Az ellenzéki média vért izzadva próbálja jó színben feltüntetni Márki-Zay Pétert, de a baloldal miniszterelnök-jelöltje egyre több olyan kijelentést tesz, ami a „keresztény-konzervatív” álcáját romba dönti. Legutóbb a bevándorláshoz való hozzáállása, most pedig a rezsiárak kapcsán is lesüt róla, hogy a baloldali álláspontokat képviseli.
Márki-Zay Péter csak azért nem akar a rezsicsökkentés megszüntetésével kampányolni, mert abba azonnal belebukna, de minden megnyilatkozásával a piaci árak fogyasztókra hárításáért száll síkra.
Az a baj ezekkel a felelőtlen lépésekkel, mint a rezsicsökkentés is, hogy ezeket nagyon könnyű megígérni, megadni, és rendkívül nehéz megszüntetni. Tehát tudjuk azt, hogy az előző kormány éppen abba bukott bele részben, hogy megszüntette mondjuk a 13. havi nyugdíjat
– fogalmazott Márki-Zay Péter a hvg.hu és a Greenpeace közös, Klímaválasztás 2022 című online vitaműsorában közvetlenül a baloldali előválasztás második fordulóját megelőzően. Az október 14-i műsorban a végül a baloldal közös miniszterelnök jelöltjévé avanzsált politikus akkori riválisának, Dobrev Klárának azt is megjegyezte, hogy a rezsicsökkentés kivezetéséről se beszélünk, hiszen ha egyszer megadta ezt az Orbán-kormány valakinek, akkor ebből nagyon nehéz kimászni. Márki-Zay szerint azzal, hogy az Orbán-kormány 2010-hez képest csökkentette a lakossági energiaárakat, a rezsit, annak iszonyatosan tovagyűrűző káros hatása van a környezetvédelemre is, illetve az igazságosság szempontjából is.
Az olcsó energia – a rezsicsökkentés is egyébként –, az túlfogyasztáshoz vezet. A fenntarthatóság azt is jelenti, hogy mindenki megérzi az áremelkedéseket, mert végül mindent a fogyasztó fizet
– fogalmazott a hódmezővásárhelyi polgármester.
Az árakon keresztül kell takarékosságra ösztönözni az embereket
– fogalmazott a városvezető. A baloldal miniszterelnök jelöltje a lakossági energiaárak tekintetében is főnöke, Gyurcsány nézeteit vallja, ugyanis még 2014-ben a DK elnöke egy interjúban hülyeségnek nevezte a rezsicsökkentést. Ugyanabban az évben Gyurcsány egy szegedi lakossági fórumon így fogalmazott:
Még háromszor rezsit csökkentenek, aztán ők fognak fizetni, hogy hajlandók legyünk fűteni. Lehet tapsikolni, hogy letörünk minden hasznot, de akkor a végén éhen halunk, mert egy jól működő gazdaságban kell a haszon.
Az akkor LMP-s, most Momentum-közeli Szél Bernadett áremelkedést jelentő piaci árakat akart:
Ezt a szemfényvesztést és bűvészkedést, amit a rezsivel tesznek, sokáig nem fogják tudni fenntartani, még akkor sem, ha azt gondolják most, hogy önök itt feltalálták a spanyolviaszt. Nem, kérem, a piaci áraktól nem lehet elszakadni.
Orbán Viktor ezeknek a baloldali nézeteknek a veszélyességére hívta fel a figyelmet. A miniszterelnök elmondta: a rezsicsökkentés eltörlésével ugyanolyan ütemben növekednének a magyar energiaárak is, mint a nyugatiak, ez két-háromszoros emelkedést jelentene ágazattól függően. Amennyiben visszatérnénk a 2010 előtti piaci energiaár-szabályozáshoz, akkor egy átlagos magyar család nagyjából havi 32 ezer, éves szinten 360–400 ezer forinttal költene többet rezsire. A kormányfő kitért arra is, hogy az energiaszektorban a piaci árakat követő nyugat-európai államokban Brüsszel elhibázott klímavédelmi politikája is tehet a rezsiköltségek drasztikus mértékű emelkedéséről. A miniszterelnök erről így nyilatkozott:
Ők csináltak egy kalkulációt arra, hogyan alakul majd az ár a következő időszakban egészen 2050-ig, és ahol most vannak a gázárak, meg az energiaárak, ott valahol 2035-ben kellene lennünk. Komoly szakmai hibát követtek el. Brüsszel ma a probléma, nem a megoldás.
Orbán Viktor szerint a megoldás a következő lenne: vissza kell vonni ezeket a lakosságot terhelő döntéseket, a klímavédelem költségeit pedig a klímaromboló nagy cégekkel kell megfizettetni.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: szegedma.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS