szabó Fruzsina Anna és Ragács András
Facebook
Twitter
YouTube
RSS