Vádat emelt a Lakatos Csaba hajtó elleni merényletkísérlet ügyében Portik Tamás ellen az ügyészség – írta a PestiSrácok.hu-nak küldött közleményében Ibolya Tibor, a Fővárosi Főügyészség vezetője. A vád szerint 1996-ban Portik utasítására próbálta megölni az ügyben már elítélt Tanyi György a vállalkozót. A férfivel azért akartak végezni, mert az Energol-vezér a rendőri kapcsolatain keresztül megtudta, hogy Lakatos összefüggésbe hozta őt Prisztás József meggyilkolásával.
Az alapügy vádja szerint még 1996. november 13-án, az esti órákban Tanyi György, miután eltervezte, hogy megöli Lakatos Csaba sértettet, négy célzott lövést adott le a Fiumei úti Sírkert egyik épülete tetejéről a szomszédos ügetőn tartózkodó férfire. Tanyi és társai (köztük két testvére, János és József) előre megbeszélt szerepe az volt, hogy neki a merénylethez figyelést biztosítsanak, illetve a menekülésben segítsék. Végül azonban Tanyi és a temetőben figyelő társa taxival menekültek el, mert a többieket a kiérkező rendőrök a közeli utcákban igazoltatták és mivel a kocsijukban lőszert találtak, őket előállították. A sértettet a mintegy 22-24 méterről leadott négy lövésből három találta el, – egy a nyakán, egy az ágyéki csigolyája mellett, egy pedig a bal combjánál – az életét a gyors orvosi beavatkozás mentette meg. Tanyi Györgyöt előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletével vádolták és ítélték el, míg három társa a vád szerint bűnsegédként vett részt a cselekményben.
Az az ítéletből nem derült ki, hogy ki állt a támadás hátterében. A rendőrség később közleményben tudatta, hogy Tanyit Portik Tamás bízhatta meg a végrehajtással, ezért őt a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletével gyanúsították meg. Úgy tudjuk, a Lakatos-ügyben az áttörés oka, hogy Tanyi Györgynek a jogerős ítélet után megeredt a nyelve és a Lakatos-ügyben mindent elmondott a rendőröknek. Az ügyre rálátó rendőri forrásunk hangsúlyozta, Tanyi tanúvallomásában előzményként elmondta, hogy az Aranykéz utcai robbantás megrendelése miatt már elítélt Portik már jóval a magyar maffiaháborút kirobbantó Prisztás-gyilkosság előtt hangoztatta, végezni akar Prisztás Józseffel. Sokan ezt akkor nem vették komolyan, ám a nehézfiú a gyilkosság után megdöbbent, hogy amit az Energol-vezér eltervez, azt valóra is váltja. Tanyi vallomásában megemlítette, hogy Prisztás József fejbe lövése után egy héttel, 1996. november 8-án Portik telefonon hívta és egy találkozót beszéltek meg a Városligetben. Az olajmaffiózó ott „kiborulva” közölte vele, hogy rendőrségi információkból tudja, Lakatos Csaba a Prisztás-gyilkosság miatti kihallgatásán azt mondta a rendőröknek, hogy ő áll a milliárdos vállalkozó likvidálásának hátterében, ezért Tanyinak szegezte a kérdést: megölné-e Lakatos Csabát?
A vallomás szerint Portik a likvidálás szervezését is rá bízta, csak annyit kért, minél hamarabb végezzen az általa besúgónak tartott Lakatossal. Tanyi elvállalta a munkát, és pár nappal később kiosztotta bűntársai között a feladatokat. A történet innentől ismert: a merénylet végül nem sikerült, Lakatos életben maradt, Tanyi két testvérét pedig igazoltatták és bevitték a rendőrök. Tanyi György elmondása szerint a cselekmény után pánikba esett és azonnal hívta régi ismerősét, az akkor még az energolosokkal is jó viszonyt ápoló Conti-Car-főnököt, Radnai Lászlót. Neki a nehézfiú elárulta, hogy Portik kérésére „csinált egy nagy hülyeséget”, majd megfenyegette Radnait, ha a testvérei nem szabadulnak a rendőrségről, mindenről ki fog pakolni – emelte ki rendőri forrásunk, hozzátéve, hogy Radnai megígérte, intézkedik, majd a Tanyi-testvéreket még aznap elengedték a rendőrök. Portik ellen pénteken felbujtóként, előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt nyújtott be vádiratot a Fővárosi Törvényszékre.
Portik Tamás jelenleg fegyházbüntetését tölti, mivel a jogerős ítélet szerint ő végeztette ki az éjszakai életben jól ismert Prisztás József vállalkozót (ebben az ügyben jelenleg perújítás van folyamatban), illetve Jozef Rohác az ő parancsára robbantott az Aranykéz utcában. Portikot korábban a hatóságok összefüggésbe hozták Domák Ferenc Cinóber megöletésével, illetve a Seres-gyilkossággal is. Előbbi ügyben azonban bizonyítottság hiányában felmentették, míg Seres Zoltán és társa lelövetése nem jutott el a vádemelési szakba. Portik ellen emellett a Fenyő-ügyben is eljárás van folyamatban, mivel az ügyészség és a rendőrség szerint 1998-ban Gyárfás Tamás kérésére ő ölette meg Rohác-csal az ismert médiavállalkozót, Fenyő Jánost. Gyárfás ellen emiatt kedden emelt vádat az ügyészség.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS