Vasalt öltöny, fehér ing, nyakkendő, széles mosoly a sajtónak – a végrehajtók volt főnöke, Schadl György két év után először látszott felszabadultnak ma a Fővárosi Törvényszéken. Múlt héten csütörtökön és e héten kedden elmaradt a betervezett bizonyítási eljárás a bírósági végrehajtók ügyében. Így a karácsony előtt a letartóztatásból szabadított egyik főszereplő, a végrehajtók volt elnöke ma nem a börtönből, hanem otthon indult a tárgyalásra. Bírói engedéllyel, hiszen bűnügyi felügyelet alatt van, bokáján nyomkövetővel, ám mosolya érthető. A koronatanút már sikerült összezavarnia. Kérdés, a tárgyalás végén is mosolyogva fogja hallgatni az ítéletet?
Schadl György mindenes munkatársa, barátja, Sz. Kálmán tanúvallomásával folytatódott ma a Fővárosi Törvényszéken a Schadl-Völner-ügyként közismert bírósági végrehajtók elleni büntetőper. A tárgyalás folytatása már január 4-re és e hét keddjére is ki volt tűzve korábban, ám mindkétszer elnapolták azt. Így ma történhetett meg, hogy az ügy egyik főszereplője, a bírósági végrehajtók volt főnöke nem a börtönből, hanem otthonából érkezhetett a bíróságra. Mint korábban megírtuk, Schadl Györgyöt karácsony előtt bűnügyi felügyelet alá helyezték, távozhatott a letartóztatásból, rendőrök vitték haza. A kijelölt villát csak bírói engedéllyel hagyhatja el, bokáján nyomkövetőt kell viselnie.
Schadl ma reggel időben érkezett meg a Fővárosi Törvényszékre. Úgy festett, mint akit gyufásskatulyából húztak elő. Vasalt öltöny, hófehér ing, nyakkendő, mindez széles mosollyal körítve – felszabadultnak tűnt a vádlott. Túlzottan is.
A volt bizalmas/mindenes tanú, Sz. Kálmán szerint
lehet, hogy találkoztak Völner Pállal.
Az is lehet, hogy nem. Ez azért lényeges kérdés, mert felmerült, Sz. Kálmán akár tanúja is lehetett, ahogy Schadl lekorrumpálja a volt igazságügyi államtitkárt. Mivel nincs bizonyíték, vallomás arra, hogy a bizalmas Sz. Kálmán találkozott egyáltalán az államtitkárral, így tanúja sem lehetett, ahogy pénzátadás-átvétel történik.
A Schadl-féle végrehajtói iroda pénzmozgásait Excel-táblázatban vezette valaki. Schadl titkárnője, vagy maga Schadl, vagy mindkettő. Sz. Kálmán állítja, ami tuti, hogy ő nem.
Egy Excel-táblázat kezelése számomra bonyolultabb, mint a harangöntés
– mondta. Azt azonban nem tagadta, hogy az iroda pénzmozgásainak feljegyzése az ő és Schadl közös ötlete volt. Eleinte csak cetliztek, aztán jött az Excel-táblázat.
Magyarázat: ezt az Excel-táblázatot találták meg a nyomozók F. Vivien számítógépén. A vád szerint a titkárnő vezette a pénzmozgások útját, kinek, illetve kitől ment, vagy jött az x-összeg. F. Vivien rögzítette a Völner Pál volt államtitkárnak juttatott állítólagos kenőpénzek kifizetését is. A vád koronatanújaként szereplő F. Vivien korábban állította: a pénzmozgásokból következtette ki, hogy Schadl György korrupciós pénzt adott át Völner Pálnak.
A nyomozati iratok szerint F. Vivien erről azt is mondta, a sofőr, M. Viktor előtt elődje, Sz. Kálmán is írogatott a táblázatba, amiben Schadl Györgyre „dr”-ként hivatkozott.
Nem indult jól a hét a tárgyalás résztvevőinek, ugyanis az ügy egyik kulcsfontosságú szereplője, Vízkelety Mariann meghalt, mutatott rá az Index. A volt államtitkárt Völner Pál védője, Papp Gábor többször is kérvényezte, hogy hallgassa meg a bíróság még mielőtt túl késő lenne. A történtekről még a későbbiekben szó lesz a Fővárosi Törvényszéken. Papp Gábor és Völner Pál vitatják, hogy Völner nevezte volna ki a bírósági végrehajtókat, szerintük ez Vízkelety Mariann feladata volt igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkárként.
Mi várható a bírósági végrehajtók perében?
A várakozások szerint a Schadl György és Völner Pál nevével fémjelzett ügyben még idén ítéletet hozhat dr. Tóth Erzsébet tanácsvezető bíró (Tóth Erzsébet tárgyalja Simon Gábor, az MSZP volt alelnökének negyedszer újrakezdett perét is – a szerző). Biztosra vehető, hogy bármi is legyen az ítélet, valamelyik fél fellebbezni fog, így az ügy a Fővárosi Ítélőtáblán fog folytatódni másodfokon.
A vádhatóság szerint a végrehajtók elnöke hét társával előzetesen megállapodott abban, eléri, hogy önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy egészében visszakérte tőlük.
A 23 vádlottból 10 tett teljes körű beismerő vallomást a négy napos előkészítő ülésen. Köztük 6 bírósági végrehajtó volt. Valamennyi beismerést tevő vádlott felfüggesztett szabadságvesztést kapott. Ezek a vádlottak valamennyien az első fő vádpontban bűnösek, a második fő vádponthoz semmi közük nem volt.
A második fő vádpont lényege szerint Schadl György jogtalan előnyként rendszeresen pénzt – 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot – adott át Völner Pálnak, aki ezért a pozíciójából eredő befolyását Schadl érdekeinek megfelelően gyakorolta.
A bizonyítási eljárásban eddig konkrét, közvetlen bizonyíték nem került elő, ami ezt a vádpontot igazolná. A koronatanúként eddig négyszer is kihallgatott Schadl-munkatársnő sem tudta állításait semmivel sem bizonyítani, sőt arról beszélt, hogy a Völnernek juttatott pénzekről csak hallomásból tudott. Völnert nem érték tetten pénzátvétel közben, nincs egyetlen tanú sem, aki látta volna a pénzátadást, átvételt. Völner és Schadl egyaránt tagadja a vádat.
Kiemelt kép: Schadl György még a bírósági végrehajtók főnökeként nyilatkozik (videókivágás)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS