Budapesten írták alá azt a történelmi jelentőségű megállapodást, amelynek eredményeképpen a világ vezető repülőgépipari cégcsoportja, az Airbus és a magyar állam létrehozta az Airbus Helicopters Hungary Kft. vegyesvállalatot. A társaság üzeme 2022-ben nyithatja meg kapuit a Békés megyei Gyulán, ahol az európai repülőgépgyártó helikoptereinek sárkányszerkezetéhez és dinamikus rendszereihez gyárt majd precíziós alkatrészeket. A PestiSrácok kérdésére dr. Maróth Gáspár, a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos elmondta: különösen nagy dolog ez a magyar légijárműipar történetében, mert már Európában is érződik az a gazdasági világválság, amellyel szembe kell néznie az államoknak.
Történelmi jelentőségű eseményre került sor ma délelőtt Budapesten: aláírták azt a szerződést, amelynek köszönhetően az Airbus és a magyar állam repülőgépalkatrész-gyártó vegyesvállalatot hoz létre Magyarországon. Az üzem a Békés megyei Gyulán épül fel és 2022 közepén kezdi meg a gyártást; az Airbus Helicopters Hungary Kft. az európai repülőgépgyártó helikoptereinek sárkányszerkezetéhez és dinamikus rendszereihez gyárt majd precíziós alkatrészeket. Lapunk kérdésére válaszolva dr. Maróth Gáspár, a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos kifejtette: ma egy olyan, magas hozzáadott értékű gyártóüzem létrehozásáról állapodtak meg, ami a repülőgépgyártás lelke.
A partnerek a legszenzitívebb alkatrészek gyártását bízták Magyarországra. Az pedig, hogy Békés megyébe vitték le a beruházást, külön döntés volt részükről, bízva a magyar emberek felkészültségében és látva a többi magyar beruházást
– mondta el a kormánybiztos. Maróth Gáspár hangsúlyozta azt is, hogy a Békés megyében élő emberek felkészültek arra, hogy ilyen volumenű munkában vegyenek részt.
Le a kalappal a Békés megyeiek előtt, akik mindent megtettek azért, hogy bizonyítsák alkalmasságukat és azt, hogy valóban jó gazdái lesznek ennek a beruházásnak. Biztos vagyok abban, hogy ezek az emberek valóban felkészültek arra, hogy egy ilyen szintű gyártásban vegyenek részt
– mondta. Hozzátette: látható, hogy a nagy európai cégek leépítéseket jelentenek be, és ettől az Airbus sem mentes. A magyarországi üzem azonban a kialakult világgazdasági válság ellenére is megnyitja majd kapuit.
A jelenlegi gazdasági helyzetben már az is óriási eredmény, hogy ez a projekt megvalósulhat, és azt gondolom, hogy a jövőnk miatt szükség is van ilyen befektetésekre
– fogalmazott Maróth Gáspár.
Az Airbusnál hisznek abban, hogy Európa csak akkor kerülhet ki abból a gazdasági krízisből, ami – különösen idén – hatványozottabban érintette az európai gazdaságot, ha ilyen és ehhez hasonló beruházások valósulnak meg.
A mai közös bátor döntésünk, reméljük, más európai országoknál is visszhangra talál majd, és bízunk abban is, hogy ez követendő példaként szolgálhat számukra. Amiként Bruno Even vezérigazgató úr is hangsúlyozta: partnerek vagyunk a gazdaságélénkítésben, és ebben az ambíciózus törekvésben nemcsak társai lehetünk egymásnak, hanem „közös helikopterben utazunk”
– mondta. Maróth Gáspár arról is beszélt, hogy a magyar repülőgépipari beruházások zászlóshajóját hozzák létre, amely egyben Békés megye ipari fejlesztésének megindítását is jelenti. Szavai szerint:
Ez az első olyan beruházás, ahol a magyar állam nemcsak támogató, de tulajdonosi szerepet is vállal.
Felidézte, hogy 2018-ban írták alá az egyetértési nyilatkozatot, majd a Nemzeti Befektetési Ügynökség segítségével hozták tető alá a megállapodást.
Új gazdasági korszak kezdődik Gyulán
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára beszédében felidézte, hogy Gyula városa évszázadokon keresztül az ország középpontjában volt, de onnan a peremterületre szorult. A mostani bejelentés azt is példázza, hogy ezt a százéves terhet nem kell tovább cipelnie a városnak.
Bruno Even, az Airbus Helicopters vezérigazgatója kifejtette: büszkén vesznek részt a projektben, mert ezzel megindulhat Magyarország légiiparának felvirágoztatása. A gyárban kétezerféle, magas hozzáadott értékű alkatrészt állítanak majd elő, a zöldberuházás részeként létrejövő üzemben pedig 25 százalékban fenntartható forrásból származó energiát használnak.
Juhász Roland állami vagyongazdálkodásért felelős államtitkár közölte: ez a beruházás a Zrínyi 2026 haderőfejlesztési program egyik mérföldköve, és az ország innovációs képességének növelését is célozza. Gyulán több, mint kétszáz, magasan képzett dolgozónak adnak majd munkát; a termelés felfutása 2022-ben várható. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere pedig arról beszélt, hogy egy új gazdasági korszak kezdődik a városban azzal, hogy az Airbus világszinten is kiemelkedő ipari technológiát telepít a városba. Úgy fogalmazott:
Ez magasan képzett munkaerőt igényel, így a város népességmegtartó ereje és vonzereje is nőhet.
A magyar állam 30 százalékos részesedéssel bír a társaságban. A vállalat létrehozásáról Bruno Even, az Airbus Helicopters vezérigazgatója, és Kun Miklós, a Nemzeti Légiipari Projekt Kft. ügyvezetője írta alá pénteken a dokumentumokat.
Forrás: MTI/PS; Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS