37 kilométer hosszan szögesdrótkerítést épít Lettország az erősödő illegális migráció visszaszorítására a fehérorosz–lett határon – jelentette be Marija Golubeva belügyminiszter. Még 2015-ben Magyarország volt az első, amely felismerte a veszélyt és fizikai határzárat épített ki. Akkor a hazai baloldali politikusok a migrációt álproblémának nevezték és lépten-nyomon azt ígérgették, hogy ha hatalomra kerülnek, le fogják bontani a kerítést. Sikerrel uszították hazánk ellen az Európai Uniót is. Ma már ott tartunk, hogy egymás után követik a migrációval sújtott országok a magyar példát. A V4NA minap kiadott híre szerint mára meghatszorozódott a kerítések száma Európában.
Újabb kerítés építésével igyekszik gátat vetni az erősödő illegális migrációnak Lettország. Az MTI tudósítása szerint Marija Golubeva lett belügyminiszter bejelentette, hogy 37 kilométer hosszú szögesdrótkerítés építésébe kezd a lett–fehérorosz határon a következő napokban. A kerítést a határ legkritikusabb szakaszain helyezik el, és várhatóan néhány millió euróba fog kerülni.
Litvánia és Lengyelország után Lettország is szembesült a Fehéroroszország területéről érkező illegális migráció problémájával. A lett kormány augusztus 11. és november 10. között rendkívüli állapotot rendelt el a határon, hogy a határőrök felhatalmazást kapjanak a migránsok visszatoloncolására Fehéroroszországba. Augusztusban a rigai kormány 1,7 millió eurós támogatást hagyott jóvá a szögesdrótkerítés telepítésére. Az infrastruktúra kiépítéséhez összesen mintegy 30 millió euróra van szükség.
Szemmel láthatóan egyre több uniós tagállam ismeri fel, hogy komoly határvédelem és fizikai határzár nélkül nem lehet megfékezni, visszaszorítani a tömeges illegális bevándorlást. Magyarország volt az első, amely 2015-ben a déli határon kerítést épített – durva, szinte teljes hazai és nemzetközi ellenszélben. 2017-ben Orbán Viktor miniszterelnök azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy az unió térítse meg Magyarország 270 milliárdos határvédelmi költségeinek felét, de akkor erre nem voltak hajlandóak.
Vezető kép: MTI/Rosta Tibor (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS