A legtöbb családot érinti az óvodák és iskolák bezárása, természetes, hogy minden szülő arra kíváncsi, mikor engedheti közösségbe a gyermekét biztonságos körülmények között. Maruzsa Zoltán, a köznevelésért felelős államtitkár szerint ki fognak nyitni az oktatási intézmények, de nyilvánvalóan a járvány alakulásától függ a pontos dátum. A szakember a Magyar Nemzetnek adott interjúban beszélt még a szóbeli érettségi kérdéséről, illetve arról, hogyan támogatják a rászoruló családokat a digitális oktatásban.
Maruzsa Zoltán, a köznevelésért felelős államtitkár az iskolák újranyitásával kapcsolatban leszögezte:
Kizártnak tartom, hogy a tanév végéig így maradjon a digitális munkarend, de kell ahhoz némi optimizmus, hogy az április 7-i nyitást kőbe vésettnek vegyük. Jelenleg valószínűbb, hogy a jelenléti nevelés és oktatás visszaállítása kitolódhat egy kicsit, de ehhez is látni kell a következő két hét fejleményeit.
A szóbeli érettségivel kapcsolatban Maruzsa hangsúlyozta, hogy év eleje óta rengeteg pro és kontra kérést is meghallgattak. Elmondása szerint
a szaktárca mindenre nyitott, de az érettségi vizsgák forgatókönyvét végső soron az aktuális járványhelyzet fogja meghatározni. Jelenleg bizakodunk, tavaly is biztonságosan meg tudtuk szervezni a vizsgákat, ősszel a második hullám idején a szóbelik is rendben lementek, tehát normál menetrendre készülünk.
Az államtitkár szerint a digitális oktatás kapcsán már a második hullámnál felkészültebbek voltak, hiszen rengeteget fejlődött a tartalomszolgáltatás, több az okostankönyv, létezik egy részletes szakmai útmutató, és a pedagógusok is jobban alkalmazkodnak már a távoktatás kihívásaihoz. Optimizmusra ad okot az a tény is, hogy a tanulmányi átlagokban nagy változások nem figyelhetők meg, azaz a tanároknak sikerül az online térben is hitelesen átadni a tananyagot. Az államtitkár pozitív tapasztalatokról számolt be a családok hozzáállásával kapcsolatban, kevesen kérnek óvodai és iskolai ügyeletet. A szaktárca azzal is tisztában van, hogy vannak olyan családok, ahol nehézséget okoz a digitális oktatás, mivel nincs otthon számítógép vagy internet-elérés. A szakember elmondása alapján éppen ezért
tavaly tavasszal nyolcezer számítógépet szereztünk be, ami akkor egy gyorssegély volt, utána további tizennyolcezer gépet vásárolt a Klebelsberg Központ, amelyek 2020. év végén a tankerületekhez kerültek, így összesen háromszázhetvenhatezer körüli eszköz áll rendelkezésre jelenleg, amelyek szükség esetén tanulóknak is kiadhatók. A kormány az érintett családok internet-hozzáférését is ingyenessé tette. Ahol ez az út sem járható, mert mondjuk áram sincs az otthonukban, ott a tanuló természetesen bemehet a gyermekfelügyeletre vagy akár a tanodába, ahol további segítséget kaphat a digitális munkarendben való tanuláshoz.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS