Pesti Srácok

Milliárdos metrókorrupció: mégsem hagyta futni a bíróság a balliberális politikusokat lefizető kulcsembert

null

Mégsem hagyták futni a Demszky-féle budapesti városvezetés és az MSZP–SZDSZ-kormányhoz köthető legnagyobb korrupciós botrány, az Alstom-ügy kulcsfiguráját. A Fővárosi Ítélőtábla ugyanis hatályon kívül helyezte az elsőfokú bíróság tavaly decemberi döntését, amely megszüntette a büntetőeljárást T. Géza ellen, azért, mert az osztrák hatóságok ellene egyszer már vizsgálódtak, így – az ügyet tárgyaló Fővárosi Törvényszék szerint – kétszer ugyanazért nem vonható eljárás alá senki. A táblabíróság ugyanakkor nem osztotta ezt az érvelést és a Fővárosi Törvényszéket az eljárás folytatására utasította. Az ügyészség vádja szerint egyébként T. Géza volt az, aki a balliberális köröknek juttatott vesztegetési pénz átadásában működött közre.

Egyetértve a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség fellebbezésével, abszolút eljárási szabálysértés miatt június 15-én hatályon kívül helyezte a Fővárosi Ítélőtábla a Fővárosi Törvényszék döntését, amely futni hagyta volna az Alstom-ügy kulcsfiguráját, T. Gézát – tudta meg a PestiSrácok.hu a táblabíróság sajtóosztályától. A férfi ellen az elsőfokú bíróság tavaly decemberben szüntette meg a büntetőeljárást, arra hivatkozva, hogy kétszer ugyanazért a cselekményért nem vonható eljárás alá senki. Mivel ezt az ügyet az osztrák ügyészség már vizsgálta, és jogerősen megszüntette az eljárást, így a törvényszék szerint a magyar hatóságok nem vehetik elő újra T.-t ugyanazért. A táblabíróság ugyanakkor az ügyészségnek adott igazat és a törvényszéket az eljárás folytatására utasította.

Az ítélőtábla döntésének lényege, hogy

PestiSracok facebook image

A metrószerelvények beszerzésével összefüggésben 2011-ben indult nyomozás, amely 2016. szeptember 16-án került a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) hatáskörébe. Az ügyészség 2016 októberében hallgatta ki az első gyanúsítottakat. Az ügyben azután indult vizsgálat, hogy 2010-ben az Állami Számvevőszék átvilágította a 4-es metró beruházását és a járműbeszerzéseket. A számvevőszék jelentése szerint a beruházással a magyar államot és a fővárosi önkormányzatot jelentős vagyoni hátrány érte. A KNYF 2019. április elején gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozójának kötelessége megszegésére irányuló vesztegetés bűntette miatt a hat gyanúsítottat hallgatott ki, végül öt ember ellen emelt vádat. Köztük volt T. Géza is, aki az ügyészség szerint a vesztegetés forrását fiktív tanácsadói szerződésekkel biztosító ügyletbe bevont gazdasági társaság tulajdonosa és tényleges irányítója volt, és aki az így megszerzett vesztegetési pénz továbbításában, átadásában működött közre. T-vel ebben a cikkünkben foglalkoztunk.

A vád szerint az Alstom a közbeszerzési eljárás jogellenes, anyagi előnnyel történő befolyásolására nyolc és félmillió eurót (azaz körülbelül hárommilliárd forintot!) fizetett ki az ismeretlenül maradt elkövetőknek. A vádiratból egyértelműen kiderült: csak a vesztegetők kerültek a vádlottak padjára, azoknak a neve, akiknél a kenőpénzek landoltak, homályban maradt, így a balliberális politikai oldal szereplői elkerülték a felelősségre vonást, annak ellenére, hogy a beruházás egyetlen fontosabb lépéséről sem dönthettek a BKV-nál az akkori nagypolitika és a Demszky vezette városvezetés nélkül. Az ügy jelenleg bírósági szakban van.

Ajánljuk még