Jogerősen is tizenegy év szabadságvesztéssel sújtotta pénteken a Fővárosi Ítélőtábla Tanyi Györgyöt, a bíróság szerint biztos, hogy az éjszakai élet egykori erős embere akarta megölni 1996 őszén Lakatos Csaba hajtót a budapesti ügetőpályánál. A döntés indokolása kizárta, hogy a történteknek bármi közük lenne Prisztás József néhány nappal korábbi meggyilkolásához. Bár korábban számos kétely vetődött fel az ügy koronatanúja, Radnai László szavahihetőségéről, a táblabíróság szerint a kecskeméti maffiaper kulcsfigurája igazat mondott, és számos alkalommal jelentősen módosított beszámolói hátterében nem vádalku áll.
Helybenhagyta pénteken a Fővárosi Ítélőtábla Tanyi György tizenegy éves, fegyházban letöltenőd szabadságvesztését, a táblabíróság szerint bizonyos, hogy az éjszakai élet egykori nehézfiúja lőtt rá 1996 novemberében Lakatos Csaba hajtóra a budapesti ügetőnél. A jogerős döntés mérsékelte két öccse, Tanyi József Ferenc, és Tanyi János a korábban kiszabott nyolc-nyolc helyett hat-hat évet kaptak. A negyedrendű terhelt Baranyi László szabadságvesztését négyről három évre szállították le. Máziné Szepesi Erzsébet, a bírói tanács vezetője a határozat indokolásában megemlítette: ugyan sem a nyomozásban, sem a büntetőperben nem sikerült kideríteni, hogy Lakatost ki, és miért akarta megöletni, de az a körülmény nem zárja ki a büntetőjogi felelősség megállapítását. Bár az ügyben első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék számos ponton nem találta hitelesnek a per koronatanúja, a kecskeméti maffiaperben elítélt Radnai László Tanyiékat terhelő tanúvallomásiat, a Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy azok igazolták a terheltek bűnösségét. Érdekesség, hogy a táblabíróság álláspontja szerint arra nem utal semmilyen adat, hogy Radnai – ahogy más hasonló nagy súlyú, a kilencvenes években elkövetett leszámolás vizsgálatában – vádalku révén osztotta meg információit a hatóságokkal. A Fővárosi Ítélőtábla megállapítása szerint nem lehet megállapítani, hogy az ügetőnél elkövetett támadásnak bármilyen köze lenne Prisztás József néhány nappal korábbi meggyilkolásához.
A másodfokú büntetőper decemberi kezdetén a Fellebbviteli Főügyészség fenntartotta a vádat, ugyanakkor súlyosabb büntetés kiszabását indítványozta a Fővárosi Ítélőtáblán. A táblabíróság eredetileg három tárgyalási napot tűzött ki az ügyben, és a vádlottak is elmondták az utolsó szó jogán tett észrevételeiket. Tanyi Györgyöt, két öccsét, és a negyedrendű terheltet, B. Lászlót azzal vádolja az ügyészség, hogy 1996-ban a budapesti ügetőnél meg akarták ölni Lakatos Csaba hajtót. A vád szerint Tanyi György négyszer lőtt rá egy átalakított kispuskával a sportolóra, aki három helyen – a nyakán, a derekán és a combján – talált el. Lakatos életveszélyes sérüléseket szenvedett, de fedezékbe tudott húzódni, majd segítséget kért. A férfi életét a kórházban mentették meg, majd hamarosan, még a lábadozása idején újra versenyezni kezdett.
Még mindig nem sikerült tisztázni a támadás indítékát
A számos alkalommal leállított, majd újrakezdett nyomozás ellenére máig sem sikerült kederíteni, hogy mi lehetett a Lakatos Csaba elleni támadás indítéka, és ha valóban Tanyi György köréhez köthető a merényletkísérlet, akkor ki lehet a megbízó, és mi oka lehetett, hogy Lakatost eltegyék láb alól. Tény ugyanakkor, hogy Lakatos Csaba közeli kapcsolatokat ápolt Prisztás Józseffel, aki az ügetőnél történtek előtt néhány nappal lőttek agyon Óbudán. A Prisztás-ügy az ügetőnél történtekhez hasonlóan két évtizedig megoldatlan volt, majd a kilencvenes évek olajügyeinek egyik kulcsfiguráját, Portik Tamást és egykori bizalmasait vádolták meg abban. A vád szerint Portik és Prisztás viszonya egy ingatlanügylet miatt mérgesedett el, de sokan azt is feltételezik, hogy Prisztás be akart szállni az olajüzletbe, ami Portiknak ugyancsak konkurrenciát jelentett volna. Portik Tamás a Prisztás-gyilkosság felbujtójaként immár jogerősen kiszabott tizenöt éves fegyházbüntetését tölti. Az ügetőnél elkövetett támadás egyik lehetséges indítéka, hogy Prisztás József halála után Lakatos Csabát tanúként hallgatták meg a nyomozásban, és akkor ő Portikékra tett terhelő vallomásokat, ezért veszélyes lett az olajosok számára. Több beszámoló szerint Lakatos élete a kórházban még a rendőri őrizet ellenére is veszélyben volt, mivel a megbízói kör holtan akarta látni, ezért vállról indítható rakétával rombolták volna le a kórtermet, ahol ápolták. A kilencvenes évek magyarországi leszámolásai miatt egyaránt csak két évtized múlva újraindított vizsgálatokhoz hasonlóan a Lakatos Csaba elleni merényletkísérlet ügyében is tanúként bukkant fel a kecskeméti maffiaper főszereplője, Radnai László, aki a Prisztás-ügy és az Aranykéz utcai robbantás analógiájára igyekezett Portikra tolni a megbízói szerepet, de Portik Tamást a Lakatos elleni támadással nem hozták összefüggésbe a hatóságok.
Összeesküvések minden szinten
Bár Portik Tamás szerepét az ügyben nem sikerült tisztázni, érintettségét erősítheti, hogy Lakatos Csabát Prisztás meggyilkolása után csak néhány nappal támadták meg, miután a rendőrségen tanúként hallgatták meg. A sportoló nem a jegyzőkönyben, hanem csak a folyosón néhány nyomozóval kötetlenül beszélgetve említette Portikot, mint akinek köze lehetett Prisztás halálához. Portikhoz szinte azonnal eljutottak az elhangzottak, így akár indítéka is lehetett arra, hogy Lakatost kiiktassák. Érdekesség, hogy Portik ellen az Prisztás-ügyben, illetve a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás vizsgálatában szinte minden lehetséges, sőt, akár szürreálisnak tűnő bizonyítékot összegyűjtöttek a hatóságok, de az ügetőnél történtek nyomozásában ez a buzgalom valamiért alábbhagyni látszott. Maga Tanyi György is Portikot sejtette a támadás mögött, vélhetőleg ez állhat abban a már korábban titkosított vallomásában is, amelyben elmondhatta a merénylet általa megismert körülményeit. A több mint két évtized után felmelegített vizsgálat aztán más ügyekhez hasonlóan olyan irányt vett, ahol az egyes vádlottakból vádalkuk révén koronatanúk lettek, majd az ügyészség már ezekre a sejthetően irányított beszámolókra alapozta a vád felépítését. A kilencvenes évek leszámolási ügyeinek számos furcsaságot megmutató vizsgálatai ugyanakkor nyilván a hatóságok illetékesei egy részének figyelmét is felkeltették, bizonyára nem véletlen, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) is vizsgálta, hogy kik lehettek azok a rendőrök, akik a Portikra terhelő információt azonnal kiszivárogtatták az érintettnek, ám ellenük elévülés miatt már nem lehetett eljárást indítani. Ismert az NVSZ Portik Tamás csaknem hat évvel ezelőtti letartóztatásával nagyjából egy időben vizsgálatot indított, hogy szakmai hibák, vagy az alvilággal együttműködő rendőrök árulása miatt nem sikerült felderíteni számos, a kilencvenes években elkövetett gyilkosságot, alvilági leszámolás hátterét. Több ügyben ugyanis felvetődött a gyanú, hogy a nyomozást szándékosan, megbízást teljesítve siklatták félre annak idején.
Van akiknek sokat megér, hogy Tanyi börtönben maradjon
A Fővárosi Törvényszék tavaly júniusban Tanyi Györgyöt tizenegy, két öccsét nyolc-nyolc, B. Lászlót pedig négy év szabadságvesztéssel sújtotta a Lakatos Csaba elleni támadás miatt. A bíróság a hevenyészett nyomozási adatok ellenére is bizonyítottnak találta, hogy a számos, és súlyos kétely ellenére Tanyi György követte el a merényletet, testvérei, illetve a negyedrendű vádlott pedig segítettek neki a menekülésben, és a bűnjelek eltűntetésében. A törvényszéket és a bíróságot sem zavarta, hogy Tanyi és Lakatos a támadás előtt, és után is jó barátok voltak, illetve maradtak, ez csak akkor szakadt meg, amikor a 2014-ben újrakezdett vizsgálatban a sportoló már az egykori nehézfiúra tett terhelő vallomásokat. Az ügyben tanúként szerepelt a rendőrségi korrupciós botrány kulcsfigurája, a fővárosi éjszakai élet egykori ura, Vizoviczki László is, aki elmondta, hogy az egyik, a vesztegetési ügyekben érintett volt főrendőr olyan ajánlatot tett neki, amely szerint harminchatmillió forintért elintézi, hogy Tanyi György hosszú időre börtönben maradjon.
A Tanyi Györggyel az ítélet után készített videointerjúnk hamarosan megtekinthető a PestiSrácok.hu-n.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS