Pesti Srácok

Orbán Viktor: a kormány támogatja a svéd és finn NATO-csatlakozást, a frakciónak viszont fenntartásai vannak a jogállamisági hazugságok terjesztése miatt (Videó)

A miniszterelnököt a szokásos, Kossuth Rádiónak adott interjújában az orosz-ukrán háború, a szankciók, az infláció és a gyermekvédelem témájában kérdezték. Orbán Viktor ismertette a kormánypárti képviselők álláspontját a svéd és finn NATO-tagság kérdésében, valamint kifejtette, hogy a gyermekvédelem tekintetében a legszigorúbb intézkedések meghozását sürgetik az óbudai gimnáziumban történt visszataszító és elfogadhatatlan események. "Hol voltak a felnőttek? Hol volt az iskolaigazgató? Hol volt a tankerület, aminek az a dolga, hogy megvédje a gyerekeket?" - tette fel a kérdést Orbán Viktor, aki emiatt magához rendelte az oktatásügyért is felelős Pintér Sándor belügyminisztert.

Orbán Viktor felidézte, hogy a '90-es években Soros György egy írásában már kifejtette, hogy a Szovjetunió bukása után kívánatos lenne a nyugati hatalmak számára Oroszországra katonai vereséget is mérni. Azonban a milliárdos spekuláns emlékeztetett, hogy a nyugati demokráciák már három évtizede is túl érzékenyek voltak a saját emberveszteségeikre, ezért Soros szerint az lenne kívánatos, ha ezt a háborút a közép-kelet-európai államok vívnák a nyugat támogatásával.

Belesodródás a háborúba

A miniszterelnök emlékeztetett, hogy a végeláthatatlan katonai támogatások Ukrajna számára csak további véráldozatokat eredményeznek. Felidézte, hogy a németek egy évvel ezelőtt még csak sisakokat voltak hajlandók küldeni, ma pedig már Leopard harckocsikat küldenek a frontra. Hozzátette, hogy az angolszász országok már napirendre tették a harci repülők küldését is és ehhez kapcsolódóan aggályosnak tartja, hogy ezzel a mentalitással, egy világos célok nélküli öldöklő konfliktussá alakul ez a háború.

PestiSracok facebook image

Azonnali tűzszünet

Orbán Viktor kijelentette, hogy véleménye szerint senki nem nyerheti meg ezt a háborút. Szerinte sem az oroszok nem képesek az ukrán helytállással szemben áttörő sikereket elérni, ugyanakkor bármekkora támogatást is biztosítanak a nyugati hatalmak, Oroszországot atomhatalomként nem győzhetik le.

- összegzett a kormányfő. A miniszterelnök rámutatott, hogy a kormány sem tekint naivitással a béke a lehetőségére, ugyanakkor szerinte már a tűzszünet ténye is hatalmas lépéssel vinne közelebb az emberi életek védelméhez, valamint a háború lezárásához.

Svéd és finn NATO-tagság

A miniszterelnök bejelentette, hogy dacára a törökök ellenérzéseinek Magyarország támogatni fogja a két állam csatlakozását a védelmi szövetségbe. Orbán Viktor elmondta ugyanakkor, hogy a kormánypártok kihelyezett frakcióülésén a képviselők nem voltak túl lelkesek a kérdésben, ezért a csatlakozás ratifikálása előtt tárgyalások kezdődhetnek a két északi állammal azzal a céllal, hogy a korábban Magyarországról terjesztett alaptalan hazugságok tekintetében korrigálják álláspontjukat és például a jogállamiság témájában korrekt és higgadt álláspontot képviseljenek a továbbiakban.

- fogalmazott Orbán Viktor.

Tizedik uniós szankciós csomag

A kormányfő közölte, hogy semmiképpen nem támogatja a kormány, hogy a brüsszeli szankciók kiterjedjenek a nukleáris energiára, ez ugyanis szembemegy hazánk stratégiai érdekeivel. Felidézte, hogy az eddigi döntések csaknem 4000 milliárd forintjába került tavaly a magyar embereknek, ami elkölthető lett volna bármilyen hazai célra, ehelyett az energiacégek számára kellett ezt az összeget megfizetni.

Orbán Viktor azonban felidézte azt is, hogy a brüsszeli szankciókkal kapcsolatban fel kell vetni a spekulánsok felelősségét is, ők ugyanis látva a szankciós politikai várató hatásait, ellene fogadtak az európai országok érdekeinek és így hatalmas összegeket kaszáltak. Az ennek nyomán kialakult magas inflációról szólva a miniszterelnök megerősítette, hogy 20 intézkedést hoztak az infláció csökkentése érdekében, ami hamarosan éreztetni fogja hatását és decemberre mindenképpen egyszámjegyűre csökken az infláció mértéke.

Genderőrület és gyermekvédelem

- szögezte le a miniszterelnök, aki az óbudai tanársegéd botrányára reagálva megerősítette, hogy a gyermekek védelme hazánkban prioritást jelent és ennek érdekében meg tenni minden szükséges lépést. Felvetette azonban a kérdést, hogy a konkrét ügyben hol voltak a felnőttek.

- tette fel a kérdést a miniszterelnök. Végül közölte azt is, hogy a mai napon egyeztetést folytat majd Pintér Sándor belügyminiszterrel, akitől részletes tájékoztatást kér az ügyben.

Vezető kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Ajánljuk még