Még mindig nincs belátható időn belül vége a szocialisták legnagyobb, szerteágazó, vesztegetéssel, csempészettel megspékelt titkosszolgálati botrányának. Az Egymásért, Egy-másért Alapítvány piszkos ügyei 2007 április 13-án kerültek napvilágra. Az egyik alapító-vezető már rég letöltötte a büntetését, ám Jakubinyi Róbert 1,3 milliárdos csempészési ügye még elsőfokú ítéletig sem jutott. Közben Jakubinyi tölti azt a büntetését, amit Galambos Lajos, Gyurcsány volt elhárítófőnöke megvesztegetéséért kapott. A lefokozott Galambos Kecskeméten ül már egy éve.
Felületes szemlélő már régen elvesztette a fonalat a Gyurcsány-féle elhárításhoz ezer szállal kötődő Egymásért, Egy-másért Alapítvány botrányos ügyében, ami tulajdonképpen három ügy. Az alapítványi csempészés 2005-ben kezdődött és Jakubinyi ellen még mindig tart a per, ami csak jövőre folytatódik – ismét zárt ajtók mellett.
Mi is történt? Bemutatjuk.
Az alapítvány tényleges irányítói Földesi-Szabó László volt rendőrezredes és a titkosszolgálati kapcsolatait nem is igazán titkoló Jakubinyi Róbert voltak. Az alapítvány ázsiai élelmiszereket hozott be jótékony célra, legalább is ezt állították, ám nem fizettek közterheket az áruházláncokban értékesített termékek után.
Három különböző büntetőper Jakubinyi részvételével
Az első ügyben Földesi-Szabót elsőfokon 6 évre ítélték, mire a volt ezredes simán kisétált a tárgyalóteremból és megszökött. Később feladta magát, jogerősen már 7 évet kapott, amiből aztán kedvezménnyel szabadulhatott.
A második vesztegetési ügy volt, ami 2009-ben pattant ki. Jakubinyi jogerős ítélet szerint a Gyurcsány-féle elhárítás főnökét és egyik osztályvezetőjét, Gyarmati Györgyöt vesztegette meg.
Galambos Lajos vezérőrnagyot, a Nemzetbiztonsági Hivatal Gyurcsány-kormány alatti főigazgatóját 2022 szeptemberében évtizedes eljárás végén jogerősen négy év letöltendő szabadságvesztésre ítélték hivatalos vesztegetés elfogadása és államtitoksértés bűntettének elkövetése miatt.
Az ítélet az Egymásért, Egy-másért Alapítvány ügyében született, ami a vád szerint a titkosszolgák kifizetőhelyeként működhetett. Az alapítvány egyik kulcsfigurája, Földesi-Szabó László vallomása szerint Galambos mintegy 150 millió forintot kapott.
Az osztályvezető 2 év 6 hónapot, Jakubinyi 3 évet kapott.
A per végig zárt ajtók mögött zajlott, részleteit titkosították.
A lefokozott Galambos Lajos tavaly november 16-án bevonult Kecskemétre, ahol egy éve tölti büntetését, aminek kétharmadát letöltve számíthat feltételes szabadlábra helyezésre. Az is előfordulhat, hogy újabb egy év után reintegrációs őrizetbe helyezik, és az utolsó hat hónapot otthonában töltheti le.
A harmadik ügy Jakubinyi Róbert ügye, amit immár 2018-tól tárgyalják végig zárt ajtók mögött. A Fővárosi Törvényszék tájékoztatása szerint a bizonyítási eljárás – tanúmeghallgatással – 2024. március 22-én folytatódik, továbbra is zárt tárgyalás keretében. Az ítélet időpontjáról egyelőre nem tudnak tájékoztatást adni.
Szocialista belharc miatt dőlt meg Jakubinyi és az alapítvány?
Még 2007 április 13-án állítólag szocialista belharc következtében robbant ki a botrány, miután valakik (szocialista körökből?) feljelentést tettek a Vám- és Pénzügyőrség különleges ügyek osztályán.
A botrány kirobbanása után számos titokban rögzített hangfelvétel született, amit aztán szabadpiacra is dobtak ismeretlenek. Az ügy ráégett az MSZP-re, hiszen a pártvezetői kérdés is szóba került.
Ismeretlenek dobták szabadpiacra azt a több mint 100 órás hangfelvétel-sorozatot, melyet a kalandos előéletű Jakubinyi Róbert, illetve Földesi-Szabó László készített tárgyalásairól a szocialista-szabaddemokrata kormányok idején, zsebben elrejtett diktafonnal. – írtam erről 2016-ban a Magyar Időkben.
Földesi-Szabó rendőrtisztből lett kuratóriumi elnök az Egymásért Egy-másért Alapítványban, amiben az egykori bűnöző, Jakubinyi Róbert fia volt a másik alapító. Maga Jakubinyi csak „csendestársként” adott tanácsokat.
A „lehallgatott” emberek széles körből kerültek ki. Néhai Kiss Ernő dandártábornok éppúgy szerepel a felvételeken, mint Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatója, valamint egy sor, főleg akkori kormánypárti, MSZP-s politikus.
A Figyelő már 2011-ben írt a felvételekről, amikor Jakubinyi Róbertet, a „nagy magyar kémügy” egyik feltételezett szereplőjét a schwechati reptéren elfogták. Jakubinyi az alapítványi botrány kirobbanása után ugyanis lelépett az országból.
A Figyelő szerint „Jakubinyi az adócsaló Egymásért Egy-másért Alapítvány (alapítvány) kulcsfigurájaként, formális pozíció nélkül, de az alapítvány nevében tárgyalva, négy éven keresztül betechnikázva rögzítette fontosabb beszélgetéseit üzletemberekkel, baloldali politikusokkal, MSZP-s miniszterekkel, korábbi nemzetbiztonsági vezetőkkel.
Minderről a hatóságok gyaníthatóan úgy értesültek, hogy az említett alapítványt vezető egykori rendőr, az időközben 7 évre elítélt Földesi-Szabó László, vélhetően egyfajta egyezség keretében, kitálalt. A hanganyagok bizonyítékként is felhasználhatók, és súlyos látleletet adnak a politika és az üzlet keveredéséről, hatalmi manipulációkról, pártfinanszírozásról. – tette hozzá a Figyelő.
Tény, hogy Földesi-Szabó László perében nagyszámú hangfelvétel szerepelt, ezek a Jakubinyi Róbert ellen egyebek mellett csempészés miatt emelt vád alapját is jelenthetik.
Nem lehet tudni, hogy a szabadpiacra került hangfelvételek mennyivel többek – vagy kevesebbek –, mint a hatóságnál lévő csomag.
Kinek állt érdekében kicsinálni az alapítványt?
Az mindenesetre érdekes, hogy több felvételen is azt fejtegetik, kinek állhatott érdekében az Egymásért Egy-másért Alapítvány „kicsinálása”.
Az egyik, az alapítványi botrány kirobbanása után rögzített beszélgetésben Földesi-Szabó azt mondja a beszélgetőpartnerének: Veres János pénzügyminiszter áll az ügyük hátterében.
„Ő kapott egy információt rólunk, és úgy gondolta, ha kiderül, hogy az alapítványnak és az NBH-nak köze van egymáshoz, mi több, bűncselekményt követtek el, akkor Galamboson keresztül az ügy akkora hullámokat kavar, hogy abban meggyengül Szilvásy (értsd: Szilvásy György titokminiszter) és Gyurcsány is. Fletó a botrány miatt lemond, és akkor a szociknál Veres lehet a góré és egyben a miniszterelnök-jelölt a következő választáson, mert a fejébe vette, hogy miniszterelnök akar lenni” – hallható a felvételen.
“2006-ban még úgy tűnt, hogy az Egymásért Egy-másért Alapítvány kőkeményen be van betonozva, abban az évben derült ki, hogy újabb ciklusra nyertek a szocialisták, még négy évig megmaradhat a nemzetbiztonsági védelem.
Ekkor Földesi-Szabó és Jakubinyi Róbert már pártot is alapított Magyarok Egymásért Szövetsége néven, dőlt a pénz az alapítványhoz… Váratlanul azonban súlyos szocialista belviszály alakult ki, s valaki felvilágosította a pénzügyőrséget (az is elterjedt, hogy egy elhagyott barátnő borított, de az események ismerői szerint magasabb szintről jött a füles)” – írta erről a Figyelő 2011-ben.
A vesztegetési ügy és Jakubinyi pere is zárt ajtók mögött zajlik, ami mindenesetre arra jó, hogy továbbra is eltakarja a vádbeli időszak szocialista-liberális kormányának és elhárításának a működési mechanizmusát.
Kiemelt kép: Jakubinyi Róbert 2017-ben (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS