Harmincegyedik alkalommal, 70 ország részvételével és mintegy 3000 kiállítóval nyílt meg Hannoverben a CeBit digitális, innovációs világkiállítás. Hazánk második alkalommal van jelen úgynevezett nemzeti, országstanddal. A magyar pavilon összesen 400 négyzetméter alapterületű, melyen 12 vállalkozás mutatkozik be. További 9-en szakmai előadóként prezentációt is tartanak a fejlesztésekről, 8 vállalkozás pedig a CeBit központi színpadán mutatkozhat be. A megnyitón Deutsch Tamás a Digitális Jólét Programért felelős miniszteri biztos azt mondta, a magyar digitális szektor európai szereplővé vált és igen csak jelentős a szerepe a hazai gazdaság fejlődésében is. Ez az a terület, amelyben a legnagyobb hozzáadott értéket álltjuk elő. A bruttó nemzeti jövedelemnek ma már a 20 százalékát a magyar digitális gazdaság álltja elő. Magyarország és a magyar kormány célja, hogy hazánk a jövőben Közép-Európa egyik meghatározó digitális innovációs központja legyen.
A tavalyi CeBit-en egy családi házat formáztak meg a magyar pavilon megálmodói, melyen a ház körüli, a mindennapi élet innovációs megoldásait mutatták be. Idén tágabbra nyitották a perspektívát a 400 négyzetméteres stand tervezői. A látványos, interaktív elemeken tágabb környezetünk, a község, a kisváros, közepes város vagy épp nagyváros jelenik meg. A 12 kiállító csupa olyan modern fejlesztésű. csúcstechnológiát mutat be, amely a hétköznapi életünket könnyítheti meg. Például ilyen egy parkolást segítő és automatizáló megoldás, az ellopott vagy elveszett mobiltelefonunkat blokkoló és megtalálását segítő fejlesztés, bankolást kiváltó pénzügyintézést lehetővé tevő innováció, vagy a bolti lopást megakadályozó program. De látható a világkiállításon magyar tervezésű digitális gyártó sor is. A hazai kutató-vállalkozók ötlete azt teszi lehetővé, hogy digitálisan a világ bármely pontján létrehozzák akár egy teljes gyár digitális mását, és onnan avatkozzanak be a gyártási mechanizmusba. A magyar pavilon a Hungary Living Innovation nevet kapta.
A hatalmas és impozáns pavilon létrehozását és megjelentését a CeBit-en a magyar állam 340 millió forinttal támogatta. Várhatóan a befektetés több tízszeresét generálja majd a magyar gazdaságba, hiszen a tavalyi megjelenés által generált üzletek értéke is ezermilliárdokban mérhető.
Összesen 50-60 vállalkozás jelentkezett, akik közül több szempont alapján az IVSZ (Informatikai Vállalkozások Szövetsége) választott ki és készített fel 21 vállalkozást, akik most jelen lehetnek az egy héten át tartó digitális, innovációs világkiállításon. Az ünnepélyes megnyitón Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszteri biztos azt mondta, tudjuk a helyünket a világban, és tisztában vagyunk világviszonylatban hazánk méreteivel, de bátran kijelenthető, hogy a magyar digitális gazdaság állja az európai versenyt.
Magyarország az élő, alkotó innováció hazája. Az idei kiállításon kilépünk az otthon keretei közül és megmutatjuk azt, hogy a magyar digitális fejlesztések, hogyan tudnak hozzájárulni a magyar polgárok legkézzelfoghatóbb, leggyakorlatibb értelemben vett jóléti gyarapodásához. Megmutatjuk, hogyan tudják az emberek egyre komfortosabbá tenni az életüket, hogyan tudja a digitalizáció a legkülönbözőbb településeken, az ország legkülönbözőbb régióiban működő kicsi-, közepes- vagy nagyvállalatok gazdasági hatékonyságát és versenyképességét gyarapítani – fogalmazott a politikus.
Hozzátette, hogy a magyar kormány határozott álláspontja, hogy a digitális gazdaság fejlesztése, az erre fordított kormányzati források a legjobban megtérülő, közpénzből végrehajtott befektetést jelentik. Ugyanis a legnagyobb mértékben tudnak hozzájárulni a magyar gazdaság versenyképességének javításához és a legnagyobb mértékben tudják gyarapítani a magyar nemzetgazdaság teljesítményét, valamint a legnagyobb hozzáadott értéket jelentik abból a szempontból, hogy a magyar gazdaság, különösen a magyar digitális gazdaság az előttünk álló fél-egy évtizedben is állja az európai versenyt.
Major Gábor, a kiállításon megjelenő vállalkozásokat felkészítő IVSZ főtitkára arról beszélt, mennyit változott a CeBit a korábbi időszakhoz képest. Míg anno sokkal inkább vásár jellege volt, most a tudásátadásra épül. persze most is azért vagyunk jelen, hogy eladjunk valamit.
Eladjuk Magyarországot, a magyar innovációs, digitális tudást a világpiacon, mert van mit eladni – fogalmazott.
Emlékeztetett, hogy az évi 600 milliárd forintos eredménnyel az informatika, a digitalizáció a legexportképesebb ágazat ma Magyarországon. Ezért is fektetnek komoly hangsúlyt a szektor szereplői közötti párbeszédre és a digitális export stratégia felépítésére. Hangsúlyozta, hogy a digitalizáció terén fejben ott vagyunk, ahol a németek. Nem vagyunk lemaradva, sem lelkiségben, sem gondolatiságban. Azon múlik majd, ki lesz ebben a szektorban sikeres, hogy ki tud élni a lehetőségekkel. A fejlesztését az tudja eladni a világpiacon, akinek nem csak egy jó ötlete van, hanem erős elhatározása is. Magyarország pedig e téren, erős kormányzati támogatással jól áll. Györkös Péter nagykövet annak a fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kiállítók állami támogatással lehetnek itt, ami Magyarország szilárd elköteleződését jelenti az innováció terén. Ezt mutatják az ágazat eredményei is – mondta. Hiszen ma már Magyarország nem Németország meghosszabbított munkapadja. Egyre több ötlet, innováció indul hazánkból.
A megnyitó ünnepségen idén két start up vállalkozás, a Heat Ventors és a Parkl mutatkozott be. A Heat Ventors egy hőenergia tároló rendszert fejlesztett ki. Az ötlet hat évvel ezelőtt fiatal egyetemisták fejéből pattant ki. Arra jöttek rá, hogy ha a hőenergiát nap közben begyűjtik, az adattároló rendszereket, szervereket ezzel éjszaka tudják hűteni, 20-40 százalék energiát megtakarítva. A Parkl egy fiatal start up cég, akik az eddigi legmodernebb automata parkoló rendszert dolgozták ki és most partnereket keresnek annak külföldi terjesztéséhez. A rendszerük Budapest belvárosában már üzemel.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS