A brit kormány nem bír magával és egy szót nem ejt a béketárgyalásokról, vagy egy esetleges ukrán kompromisszumról, hanem egyre több és modernebb fegyvert küld Zelenszkijnek, sőt egy nyílt háborút is egyre inkább emlegetnek. A londoni védelmi minisztérium már többször szóba hozta, hogy Nagy-Britanniának képesnek kell lennie háborút viselnie Oroszországgal szemben, amennyiben a mostani helyzet eszkalálódna.
Georg Spöttle írása
Nagy-Britannia “kifinomult légvédelmi rendszereket”, drónokat, elektronikus hadviselési eszközöket és “több ezer darab létfontosságú felszerelést” fog biztosítani Ukrajnának 1 milliárd font (1,2 milliárd dollár) értékben az Oroszországgal fennálló konfliktus közepette – jelentette be szerdán London. A szállítások jelentik az “első lépést” annak érdekében, hogy az ukrán erők túlléphessenek a “bátor védelmi” erőfeszítéseiken, és “támadó hadműveletek indítása” felé mozduljanak el, hogy Oroszországtól visszaszerezzék az elvesztett területeket – állították a brit hatóságok.
Ez egy nagyon veszélyes lépés, hiszen így Moszkva is kénytelen lesz egyre modernebb és komolyabb fegyvereket bevetni. A „Kalibr”, az „Iszkander” és a „Basztyion” intelligens fegyverek mellett már megjelentek az égen a Szuhoj 57-es, lopakodó vadászgépek is, amelyek a világ legjobb harci repülői. Idő kérdése, hogy mikor vetik be az oroszok az „Avantgard” hiperszónikus rakétát, amely a hangsebesség 27 szeresével juttat a célba egy kéttonnás taktikai nukleáris robbanófejet. Becsapódásakor 2 kilométeres körzetben mindent hamuvá éget. Boris Johnsont mindez egy cseppet sem érdekli, hiszen ezt nyilatkozta:
A brit fegyverek és kiképzés átalakítanák Ukrajna védelmét ezzel a támadással szemben és továbbra is teljes mellszélességgel az ukrán nép mögött fogunk állni, hogy biztosítsuk Putyin kudarcát Ukrajnában.
Az új szállítmányokkal London összesen 2,3 milliárd fontra (2,8 milliárd dollár) növeli a Kijevnek nyújtott katonai segélyt. Az Egyesült Királyság, amely az orosz offenzíva négy hónappal ezelőtti kezdete óta Ukrajna egyik legjelentősebb támogatója, emellett 1,5 milliárd font (1,8 milliárd dollár) gazdasági és humanitárius segítséget nyújtott az országnak.
Moszkva majd nyilván egy komoly szankciós csomaggal büntetheti Londont és más európai államokat a fegyverszállításokért. Akár teljesen leállíthatja a gáz és az olajszállítást, amely komolyan veszélyeztetné sok állam gazdaságát és milliók maradnának fűtés nélkül. Oroszország akár meg is tilthatja harmadik országoknak, hogy az ott finomított orosz olajat azoknak az államoknak értékesítsék, akik „hadban állnak” vele. Orosz uránium nélkül pedig veszélyben lennének sok nyugati ország atomerőművei is.
Zelenszkij pénzt kunyerált
Zelenszkij ukrán elnök felszólalt a madridi NATO-csúcson is, és azt állította, hogy a fegyveres konfliktus országának havi 5 milliárd euróba kerül, ergo ismét pénzt és fegyvereket kunyerált a szervezet tagországaitól. Moszkva többször felszólalt az USA, az Egyesült Királyság és más szövetséges országok Ukrajnának szánt fegyverszállításai ellen, mondván, hogy az csak meghosszabbítja a harcokat, miközben növeli az Oroszország és a Nyugat közötti közvetlen katonai konfrontáció kockázatát.
Henry Kissinger az USA volt külügyminisztere sem tartja jó ötletnek, hogy megpróbálják Oroszországot sarokba szorítani, mivel az kiszélesítheti a hadműveleteket. Az idős, nagyon tapasztalt politikus Davosban is kifejtette, hogy ez a konfliktus csak úgy érhet véget, amennyiben Ukrajna hajlandó lesz kompromisszumokra és lemond területekről.
Kivonulás a Kígyó-szigetről
Mindeközben az Orosz Föderáció kivonta katonáit a fekete-tengeri Kígyó-szigetről. Az orosz védelmi tárca ezt a következőképpen kommentálta:
Ez azt mutatja a világközösségnek, hogy az Orosz Föderáció nem akadályozza az ENSZ erőfeszítéseit, hogy humanitárius folyosót szervezzen a mezőgazdasági termékek Ukrajna területéről történő elszállítására.
Annak ellenére, hogy Moszkva már több alkalommal is garantálta, hogy a gabonát szállító hajók biztonságosan kifuthatnak Kijev folyamatosan azzal érvelt, hogy az orosz erők veszélyeztetik a tengeri szállítást. Ukrajna ráadásul tengeri aknákat is telepített a Fekete-tengeren. Persze, fel lehet tenni úgyis a kérdést, hogyha millió tonnaszám bejut fegyver és lőszer, akkor miért nem jut ki a gabona ugyanazon az útvonalon.
Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS