Száznál több libanoni parlamenti képviselő kérte csütörtökön az UNESCO-t, hogy védje meg történelmi emlékhelyeit a heves izraeli légicsapásokkal szemben. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális szervezete úgy döntött, hogy november 18-án tanácskozást tart a kérdésről. Libanon csodáit még Csontváry Kosztka Tivadar is megörökítette festményein.
Az Irán-barát Hezbollah síita fegyveres szervezettel szeptember 23. óta nyílt háborúban álló Izrael légicsapásai egyebek mellett a kelet-libanoni Baalbek és a déli Szúr (Türosz) városokat veszik célba, ahol az UNESCO világörökségi listáján szereplő római romvárosok találhatók.A libanoni vezetés kérésére november 18-án az UNESCO párizsi székhelyén rendkívüli ülést tart a szervezet kulturális javak háború esetén történő védelmével foglalkozó bizottsága – közölte az UNESCO.
Az ellenségeskedések kiszélesedése a libanoni világ-, kulturális és természeti örökségben, valamint fontos nemzeti kulturális és történelmi helyszínekben keletkező helyrehozhatatlan károk súlyos veszélyét rejti magában
– hangsúlyozta a szervezet.
Az általában megosztott, 128 fős libanoni parlamentnek több mint száz különböző politikai színezetű képviselője írt levelet csütörtökön Audrey Azoulay-nek, az UNESCO főigazgatójának. „A Libanon elleni pusztító háború során Izrael súlyos jogsértéseket és atrocitásokat követett el” – írták a képviselők, akik felhívták a figyelmet a baalbeki, szúri, szaidai (Szidón) és más felbecsülhetetlen értékű, jelenleg veszélyben forgó helyszínekre– adta hírül az MTI-.
A Hezbollah egyik erősségének tartott Baalbek ezeréves belvárosát heves izraeli légicsapások érték szerdán, a libanoni egészségügy-minisztérium adatai szerint a támadásban negyvenen haltak meg.
A város polgármestere, Musztafa es-Sall szerint történelmi épületeket is célba vettek. Találat érte és súlyosan megrongálódott a legendás Palmyra szálloda is, ahol többek között Charles de Gaulle és Arábiai Lawrence is megszállt. Egy UNESCO-tisztségviselő szerint a római romvárosban ledőlt egy fal, és romba dőlt a francia mandátum idejéből (1920-1943) származó egyik laktanyaépület (Gouraud-barakk) is. Az UNESCO szerint ezen a helyszínen, a rómaiak Heliopolisában találhatók a valaha épített legnagyobb és legépebben megmaradt római templomok, közöttük Jupiter és Bacchus temploma.
Baalbek romvárosát Csontváry Kosztka Tivadar is megörökítette legnagyobb vásznán, a Naptemplom Baalbekben címűn. A harcok mai is folytatódtak, Gázában tizenheten vesztették életüket és folyamatosan bombázták a libanoni városokat is. Válaszul a Hezbollah 40 rakétát lőtt ki Izraeli célpontokra.
Fotó: MTI
elemeslampa
2024-11-11 at 02:17
legkevésbé sem izgat hogyan nyuvasztják ki ezeket a magukat állandóan valami elnyomott kis szeretetcsomagnak lefestő genyókat a zsidók, főleg akkor amikor pont ugyanazt ugatják az izraeliekre az arabok mint amivel nekünk jönnek a tetves románok (mármint ők már 10000 éve Erdélyben vannak mi meg csak elvettük), de ha mondjuk 1000-2000 éves műemlékeket rombolnak le akkor barbároknak fogják őket tartani olyannak mint a talibánt aki 3000 éves buddha szobrokra lőtt célba vagy az isist ami szíriában dólt szét mindent amit ért.
solothurn
2024-11-10 at 20:12
Zsidó terroristák kontra arab terroristák
(meg a békés lakosság ellen is).
A metéltek most ismétlik a holokausztot, de nem mint áldozatok, hanem elkövetőkként!
rigójancsi
2024-11-10 at 17:05
na4
2024-11-10 at 13:06
Ez a “minek ment oda?” proli kérdés B-változata.
Minden országnak joga van az önvédelemhez, ez tény, de a nemzetközi egyezmények megszabják ennek kereteit.
ViAM
2024-11-10 at 13:46
Ha Izrael olyan kiváló, mint ahogy állítja magáról, miszerint a világ minden táján, pontján, felszínén és alatta jól irányozottan bárkit ki tud lőni, megsemmisíteni, elrabolni, akkor minek kell hoteleket, műkincseket, városokat, sőt országot is eltüntetni a Földről? Maradjanak a célszemély egyedüli megsemmisítésénél és fordítva is. Humánusabb lenne…
GJ
2024-11-10 at 13:34
Én szurkolok mindkettőnek!
Irtsák ki egymás írmagját is és nélkülük szebb lesz a világ.
Talán az a legnagyobb baj, hogy rokonok, hasonlítanak egymásra és egyiküknek sem tetszik amit látnak és tapasztalnak.
A sémi bosszú hosszú – CSAK ÍGY TOVÁBB
hufi
2024-11-10 at 13:20
Tisztelt na4!
na42024-11-10 at 13:06
Én fordítva tenném föl a kérdést: Minek engedték be Palesztinába a zsidókat?
puncuis pinatus
2024-11-10 at 13:09
Egyik pártján sem állok, de Izraelben is vannak történelmi értékek!
Milyen emberek azok, akik egymást gyűlöletből ölik évszázadok óta?
Milyen ganéj isteneik vannak?
na4
2024-11-10 at 13:06
Minek engedték be a Hezbollah-t? Itt az eredménye.