Ezen a héten pont került egy régóta húzódó ügy végére, amely a Fidesz képviselőinek kilépésével zárult az Európai Néppárt Európai Parlamenti frakciójából. Vajon tisztázódtak-e a viszonyok? Nem tudjuk, hogy tisztázódtak-e a viszonyok, mindenesetre megszakadt egy régóta „rosszul működő házasság” – fogalmazott Baraczka Eszter a közmédia tudósítója a Kossuth Rádió Európai Idő című műsorában.
Idézve Baraczka Esztert a hirado.hu azt írja: nem a teljes frakció csak egy része állt perben a Fidesszel, ezek elsősorban északi, skandináv képviselők, benelux képviselők, portugálok, lengyel ellenzéki képviselők és egy osztrák képviselő. Ezek a képviselők nagyon régóta sürgették, hogy függesszék fel a Fidesz tagságát vagy éppen zárják ki őket. Több kérdésben vitában álltak, de eddig nem jártak sikerrel, méghozzá azért nem – mondja a tudósító –, mivel nem volt meg hozzá a szükséges kétharmados támogatottság. Ezt egy alapszabálymódosítással oldották meg. Leszállították a szükséges kétharmadot egyszerű, ötven százalékos többségre.
A Fidesz erre úgy reagált, hogy rájuk szabták ezt a tervezetet éppen azért, mert a Fidesz 2019 óta fel van függesztve az Európai Néppártban. Manfred Weber az Európai Néppárt frakcióvezetője azt mondta, formailag egy alapszabálymódosításról szavaznak, de politikailag ez össze van kötve azzal, hogy a Fidesz marad-e a frakcióban vagy sem. Az igennel szavazók azt mondták, örülnek, mert szerintük leszámoltak a szélsőségekkel, de volt egy szlovén képviselő, aki azt mondta, nemmel szavazott, mert szerinte világjárvány idején nem ezzel kellene foglalkozni. Két lehetősége van a Fidesznek az Európai Parlamentben. Folytathatják függetlenként, de jelentkeztek támogatók is. Az Identitásért Demokrácia frakció is már közzétett egy támogató nyilatkozatot.
A néppárt szembesülhet az eljelentéktelenedéssel
Az elmúlt tizenöt évben az Európai Néppárt fokozatosan veszített jelentőségéből az európai politikai színtéren – mondta Kovács Attila az Alapjogokért Központ európai programjának vezetője a Kossuth Rádióban. Kovács Attila úgy véli, a probléma ott kezdődött, amikor több cikluson keresztül kimondva, kimondatlanul az Európai Néppárt a szocialista szociáldemokrata, önmagát progresszívnak hívó politikai erőkkel közösen kormányzott az Európai Parlamentben és az európai intézményekben. A néppárt szlogenje, amely úgy szól, hogy ők a leghatalmasabb frakció, már csak arra szolgál, hogy a belső hiányosságokat elfedje – fogalmazott. A párttal az a baj, hogy egy értékeit vesztett hatalomtechnikai konglomerátummá vált. Ez már nem egy értékközösség, már nem képviseli az európai emberek érdekeit.
Szerinte az Európai Néppárt gyorsuló ütemben szembesülhet a politikai eljelentéktelenedés veszélyével az előttünk álló három-öt-tíz évben. Az is világos, hogy a néppárt a mostani vezetéssel az európai politikai térben a baloldali liberális erőkkel való együttműködésben látja a néppárt jövőjét, ez viszont lehetőséget biztosít a jobboldalon, a konzervatív nemzeti oldalon új politikai formációknak a felemelkedésére és megerősödésére.
A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Forrás: hirado.hu, Fotó: MTI/Európai Parlament/Jan Van de Vel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS