A folytatódó ukrajnai háború Lengyelországra egyre nagyobb terhet ró, ezért Varsó japán fejlesztési támogatásban részesül – jelentette be szerdán az előző napi kijevi látogatása után a lengyel fővárosban tartózkodó Kisida Fumio japán miniszterelnök.
Kisida Fumio a Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel folytatott tárgyalásokat követő közös sajtóértekezleten megköszönte Lengyelországnak, hogy az Ukrajnába irányuló katonai és humanitárius támogatás logisztikai központja lett. Közölte: Japán ezért hivatalos fejlesztési támogatást nyújt Lengyelországnak, annak gazdasági fejlettsége ellenére. Bejelentette, hogy Tokió elmélyíti a visegrádi csoporttal folytatott együttműködését is a V4 plusz Japán formátumban, és a térségbeli országokkal a Három tenger kezdeményezés és a Bukaresti Kilencek keretében is együtt fog működni. Beszámolója szerint Morawieckivel megállapodtak a biztonsági együttműködés többirányú elmélyítéséről. Gazdasági téren a magas hőmérsékletű gázhűtéses reaktorokat, a tiszta szén- és hidrogéntechnológiákat jelölte meg lehetséges új együttműködési területként. Az ukrajnai háború mihamarabbi lezárása végett a japán kormányfő fontosnak nevezte “a hasonló gondolkodású országok” – köztük Lengyelország – egységének megőrzését, a Moszkvával szembeni szankciók és az Ukrajnának nyújtott támogatás folytatását.
Ennek érdekében Japán az általa idén vezetett G7 csoport keretében is lépni fog
– tette hozzá.
Mateusz Morawiecki úgy értékelte, “a szemünk láttára születik új geopolitikai rend”; ebben a helyzetben szükséges a békéről, a stabilitásról, a szabadságról hasonlóan gondolkodó országok szoros együttműködése. A lengyel miniszterelnök veszélyesnek nevezte a Kína–Moszkva-tengelyt.
Aggodalommal tölt el bennünket a kínai elnök moszkvai látogatása
– utalt Morawiecki Hszi Csin-ping előző napi, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott tárgyalásaira.
Megpróbáljuk meggyőzni Kínát, hogy ne támogassa Oroszországot agresszív nemzetközi politikájában
– fűzte hozzá.
A japán miniszterelnököt szerdán Andrzej Duda lengyel elnök is fogadta. Ezt követően Marcin Przydacz államtitkár, az elnöki hivatal külügyi irodájának főnöke a TVP Info közszolgálati hírtelevíziónak a Lengyelországra, valamint a térségbeli biztonságra nézve “jó hatásúnak” nevezte az ukrajnai háborúról, valamint a lengyelországi japán beruházásokról is szóló megbeszélést.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Michal Dyjuk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS