Horvátországban és Szlovéniában is növekszik a kórházi kezelésre szoruló betegek száma, mindkét ország növeli kórházi kapacitásait – derült ki a válságstábok pénteki jelentéséből.
Vili Beros horvát egészségügyi miniszter újságíróknak úgy nyilatkozott: a kórházak 14 460 kórházi ággyal rendelkeznek, de ez a szám húszezerre növelhető.
Néhány klinikai központ mellett ideiglenes sátorkórházakat is épített a katonaság, de azokra egyelőre nincs szükség
– tette hozzá. Kisebb pánikot okozott ugyanakkor, hogy a horvát gyógyszer-nagykereskedők a hét közepén leállították a kórházak 80 százaléka számára a gyógyszerek szállítását 5 milliárd kuna (240,3 milliárd forint) kintlévőségük miatt. Ezt azzal indokolták, hogy pénz nélkül maradtak, amiért nem tudják adósságaikat fedezni saját beszállítóik számára sem. Az országban hiány van influenza elleni oltóanyagból is. A horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) a héten 220 000 vakcinát bocsátott forgalomba, a jövő héten további 240 000, majd decemberben még 130 000 oltóanyag kerülhet piacra. A vakcina csak az egészségügyi dolgozók és a veszélyeztetett csoportok számára ingyenes, így akik meg akarták venni azt, egyelőre nem tudták beoltatni magukat.
Horvátországban a válságstáb jelentése szerint egy nap alatt, péntekre 1867-tel nőtt és elérte a 22 910-et az azonosított fertőzöttek száma. Hét ember meghalt, a járvány halálos áldozatainak száma így 413-ra nőtt. Kórházban 716 beteget ápolnak, közülük 49-en vannak lélegeztetőgépen. Szlovéniában a kormány által pénteken közzétett adatok szerint csütörtökön 1656-tal, 19 307-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Öt beteg meghalt, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 214-re nőtt. A diagnosztizált betegek közül 394-en vannak kórházban, közülük 67-et ápolnak intenzív osztályon.
Tomaz Gantar szlovén egészségügyi miniszter elmondta: Szlovénia számára, amely 7500 kórházi ággyal rendelkezik, nem okozna problémát, ha azok tíz százalékát fenn kellene tartani a Covid-betegek számára. Szombattól egy hétig az országban részlegesen leállítják a gazdaságot: bezárják a nem alapvető fontosságú boltokat, a vendéglátóhelyeket és a szállodákat, néhány kivétellel pedig az óvodákat és a diákotthonokat. Keddtől éjszakai kijárási tilalom lépett életbe, hétfőtől pedig az oktatási intézmények – az elemi iskolák alsó tagozatos osztályai kivitelével – digitális oktatásra álltak át.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS