Sajtó helyreigazítási perek sorát indította el az Országos Mentőszolgálat oknyomozó portálunk ellen, azon cikkek megjelenését követően, melyekben a december elsején pályázati eljárás nélkül megbízott főigazgató regnálása alatt történt visszásságokról, jogi aggályokról, bűncselekmények gyanújáról írtunk. A Fővárosi Törvényszék hétfőn második alkalommal ítélt portálunk és a sajtószabadság mellett.
Az OMSZ cikkenként nyújtott be újabb és újabb keresetet a Fővárosi Törvényszékre, valótlannak titulálva állításainkat és helyreigazítást követelve. Két pert a tárgyalások során egyesítettek az eljáró bírók. A hatályos SZMSZ szerint nem létező biztonsági igazgatói pozícióra meghirdetett pályázaton kiválasztott, aztán szakértőnek, a közelmúltban pedig stratégiai és HR igazgatónak kinevezett, egykori hírszerző tiszt saját magára vonatkozóan külön pert is indított. Elsőként ebben született ítélet. Szabó Gábor feleségét érintő kijelentés miatt már megtörtént a helyreigazítás. A kereset egyéb pontját, melyben Szabó valótlannak minősítette azon állításunkat, hogy ő maga személyesen is részt vett, tüsténkedett a vezetők elleni vizsgálatokban, munkaviszony megszűnésekben elutasította a fővárosi törvényszék. (1:0)
A további perekben, melyek gazdasági ügyekről, szabálytalan szerződésekről, hűtlen kezelés gyanújáról, etikátlan eltávolításokról, tisztogatásról és főigazgatói döntések, pl a 24 órás készenléti szolgálat bevezetéséről szóltak, még gépkocsivezetők esetében is keresete több pontjától önmagától elállt az Országos Mentőszolgálat. A még fenntartott, vitatott pontokban a széleskörű bizonyítási eljárást követően hétfőn ítéletet hirdetettek. Tanúink, véleményük szerint becstelenül eltávolított vezetők, részletes vallomásukban támasztották alá az általunk leírtakat. Továbbá a becsatolt dokumentumok, szerződések, nyilatkozatok is elegendőnek bizonyultak, hogy a tárgyalást vezető bíró egy az egyben elutasítsa a már összevont perben az OMSZ keresetét.
A maratoni tárgyalás végén a bírónő rövid indoklásában azt mondta, portálunk minden érintett cikkekben tett tényállítását bizonyította, véleménynyilvánításaink pedig a tanúktól elmondottak alapján megalapozottak, következetesek voltak. „A per kezdetén kíváncsi voltam mi folyik maguknál felpereséknél, mostanra, a bizonyítási eljárás végére összeállt a kép” – fogalmazott a törvényszéki bírónő. (2:0)
Az elmúlt hónapokban leírt állításaink, véleménynyilvánításaink vázlatosan a következők:
- A december elseje óta regnáló főigazgató, pályázati eljárás nélkül, megbízottként került státuszba. Úgy, hogy végzettsége szerint nem felel meg az Eü rendelet által költségvetésből működő egészségügyi szervezet első számú vezetőjétől elvárt végzettségnek, ami egyetemi szintű diploma és 5 éves vezetői tapasztalat.
- Máté Gábor regnálása kevesebb, mint egy éve alatt hajtóvadászatot folytatott a korábbi vezetők, orvosok ellen. Ez idő alatt összesen hét vezető munkaviszonya szűnt meg.
- Az eltávolított vezetők ellen vizsgálatot indítottak, melyek eredményéről, érdemi eredményéről sokan máig nem tudnak.
- Máté Gábor regnálása óta több egészségügytől távol álló, kvázi szakmán kívüli ember került állásba, sokan vezető pozícióba a főigazgatóságon.
- Több ilyen alkalmazott fizetése is indokolatlanul magas. Szakértők, tanácsadók, kabinettagként kapnak osztályvezetői, vagy annál is magasabb, igazgatói fizetést. Köztük még jogi szakvizsga nélküli jogész is, miközben nála sokkal képzettebb jogászok álltak már alkalmazásban az Országos mentőszolgálatnál.
- Szerződések, megbízások sorát írták úgy alá, és léptették hatályba, hogy a korábbi gazdasági igazgató sorozatosan jelezte a jogi ütközéseket, többek közt az államháztartási törvénnyel.
- Mindezek alapján véleményünk szerint az OMSZ-nál felmerül a hűtlen kezelés gyanúja (e tárgyban egyébként már nyomoz a Budapest Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya.
- Több vezető munkaviszonya oly módon szűnt meg, hogy az ellenük indított vizsgálatról, illetve munkaviszonyuk megszűnéséről előre megjelentek bejegyzések, méghozzá becsmérlő módon, a közösségi portálon egy zárt csoportjában, melyben sokan név nélkül tevékenykedtek, de melynek tagja volt a vezetői menedzsment több tagja is.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egyébként, információink szerint a sajtóban is megjelent visszásságok hatására, két hete kiírta a főigazgatói pályázatot. Az abban rögzített feltételeknek Máté Gábor jelenleg megbízott főigazgató nem felel meg. Az új első számú vezetőt még az idei évben kinevezhetik.
Vezető kép: retrofm.hu/mentok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS