
Kevesen tudják, hogy Major Tamás színész, színházigazgató ’56 után az MSZMP Központi Bizottságának tagja volt, és 1957 nyarán a megtorlásról szónokolt. Major osztályharcos megtorlást követelt, kiállva az akasztások mellett. „Polgári humanizmus az álhumanizmus. A mi humanizmusunk az igazi humanizmus – mondta. Major egyedül a kommunista Gáli József mellett állt ki, mivel a világ közvéleménye felkapta Gáli és Obersovszky Gyula ügyét, ezért látványos gesztust gyakorolhatott a diktatúra. Major testvére, Major Ákos a Horthy-rendszer hadbírójaként (!) mentette át magát, 1945-ben már ő ítélte halálra Imrédy Béláékat. A Major testvérek ismeretlen portréja – 1. rész.
Amikor fiatalkoromban először hallottam a Marx fivérekről, az villant be, hogy te jó ég, ezek többen voltak? Persze nem. Az amerikai humoristák csak névrokonai voltak a huszadik századra végzetes hatást gyakorló filozófusnak, akiből szerencsére csak egy volt. Ez jutott eszembe akkor, amikor még régebben nekiálltam a Major testvéreket bemutató írásnak.
Tamás és Ákos. Az egyiket szélesebb közönség is ismeri, a másikat inkább csak a politikai foglyok, az elítéltek, a történészek, illetve a tájékozottabb emberek.
Ákos volt az idősebb, 1908-ban született a római-katolikus, kisnemesi Major-Maróthy családba, Tamás öccse két évvel később követte. Major Ákos jogászként végzett, és pályafutása töretlenül ívelt a magasba a Horthy-korszakban, majd Magyarország náci megszállása és a nyilas puccs után is.
1933-tól hadbíró volt, a második világháborúban a keleti fronton szolgált, és karrierjét a szovjet „felszabadítás” sem törte meg. Amíg kommunista öccse esetében a Rákosiék alatti felemelkedés papírforma volt, az övé első látásra meglepőbb. Különös idők voltak, ha rosszabbul helyezkedik, könnyen a vádlottak padján találhatta volna magát, ehelyett 1946-ban már vezérőrnagy volt, 1945-ben pedig a Népbíróságok Országos Tanácsának (NOT) elnökeként ő tárgyalta az első halálos ítélettel zárult háborús pert. A következő fotón pedig a nyilasok nyilvános kivégzésén intézkedett:

Major Ákos (jobbra), a Népbíróságok Országos Tanácsának (NOT) elnöke áll az Oktogonon, a 401-es számú zsidó munkaszázad különösen kegyetlen hóhérai, Rotyis Péter és Szívós Sándor nyilvános kivégzésénél. /Fotó: MTI
De ez a cikk most nem róla, hanem az öccséről szól.
Major Tamás és a komoly, névvel vállalt feljelentés
Major Tamás 1910-ben született tasnádi Major-Maróthy Tamás néven, a tehetséges színészt már 1931-ben szerződtette a Nemzeti Színház, és mivel ismert kommunista volt, senkit sem lepett meg, hogy 1945-ben ő vehette át a színház irányítását.
Részt vett a művészet újabb (előtte ezt a nyilasok is megtették) megtisztításában, ahogy a nyilasok a zsidókat és a kommunistákat, ő őket, illetve a hozzájuk sorolt művészeket jelentette fel.
Így tett például azzal a Tompa Béla színésszel, akit 1945-ben felmentettek a vád alól.
„Major Tamás szerint a felmentett Tompa Béla nyilas volt”
– így a Világosság korabeli cikke. „Az >Ártatlanok< ügyében megtartott népbírósági tárgyalás után Major Tamás, a Nemzeti Színház igazgatója kijelentette: nem felel meg a valóságnak, hogy a felmentett Tompa Béla színész baloldali felfogású lett volna és csak kényszer hatása alatt vállalt szerepet az >Ártatlanok< előadása körül. […] Állításaimat a színészek Simplon-beli törzsasztalánál nyíltan beszélték annak idején és
több névvel szolgálhatok a hatóságoknak, akik szintén tanúskodhatnak Tompa Béla ügyében.”
Vilagossag_1945_07-09__pages272-272
Természetesen véletlenül sem szeretném felmenteni, vagy áldozatnak beállítani Tompát, mert ez a darab valóban a nyilas korszak emblematikus előadása volt, és személyesen Endre László kérésére mutatták be.
(Ha valakit érdekel a teljes háttér, érdemes elolvasnia: Papp István: A magyar Jud Süss Kádár Lajos Ártatlanok? című színdarabjának története című tanulmányát). Magáról Tompáról kevés információt találni, ezek egyike, hogy a húszas években Aradon a román állambiztonság (!) egy cikk szerint elővette, mert románellenes kijelentéseket tett. Ez persze erre a kérdésre – nyomásra vagy önként vett részt a darabban – nem ad választ, az viszont az ő története nélkül is nyilvánvaló, hogy Major Tamás már ekkor a nagy leszámolók, feljelentgetők egyike volt.
Viszonylag ismert, hogy a színészekről káderlapokat vezetett – nem egy karriert tett tönkre –, amelyeket a színészek ’56-ban megtaláltak, és elolvashatták a róluk szóló jelentéseket.

Major Tamás elvtárs a Móricz Zsigmond Színházban. Érdemes megnézni a mögötte lévő arcokat is / Fotó: Fortepan.hu
Major: Egy pillanatig sem a megtorlás ellen beszélek
Kevéssé köztudott, hogy Major azok közé a sztálinista, rákosista, majd kádárista csúcskáderek közé tartozott, akik a forradalmat és szabadságharcot követő megtorlásból is kivették a részüket. „Nem középiskolás fokon” – csak, hogy saját és az ő kedvenc költőjét, József Attilát idézzem. [Testvére, Ákos sem. Ő a forradalmárok ügyvédjeként kérte az ítéletek szigorítását, mások mellett Göncz Árpádot is ő „védte”. Állítólag Bacsó Péterék róla mintázták A tanú ügyvédjét. De erről cikkem majd folytatásában.] Major Tamás az MSZMP Központi Bizottságának tagjaként a zárt ajtók és a nyilvánosság előtt is kemény megjegyzéseket tett.
„Az ellenforradalom akciói következtében a >virágozzék minden virág<-ból az lett, hogy nőjön minden gyom. Ezt a helyzetet fel fogjuk számolni”
– idézte 1957 júniusában a Népszabadság, de ennél is figyelemreméltóbb, amit az elvtársak között mondott. A Hamvas Intézet kikérte és rendszerezte a Magyar Országos Levéltárból a KB- és PB-ülések (1957-től 1989-ig) anyagát, én tavaly bukkantam ebben az érdekes anyagban Major felettébb érdekes szónoklatára. A színész az 1957. június 22-ei KB-ülésen ezt mondta:
„A humanizmus címszó alatt szeretnék néhány szót mondani: Véleményem szerint mi ezt a szót is rosszul használjuk.
Polgári humanizmus az álhumanizmus. A mi humanizmusunk az igazi humanizmus.
Ennek az a lényege, hogy az osztályérdekek elismerése alapján mi akarunk emberi módon igazságosan, a nagyobb résznek boldogságot, ahogy Vörösmarty mondta. Tehát nem kell nekünk szégyellni azt, hogy humanisták vagyunk, mert igenis azok vagyunk.
Ennek lényege a megnyilatkozásokban az, hogy ne legyen személyi bosszú, vagy pedig egy nem osztályharcos megtorlás. Megmondom őszintén, hogy a fasisztákat az októberi események alatt nemcsak azért gyűlöltem, mert engem akartak felakasztani, – ebben nekik igazuk volt, – azért gyűlöltem a fasisztákat, mert az elvtársakat akarták felakasztani.
[…] Kimondjuk – helyesen – azt, hogy a bíróságaink lanyhán, nem osztályharcosan működtek az első időben. Ezt helyes volt kimondani, ezt ki kellett mondani, mert így volt és fel kellett lépni ellene. [Erről bővebben korábbi cikkemben: Kádár kevesellte a kivégzéseket – MG]. Erre jön megint a régi idők nem haladó hagyományai folytán az átesés a másik oldalra. Ezt szeretném névszerint felvetni, hogy mit mond a közvélemény.
Konkrétan Gáliról beszélek. Az elsőfoku biróság elitéli 1 évre, és a másodfoku biróság pedig halálra itéli. Azt fogják mondani: >ezek kapkodnak, itt valahol nincs igazság.<
Amikor a dolgokat rendbehozzuk, akkor nagyon vigyáznunk kell ezekre a jelenségekre is. […] Én szeretném, ha ezeket a kérdéseket kijavitanánk.
Egy pillanatig nem annak a nevében, hogy ne legyen megtorlás és egy pillanatig nem annak a nevében, hogy mi ne álljunk a mi osztályharcos humanizmusunk alapján, hanem annak a nevében, hogy ezek a nyugtalanító jelenségek szűnjenek meg.”

Az MTI fotótárának leírása szerint B. Tóth Matild tanácselnök látható a képen. Ne legyünk ennyire szemérmesek: Biszkuné Tóth Matildról, az egyik vérbíróról beszélünk, akitől a képen Obersovszky Gyula vesz át egy bizonyítékot. Biszkuné vezette Tóth Ilona és Gáliék perét / Fotó: MTI
Világos beszéd. Major Tamás a polgári humanizmust álhumanizmusnak nevezve osztályharcos megtorlást követelt, egyedül a személyi bosszúkat sérelmezte. Felhozta Gáli esetét, akit először egy esztendőre, majd halálra ítéltek. „Én szeretném, ha ezeket a kérdéseket kijavítanánk. Egy pillanatig nem annak a nevében, hogy ne legyen megtorlás és egy pillanatig nem annak a nevében, hogy mi ne álljunk a mi osztályharcos humanizmusunk alapján, hanem annak a nevében, hogy ezek a nyugtalanító jelenségek szűnjenek meg.”
Gáli Józsefékkel kegyet gyakorolt a diktatúra
Major nem véletlenül nevezte meg Gáli Józsefet, akit Obersovszky Gyulával együtt ítéltek halálra.
Ez az ügyet a nyilvánosság előtt rendezte meg a diktatúra, és az újságírók, szerkesztők elleni ítélettel szemben nem csak Magyarországon, de az egész világon tiltakozások indultak, Bertrand Russell állítólag személyesen Kádárnak írt, azzal fenyegetőzve, hogy kilép a Béketanácsból. Amíg a többi ötvenhatos hőst csendben kivégezték, kivégezhették, addig Gáli Józsefékkel látványosan kegyet gyakorolhatott a rezsim.
A jó Kádár. Nem véletlenül említette Major Gálit, aki közéjük, ugyanahhoz a kommunista értelmiségi körhöz tartozott. Az 1930-ban született dramaturg, újságíró híres családból származott. Édesapja a gyulai tüdőszanatórium igazgató-főorvosa, Gáli Géza volt.
A zsidó származású család kikeresztelkedett, Gáli keresztapja a későbbi vértanú, Apor Vilmos volt. Bár apja miatt az egész család mentesítést kapott, a nácik mégis Auschwitzba hurcolták őket, Gáli szerint az ő németellenes kijelentése miatt. Egyedül ő térhetett haza…
Gáli József: Éberebben őrködjünk határainkon!
Sorstársai jelentős részéhez hasonlóan Gáli is kommunista lett, 1955-ben szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, de már főiskolásként több propaganda-cikkel jelentkezett. Írásaira a Szabad Ifjúság című lapban találtam rá (Arcanum.hu). 1953 januárjában egy „kulákcsoport” eltávolítását követelte a kommunista fiatalság nevében. A cikk címe:
„A földművelésügyi minisztérium figyelmébe – Rendet a kiszombori tangazdaságban!”.
„Nézzük, kik vannak jó véleménnyel Pásztor Jánosról? – írja a főbűnösről. – Elsősorban Hadházi László segédagronómus, Pásztor János jobbkeze, akivel együtt járt iskolába. Hadházi apja hetvenholdas kulák volt.” És így tovább, hogy eljusson a lezárásig: „Követeljük, hogy a földművelésügyi minisztérium söpörje ki Pásztorékat a kiszombori tangazdaságból, hogy a látszólagos rend valóságossá váljon. Éberebben őrködjünk határainkon!”
SzabadIfjusag_1953_1__pages281-281
Éberség, elvtársak! Következő cikke már áprilisban, néhány héttel Sztálin halála után jelent meg a Szabad Ifjúságban. Ebben két meggyilkolt kommunista agitátorról írt: „Tavasz van, de Takó Brigitta és Gyenese István nélkül, akik 21 évesek, diszisták voltak [DISZ – Dolgozó Ifjúság Szövetsége – MG], amikor munka közben meggyilkolta őket egy verebi kulák. […] A „Berlin eleste” című filmben van egy jelenet. Gondtalan, vidám úttörők énekelnek virágos mezőben. Aztán váratlanul, fekete karvalyként húznak el felettük a fasiszták repülőgépei, bomba robban.” Gáli végkövetkeztetése felér egy ítélettel:
„A verebi kulák, Vagyóczki Károly keze azonos a fasiszta pilóták kezével.”
[Ha ezek a sorok emlékeztetik az olvasóit bizonyos mai újságírók stílusára, az nem az én hibám, viszont roppant szomorú].
SzabadIfjusag_1953_2__pages74-74
Gáli József akkor vált igazán ismertté, amikor Rajk László újratemetésének napján, 1956. október 6-án bemutatták Szabadsághegy című drámáját, amely az akkor már megbukott személyi kultuszt bírálta, természetesen szigorúan kommunista szempontból. Nem véletlenül időzítették az újratemetéshez, az egyik börtönbe zárt szereplőt gyakorlatilag a mártírként kezelt, amúgy ugyanúgy bűnös Rajkról mintázták. „Két felvonáson át egy ártatlanul elítélt, meghurcolt kommunista emberről van szó. Az ő becsülete vívja távolból harcát – családjában” – írta a Népszava lelkendező kritikájában a később nagy karriert befutó Bogáti Péter.
Érdekes, hogy a főszerepet a korábban meggyőződéses sztálinista színészzseni, Gobbi Hilda játszotta, ő alakította azt a jó kommunista édesanyát, akinek három káder-fia közül egy egyik börtönbe kerül, és már sohasem kerül ki élve. Gobbiról még annyit, hogy egészen Péter Gábor haláláig az ÁVH korábbi rettegett vezetőjének jó barátja volt…
Ő az, aki azt vágta a kivégzett Sólyom László katonatiszt lányának, Sólyom Ildikó színésznőnek a fejéhez egy darab előtt, hogy „ne játssza a mártírt”, mert nem ő, és nem az apja a mártír, hanem Péter Gábor. [Ezt a pályafutása alatt végig akadályozott Sólyom Ildikó mondta el egy régebbi interjúban].

Kőszegi Gyula, Gobbi Hilda és Joó László színészek, a József Attila Színházban, a Szabadsághegy című darab (írta: Gáli József) bemutatóján / Fotó: MTI
A Szabadsághegy bemutatóján egyébként Nagy Imre is ott volt, lelkesen meg is tapsolta a közönség. Major „kiállását” tekintve nem mellékes, amiről Ablonczy László író, kritikus írt (az ő cikkeit, írásait csak ajánlani tudom azoknak, akik valóban meg akarják ismerni Major és a többi nagy színészünk alakját. Ugyanígy érdemes elolvasni az Origón Sztankay Ádám korábbi írását Majorról): „Major jóváhagyta Gobbi vendégjátékát, s a bemutató tüntetés erejű ünnepséggé emelkedett: a fiatalok vállukra emelve éltették Gálit. Néhány elvtárs felháborodottan előadás közben távozott.”
Később, a forradalom alatt Gáli csatlakozott a Péterfy Sándor utcai kórházban működő ellenállócsoporthoz, majd december elején letartoztatták, végül halálra ítélték. Gondolhatjuk, mennyire főhetett Major feje utólag: miért is engedte Gobbi vendégjátékát…
Most már látjuk, miért is választotta éppen őt Major. A KB-tagnak szónoklata szerint semmi baja nem volt a kivégzésekkel, a börtönbüntetésekkel, a terrorral felérő megtorlással, amíg az osztályharcos alapon működött. Amikor viszont az egykor velük együtt haladó Gáliról volt szó, akinek ügyét (nyilván a nyugati baloldalnak, illetve a baloldali sajtónak is köszönhetően) felkarolta a világsajtó, akkor hirtelen más lett a helyzet.
Gálit és barátját, szerkesztőtársát, Obersovszky Gyulát Tóth Ilona perébe szőtték bele, de az ő ítéletüket végül felfüggesztették, Gáli tizenöt évet, Obersovszky életfogytiglant kapott, és 1961-ben, illetve 1963-ban szabadultak. A táblaelnök júniusban Biszku Béla felesége, Biszkuné Tóth Matild volt…
„Esküvőjére – az állapotos – dr. Káldor Verával a halálos zárkából vezették elő, utána feleségét is egy cellába vitték vissza; őt szintén több évre elítélték a forradalomban való részvétele miatt.” – írta Gáliról Filep Tamás Gusztáv.
Egészen más sors várt arra a Tóth Ilonára (máshol Ilonka), akivel példát statuáltak. Őt – és ugyanebben a perben Gyöngyösi Miklóst és Gönczi Ferencet – kivégezték.
Az ismeretlen Tóth Ilona számára nem volt kegyelem
A diktatúra nem véletlenül emelte ki Gáliékat: „Az emberek sírtak, amikor a rádióban hallották a halálos ítéletet, és ez hamar eljutott Kádárékhoz, s fölmérték, mivel érnek el célt. Ha azzal, hogy fölakasztják őket, biztosan megteszik, de mivel úgy tűnt, jobb döntés megkegyelmezni nekik, életben hagyták őket. Tóth Ilona viszont akkor még ismeretlen volt, kivégzése az arctalan felkelők sokaságának is szólt.” – mondta erről M. Kiss Sándor történész pár éve a Magyar Nemzetnek, amikor Csalogányvadászok című, Tóth Ilona történetéről szóló könyvéről kérdezték.
Major nagy sakkjátékos volt, és a Kádár-féle megtorlógépezet egyik eléggé ismeretlen fogaskereke. Szobra ott áll a Nemzeti Színház előtt. Bármiféle fülszöveg nélkül…
Folytatom.
Fotók: MTI/Fortepan
Konzulens
2021-04-11 at 23:45
Ugy tudom, Kiss Ferenc kirakatta Majorral a sarga csillagot, Major ezert allt rajta bosszut. Arrol, hogy “romai katolikus csaladba született”, beugrik egy vicc: Ugy 43-44 tajan a jegyzö felveszi a nevvaltoztatast kervenyezö üzletember adatait. Vallasa? Kerdezi a jegyzö. Romai katolikus – erkezik a magabiztos valasz. Es azelött? Na most fogodzon meg … Reformatus. Es azelött? …Na ja …
Olvasó
2020-11-23 at 16:33
Ennyi mocskos gazembert tűrt meg a Föld….?! Ezek földi maradványait is el kell távolítani! zolatiguszti kösz az infót!
Bene István
2020-11-23 at 16:30
Láttad valaha színpadon?
Piszematyi
2019-02-03 at 13:46
Színésznek mindig is csak egy ripacs maradt, emberileg pedig csak egy rakás sz.r!
Szőke ciklon
2018-10-17 at 19:35
A szomorú az, hogy ezek a hazai libsik, meg a nyugateurópai hatalmak, akik nem szenvedték meg a komcsik áldásos tevékenységét, még büszkék is, sőt hősként tekintenek ezekre a férgekre. Egy kovácsnak, Gyurcsánynak, Lendvainak nem sül le a pofájáról a bőr, és nem szakad rájuk a plafon, amikor demokráciáról, szólásszabadságról beszélnek.
zolatiguszti
2018-10-23 at 13:03
Nyugatnak a fasizmussal se volt semmi baja míg nem lett háború belőle.
Simán békében halt meg Franco 1972-ben.
És senkit se zavart a Görög Fasiszta hunta se a 70-es években.
Mit nekik a komcsik? Velük nem volt háború se….
Hesslerezredes
2018-10-16 at 13:25
Tegnapelőtt jortad Te. Tegnap jortam én. Ma jorta más. :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
hírnév szennyel
2018-10-14 at 20:49
Nem volt kötelező KISZ-tagnak lenni. Én sem voltam, szembe is köpném msgsm.
“Tamás bátyja” kunyhója fogalom volt a hatvanas években. Sokak karrierjét törte agyon (nem csak “úgy”) ketté. A szobrát illene eltávolítani a Nemzeti elől ! Gobbit is törölni kellene a parnasszusról !
zolatiguszti
2018-10-15 at 16:08
2010 óta ezek kijöttek már nem egyszer, max maga nem vette észre.
Én erről a Major témáról meg a Rajk testvérekről halottam már vagy 5 éve.
Fenn vannak a cikek csak maga nem futott bele.
2017:
https://paprika.blogstar.hu/2017/01/25/a-major-testverek-egy-20-szazadi-remdrama/33403/
2016:
https://mno.hu/halalostavasz/kirugni-fasiszta-major-tamas-tortenete-1339780
2008:
http://blog.xfree.hu/myblog.tvn?n=zgfumag&pid=16101
antilibsi
2018-10-14 at 17:37
Eddig, 29 éven keresztül, miért nem beszélt erről *senki*?
zolatiguszti
2018-10-15 at 01:57
Mert nem volt sajtó hozzá ahol elmondják.Ha rákeres a neten megleli a Major dolgait digitálisan bemásolva az adott újságok oldalait de ezek elsikkadtak a balos média tömkelegében.
Igazából megérne egy kutatást az hogy ha lett volna ilyen net 1990 kürül vajon lett volna -e Horn kormány, SZDSz meg Bokros csomag?
Mindent meglel az összes fontos témában a neten már 70-80-as évektől.Holokauszttagadást se nálunk találták ki.Már a 80-as években megalkották pl Francia , Angol holokauszttal foglalkozó egyetemi tanárok ellen.Vagy megleli a 90-es évek elejéről a pénzkibocsátás jogáról az előadásokat is még anno VHS-el felvéve.Csak nem volt net nem volt feltöltve így nem volt elérhető.TV, rádió, újságok mind libsi kezekben.
antilibsi
2018-10-15 at 06:58
Csakhogy már a kilencedik évet tapossuk folyamatosan jobb lábbal. Nyolc évig miért kellett hallgatni? A Hír TV már 2003 óta létezett, akkor még nem hekkelték meg a balosok. Miért hallgatott erről?
Ambrus József
2018-10-14 at 17:07
Elöljáróban, tehát Major et. palesztin-székely volt! Lásd br.Hatvany Lajos-alias Deutsch, lehetett jó pengőkért nemességet vásárolni!!A “felszabadító VH” tisztje nagyot hibázott, amikor a major néven bemutatkozás ill. felajánlkozáskor leakarta lőni ti.honvéd tisztnek gondolta.Mindjárt 45-ben elfoglalta a Nemzetit – a magasan kvalifikált akkori főelvtársak azt hitték,hogy a Rákosi klikk kinevezte erre a posztra! Jó munkát végzett – számos riválisát letaszította a színpadról örökre ha az életét tönkre nem tette teljesen.A magyar színjátszás örök szégyene.
zolatiguszti
2018-10-15 at 01:48
Nem vették a nemességet, az apja is Maróthy Major volt és csóró tisztviselő.
Egy 3 szobás kis lakésban éltek konfort nélkül.
Volt biztos jövedelem az anyjuk ezért ment hozzá már ismert színésznőként ami akkoriban azért még mindíg nem volt a női pályák közül a legnívósabb megítélésű.
Gobbi Hildával éppen arra jó példa hogy vigyázni kell a bolsevikok keresgéklésével mert van közöttünk is sajnos elég attól, függetlenül hogy a zsidóság felül repezenetált benne mindenütt.
Ez a cél mindíg meghülyítani a helyielket.Hát ha a befolyásoló személyek nincsenek sokan hogy lehetne a hatalmat megszerezni másképp?
Egyszerűsítő zsidózással éppen a befolyásolási módokra nem figyelünk ami legveszélyesebb.
Az ellenzék veszélyes most? Nem mert senki se veszi be amit dumálnak pár száz bolondon kívül.Na a komcsi felforgatás ennél sokkal hatékonyabb volt.
Ha anép tudja mik a mődszerek akkor hatástalan, de akkor nem tudták.
Major nem azért komcsi mert zsidó lett volna, hiszen nem volt az.
Major agyát kimosták a 30-as években:
http://www.origo.hu/kultura/20170625-major-tamas-portreja.html
1 Sugár Károly aki az I Vh idején megjárta Oroszországot és beszopta a komcsi eszméket volt az első mentora a nemzetiben.
Ő vitte el munkás tüntetésekre a 30-as években. Létja ahogy 2D re verik a tüntetőket összebalhézik miatt a melósokat leszóló apjával elköltözik.
2 Öszejön Olty Magdával a lány apja Bánóczi László Szocdem városatya.Ő viszi el a Simplon kávéházba ami a balos felforgatók helye.
3 A Simplonban dekkol egy sanozon, kuplé szerző, Reinitz Béla.50-es éveit tapossa és nagy hatással van az odajáró fiatal művészekre.
Valamiből élnie is kell, 10-18 között az Országos Munkásbiztosító Pénztárnál dolgozik.A Martinocics szabadkőműves páholy tagja ahova Ady is tartozik.Ő zensíti meg Ady verseit. Tanácsközt. idején kultúr ügyek biztosa.Bécsbe menekül, koncrteket ad külföldön de 31-ben visszajön.Innentől barátai segítik , mert el van tiltva minde színpad környékéről.De igényli a figyelmet és beül néphülyítő kisiparosnak a Simplonba.43-ban hal meg.
A “Reinitz” iskola tagjai között feltnően sok komcsi lesz később.
Na ennek a tagnak a kezére adja Majort a barátnője apja.
Így ismeri meg Rajk Lászlót, Péter Gábort, Szakasits Árpádot, Kádár Jánost.
Fel kell ismerni a módszert, a szakmai elégedetlenség és a nemzeti akkor gyenge vezetése együtt flusztrálja.Nem jut előre ahogy szeretne.
A bolsi ideológia meg kiválóan szolgálja az irigy flusztrált lelket, mert külső okot ad a kínkeserves személyes önvizsgálat helyett. Rögtön ad egy homályos ellenséget osztály formába csomagolva és meg van magyarázva miért nem ment a szekér-
Megnézve a nagy helyezkedést Tamásnál és Ákosnál mindkettőből a személyes érvényesülés és felelősség kerülés süt ki első sorban.Bármilyen aljasságra képesek csak ők legyenek a főnökök azon a területen ahol vannak.
Ez a “terelő” technika lényege.Nem az számít mit adnak elő csak az hogy aki mondja az hiteles annak akinek az agyát mossák.
A segítőkész kolléga-rögtön hiteles, a barátnő apja-ismét miért ne bízna benne pláne hogy olyasmiről beszél amit máshol ő is tapasztalt? Aztán Reinitiz a miniforradalmár képzőjével ahova már az előkészített nyersaanyagot viszik az eftársak’.
Most is ezzel próbálkoznak. Az ellenzék minderől mindent állít csak kormánykritikus legyen.
A különbség az hogy most lepereg a népről.
Horthyék megtették amit tudtak, de egyrészt az anti bolsevista harc megkívánt bizonyos fellépést és az nem segítette a kormányai népszerűségét. Másrészt a bolsi felforgatás már beette magét a társadalomba még az I VH előtt és Horthyéknak volt még ezer bajuk , nem tudták az ideológiát eléggé hatástalanítani.Ráadásul Dzserzsinszkijék nem kevés rubelt öltek a világ felforgatásába.
LACI BACSI
2019-07-13 at 17:04
Dzserzsinszkijék nem kevés rubelt öltek a világ felforgatásába.
Bocsanat: dollart. 300-500 milliot Akkor meg jo dollart. Ennyit kuldtek a car megsegitesere is. De az hajo nem erkezett meg.
Tokai
2019-10-23 at 22:40
Azért egy kicsit egyoldalúan a vélemények
Mátyás
2018-10-15 at 08:11
Végül is a Rótsild is báró.
Feher Zsolt
2018-10-14 at 17:00
Azert milyen erdekes major tesvere a nyilas diktaturäban ugyanugy vitezkedett mint a kommunizmusban ezek egymäst mentettek ätt.Persze ugyanaz volt mindkettö!!Ha esetleg rajk läszlo tesvere is napirendere kerül csak tudjunk rola meggyözödeses näci volt.A häboru alatt ö mentette meg rajkot ezt a teteves vereskezü idiotät. Aztän a komcsi rajk kihozta a börtönböl a häboru utän es külföldre juttata.Na igy nö össze a komcsi es nyilas era.Pedig jobban järtunk volna ha rajkot korräban kiiktatjäk megusztuk volna a fiät is na az is cegeres patkäny!!!!
Vízöntő
2018-10-14 at 16:58
“Gobbiról még annyit, hogy egészen Péter Gábor haláláig az ÁVH korábbi rettegett vezetőjének jó barátja volt…”
Miért kell “csomagolni”, a szeretője volt, és az utcai Hírmondó szerint az első kocsiját is Péter Gábor nadrágszabótól, bocs ÁVH főnöktől kapta, aki az ÁVH nem tudni honnan és hogyan szerzett keretéből vette azt neki!
Mind aljas gazemberek, gyilkosok voltak, a mostani MSZP ezeknek a jogutóda is az MSZMP-n keresztül, ha egyáltalán törvényes a bejegyzésük!
zolatiguszti
2018-10-15 at 16:03
Gobbi Péter Gábor szeretője?
1 Nézzen már meg fiatal kori Gobbi képeket! Hát feleségül se vették pedig gazdag úrilány volt nemesi családból.
2 Ráadásul köztudott volt hogy Gobbi leszbi. Ezért utálta a Major.
Héja
2018-10-14 at 16:00
Major színészként, rendezőként tehetséges, emberként hitvány volt.
Utóbbi a döntő.
Elvégre a maga módján Sztálin is tehetséges volt… Major kicsiben, hasonlóan.
kbandi1
2018-10-14 at 12:37
Osztályharc? Milyen osztály? Ma már tudjuk, hogy a bukott eszme osztályharcosai csak a Szovjetunió árnyékában voltak olyan bátrak, hogy több embert végeztek ki, mint Haynau a magyar nép szabadságharcának leverése után.
Ezután már bukott eszme volt csak, Haynau után 150 évvel liberálisokká lettek, új jelszavakkal próbálják rombolni tovább a nemzetet. A világ nem lett szocialista, most globalisták győzelméről ábrándoznak.
Benedek Károly
2018-10-14 at 13:57
“A világ nem lett szocialista, most globalisták győzelméről ábrándoznak.”
kommunista- hitlerista-nyilas-szocialista-liberális-globalista = egy tőről fakadó totalitárius rendszerek, klf. színekben: barna, kék, vörös, egyre megy.
idirablo
2018-10-14 at 11:11
Károlyi Mihály, a vörös gróf méltó párja.
ómió
2018-10-14 at 10:57
Bolsi tetübandára ennyi szót?
luca Farkas
2018-10-14 at 10:41
Így van Elemér ! Többek közt : Latinovits-ét is. Págerét is, – nagyon aljas világ volt. Végtelenül aljas. Nekem soha nem tetszett sem Major, sem Gobbi. gyermek voltam még, de éreztem, hogy ezek visszataszítóak!Szerepbe bújva is sütött a negatív személyiségük.
Zita
2018-10-14 at 22:10
… én is féltem tőlük gyerekként… a kvíz-“prof” vágópistától is… brrr…
Gabi
2018-10-14 at 10:28
BK! Így igaz ,teljesen egyetértek!
túródóra
2018-10-14 at 10:21
Aljas,rosszindulatú férgek voltak ezek a mocskok!
Netta
2018-10-14 at 10:15
Katrin Meyer (fb)!
Nem Orbán Viktor mondja, hanem ti mondjátok!
Olvasd csak vissza a libeárlfasiszta Hellert, TGM-t, az összes
rib.an.ciális elvtársnőtöket és elvtársaitokat.
A ti humanizmusotok = barbárok inváziójával kiirtani egész Európát.
Simon Elemér
2018-10-14 at 10:14
Megragadom az alkalmat,hogy leírjam,milyen undorító a Facebook cenzúra!Szerencsére itt hozzá tud szólni jobboldali érzelmű kommentelő is.A liberális szennyet bárki terjesztheti,az nem sérti a mocskos alapelveiket! De ha egy jobboldali válaszol a provokátorok álhíreire,intrikáira,az bizony azonnali tiltást von maga után!A kettős mércéjük,cenzúrájuk undort keltő! Aki teheti,keressen magának más,demokratikusabb közösségi oldalt! Mint köztudott,a Facebook erősen baloldali,libsi beállítottságú.Soros György(az Európa elpusztításán munkálkodó Saul fia)is részvényese lett a Facebooknak….És ez mindent elárul erről az antidemokratikus szennyet ontó közösségi oldalról!Gondolkodok egy próbaperről,ami felnyitaná az emberek szemét! Gyűjtöm azokat a bizonyítékokat,amik rávilágítanak a Face kettős mércéjére,szólásszabadságot lábbal taposó megnyilvánulásaira! Amíg én egy ,,metélt” szóért 30 nap tiltást kaptam,addig az a balos derék posztoló,aki egy nagy kupac gőzölgő [email protected] posztolt,az alábbi felirattal ,,Ez Orbán Viktor és a Fidesz szavazói” !Jelentettem,de nem sértette az érzékeny liberális alapelveiket!Mint ahogy az sem,amikor valaki a kollaboráns,tömeggyilkos Kádár képével,nevével nyitott oldalán köztörvényes gyilkosoknak nevezte az 1956-os hősöket!(Akik a törvényes rendet védő derék ÁVÓ-sokat gyilkolták halomra….)Ez kimeríti a Kommunizmus bűneinek tagadását(Ami bűncselekmény,akárcsak a Holokauszt tagadása!)Utóbbit szankcionálják(akár egy metélt szóért!)Előbbi viszont nem sérti az alapelveiket….No komment!
Benedek Károly
2018-10-14 at 10:21
Ez nem “kettős mérce”!
A FACEBOOK-ON SZABÁLYOS, KŐKEMÉNY LIBERÁLFASISZTA CENZÚRA MŰKÖDIK, mint Szamuely-Kun, Rákosi és Kádár idejében. Ők fizikálisan iktatták ki, bebörtönözték, megölték azokat, akik velük szemben álltak.
Most a fb-on virtuális börtönbe zárják, majd semmisítik meg ugyanazoknak
a virtuális személyiségét.
Első fokozat:
1. figyelmeztetés (megfigyelés, REF)
2. felfüggesztés (előzetes letartóztatás; börtön)
3. a profil törlése.(halálbüntetés)
Benedek Károly
2018-10-14 at 10:06
A szobor egyáltalán nem őt idézi.
Döbrentei Kornél azt mondta: “a tehetség jellem is”.
Ím, itt a kivétel.
Két jellemtelen gazember: Major és Gobbi.
A rivális elvtársak.
Simon Elemér
2018-10-14 at 09:52
Major is Gobbi is tehetséges színész volt.De mint ember,a legalja fajtából való! SAJNOS ELMARADT FELELŐSSÉGRE VONÁSUK! Sok embernek,művésznek tették tönkre az életét ezek a kommunista férgek!Sajnos már csak Isten ítélőszéke előtt adhatnak számot a magyarság ellen elkövetett bűneikért….
Netta
2018-10-14 at 10:12
Major a KB tagja volt. A KB döntött a Nemzeti Színház felrobbantásáról.
Mi volt a való szerepe ennek a féregnek? Szót emelt-e ellene, vagy támogatta?
Amúgy kár, hogy a Fidesz-kormány nem rekonstruálta az épületet.
Ugyanazt kellett volna felépíteni, mint ahogy most Budavárban
is elővették az eredeti terveket, fényképeket, és rekonstruálnak épületeket.
gyozo2018
2018-10-14 at 13:53
Szó se róla.
A sertésvágóhíddal átellenben épített épület ronda, ízléstelen belsővel,
szerencsétlen külsővel. Szép a dunai panoráma. De az Engels téri buszvégállomás színeit idéző műanyag burkolat, a szemkápráztató mintájú, ronda szőnyegek méltatlanok a Nemzet Színházához.
Az igaz, hogy eredetileg Széchenyi István is a Duna partjára álmodta
meg a Nemzeti Színházat, de hogy éppen a déli vasút és a vágóhíd közé??? …..
Na, mindegy. Legalább nem egy zsinagógára emlékeztető másik szörnyűség
került a ma már Gödörnek nevezett belpesti bulinegyed helyére.
zolatiguszti
2018-10-23 at 12:56
Ma már más az igény a színházaknál technikailag, gondolom azért se akartak egy olyan kicsi épöletet visszaépíteni.Plusz azóta lett ott egy Metróállomás sz se könnyít egy olyan színháznál ami ziher hogy elg mélyen alagsoros volt.A színpadi emelőhidraulikája tartálya pl a szomszéd utcában volt a Népszínház utcáról nyílva és egy csövön át dolgozott.Ott volt a kazánház is.Iszonyat költség lett volna és a végén egy kisebb befogadó terű elavult szinház lett volna.Nem beszélve róla hogy a Balaha rögtön besötétedik a napfénytől ha még egy nagy magas épületet húznak Az áruházak elé.
en
2018-10-14 at 19:11
Major/Meyer,kigyozz vissza a budos mocsaradba!