Úgy tűnik, egyre nagyobb szakadék választja el egymástól a Jobbikot és a párt (egykori) értelmiségi holdudvarát. Legalábbis ez derül ki a Magyar Idők hétfői cikkéből, amely a CEU-ügy kapcsán szólaltatott meg olyan, a nemzeti radikalizmussal szimpatizáló, a Jobbikkal is valamilyen szintű kapcsolatban álló értelmiségieket, akik teljes mellszélességgel támogatják a kormány fellépését a Soros-egyetem ellen. Eközben a korábban sorosozó, Orbánt Soros-bérencnek tituláló Jobbik – 180 fokos fordulatot végrehajtva – beállt a balliberális kórusba, és nem volt hajlandó támogatni a CEU megregulázását célzó felsőoktatásitörvény-módosítást.
Támogatja a kormány külföldi egyetemek működését szigorító törekvéseit a Jobbik politikáját már többször bíráló nemzeti radikális értelmiség – írta a hétfői Magyar Idők. Többük már korábban elmarasztalta a pártot, amikor a jobbikos képviselők tavaly nem szavazták meg az alaptörvény módosítását, amely megtiltotta volna idegen népesség telepítését Magyarországra. Raffay Ernő történész például úgy nyilatkozott a napilapnak:
Teljes mértékben egyetértek a felsőoktatási törvény szigorításával. A Közép-európai Egyetem egy nemzet- és államidegen társaság. Az intézmény vonzereje, hogy nemzetközi diplomát is ad a hallgatóknak, a csalétek arra, hogy a klasszikus baloldal legszélsőségesebb irányzatait az egyetemen tanuló nemzetközi értelmiség fejébe beletegyék. Az úgynevezett tudományegyetemi képzés mögött ott van a cél, hogy a végzett – liberális vagy szocialista nézeteket képviselő – emberek a saját országukban vezető pozícióba kerüljenek. A klasszikus tudományegyetemi képzés ehhez csak álcaháló.
Raffay Ernő megjegyezte: erre a tevékenységre nem sajnálják a pénzt, mert a CEU-n négy-ötször akkora fizetéseket adtak és adnak, mint például a Károli Gáspár Református Egyetemen. A szakember úgy véli, hogy a Közép-európai Egyetem két dolgot tehet: beáll a klasszikus képzésbe – szerinte erre nem lesz képes –, vagy menjen oda, ahol szívesen fogadják ezt a behatolási kísérletet.
Tóth Gy. László politológus szerint erősen átpolitizált ügyről van szó:
Olyan oktatási intézmény előjogai sérülnek egy kicsit, amely a nemzetállamok tagadására épülő liberális eszmeiséget képvisel és közvetít. Ez az irányzat világszerte jelentős támogatottsággal bír. Most azok a hazai és nemzetközi erők, amelyek az emberi jogi fundamentalizmust, a másság kultuszát és minden egyebet – ami a nyitott társadalommal, Soros György rögeszméjével összefügg – képviselnek, úgy gondolják, hogy valami rendkívüli méltánytalanság éri őket. Ez egy műbalhé.
Borbély Zsolt Attila politológus azt hangsúlyozta, hogy a CEU elleni kormányzati fellépés nemzetpolitikailag hasznos, előremutató és bátor. Megjegyezte: úgy tűnik a Jobbik kommunikációjából, hogy a kormány és Soros György közül előbbit tartják fő ellenségnek, ami evidens jele annak, hogy a párt teljesen kifordult önmagából. Mint fogalmazott:
a Közép-európai Egyetem egy kozmopolita-libertinus agymosoda. Az olyan intézmények működését lehetetlenné kell tenni, ahol kifejezetten a nemzeti gondolkodást ássák alá (ál)tudományos eszközökkel, sorozatban gyártva a nemzetellenes véleménymultiplikátorokat.
A politológus emlékeztetett Toroczkai László minapi internetes bejegyzésére is. Ismert, a Jobbik alelnöke Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott: „Soros egyetemével nem gyáván finomkodni kellene, hanem nemzetbiztonsági veszélyre hivatkozva betiltani, bezárni, a romjait pedig sóval behinteni”. Toroczkai szerint rendszerváltozás csak úgy lehet, ha Soros minden csápját levágjuk, a méregkeverő egyetemét és agymosó médiumait éppúgy, mint a törvénytelen és erőszakos migrációt segítő szervezeteit. Ehhez képest a parlamentben a Jobbik képviselői múlt héten nem szavazták meg a felsőoktatási törvény módosítását. Sőt, Szávay István (Jobbik) hétfőn a parlamentben azzal próbált terelni, hogy a kormány veszélybe sodorhatja a határon túli magyar egyetemeket. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára viszont rámutatott: különbség van az erdélyi magyar egyetemek és a CEU működése között, hiszen előbbiek úgy működnek, hogy vagy egy magyar egyetem viszi képzését határon túlra, vagy alapítványt hoznak létre az egyetem működtetésére. Rétvári emlékeztetett: a Jobbik választási programjában is az szerepel, a nemzetközi jogvédő szervezeteket ügynöki szervezetté kell nyilvánítani.
Nem ez az első eset, hogy a radikális Jobbik értelmiségi holdudvara más állásponton van, mint a párt vezetőinek többsége. Emlékezetes, felemelték a szavukat akkor is, amikor a Jobbik tavaly nem szavazta meg az alaptörvény módosítását, amely megtiltotta volna idegen népesség betelepítését, vagy akkor, amikor fölvetődött, a Jobbiknak a balliberális pártokkal össze kellene fognia. Emlékezetes, a párt nem szavazta meg a CEU kiváltságait megszüntető törvénymódosítást.
Forrás: Magyar Idők. Vezető képünkön Raffay Ernő látható; Fotó: jokaiszinhaz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS