A helyi szociális szolgáltató vezetője is felelős lehet a halálra éheztetett gyöngyösi kislány ügyében, holott a felső vezetőn kívül a legtöbb érintetett felelősségre vontak – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak az a családvédelmi szakembert, aki a a 18 hónaposan elhunyt Kiarát is megpróbálta többször kiemelni a családjából, és aki a tragédia után először portálunknak mondta el az esetről a véleményét. Gy. B. úgy véli, amíg az intézmény igazgatója továbbra is nyugodtan ül a vezetői székében, addig a balhét mások vitték el helyette.
Alig volt több 3 kilogramnál
Május 13-án halt meg a másfél éves, gyöngyösi Kiara, aki halálakor alig több, mint 3 kilogramm volt, pedig egy egészséges gyerek súlya ilyen korában már legalább 10 kiló. Konkoly-Thege László, a Heves Megyei Főügyészség szóvivője az eset után azt közölte, hogy a kisgyermek halála nem betegség, nem valamilyen érthető, magyarázható betegség miatt következett be, hanem éhhalál volt. A kislány szervezete annyira nem bírta az alultápláltságot, hogy leállt a légzése és a keringése. A gyöngyösi anyát és az apát azonnal letartóztatták és különös kegyetlenséggel, 14 éven aluli személy sérelmére elkövetett emberöléssel gyanúsították meg. Nem sokkal ezután pakolt ki a PestiSrácok.hu-nak Gy. B., aki tavaly szeptemberig a tragikus sorsú gyermek “esetgazdája” volt, ám felettesei és a hatóságok tehetetlensége miatt felmondott.
Piroska, a profi
Gy. B. nyilatkozatában egyben felhívta a figyelmet a gyermekvédelmi rendszer súlyos hibáira is, a térség országgyűlési képviselője, a fideszes Horváth László pedig az ügy alapján törvénymódosítási javaslatcsomagot nyújt be az Országgyűlésnek, hiszen az is nyilvánvalóvá vált, hogy a védőnői szolgálaton kívül az ügy minden állami szereplője hibázott. Azóta több vizsgálat is zajlott párhuzamosan a helyi hatóságoknál, ezek közül az egyik a család- és gyermekjóléti központnál zajlott, és végül a központ vezetőjének megbízását megszüntették, két családgondozó pedig fegyelmi büntetésben részesült. Hab a tortán, hogy a gyöngyösi képviselő testület május végi ülésén beszámoltatták a helyi gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatokat is ellátó Kistérségi Humán Szolgáltató Központot, a múlt évi tevékenységéről. Maka Piroska, a központ igazgatója által írt éves beszámoló szerint a gyerekjóléti központ professzionális szolgáltatást hozott létre Gyöngyösön. Ekkor azonban a fideszes alpolgármester, Tatár László szóba hozta a néhány nappal korábbi tragédiát, amire – a jegyzőkönyvek tanulsága szerint – Maka Piroska úgy nyilatkozott, személyes felelősséget nem érez az ügy kapcsán, ugyanis sem ő, sem pedig a gyöngyösi Család- és Gyermekjóléti Központ nem tehet a halálesetről. Bár vannak mulasztások, de számára nem látható ok-okozati összefüggés. Tatár László, miután végighallgatta a dicshimnuszt, felszólította az intézmény igazgatóját, hogy a tragédia ismeretében törölje a gyerekjóléti szolgáltatásokra vonatkozó “professzionális” jelzőt. Hiesz György polgármester azonban érdekes konklúziót vont le a tragédiából. A jegyzőkönyv szerint azt mondta:
Ne politikai érdekből és egyéb célokból történjen a felelősök keresése, hanem a vizsgálatok eredményeképp legyenek konkrét következtetések levonva. A család környezetében élők is jelezhettek volna, nemcsak a szakembereknek volt ez kötelességük.
A vezető alkalmasságát az ülésen egyébként több képviselő is megkérdőjelezte, mégis megtarthatta pozícióját.
Beáldozott gyermekvédelmisek
“Véleményem szerint a kisemberek vitték el a balhét. Akiket megneveztek, feltétlen bizalommal voltak a felsővezető iránt, aki most szó szerint beáldozta őket, ezt prognosztizáltam az első interjúmban is – mondja a családvédő. A szakember szerint jelentős a szakmai elvándorlás Gyöngyösről, nincs megfelelő mennyiségű szakember, s annak ellenére, hogy sok szakképzett álláskereső van, ebbe az intézménybe nem szívesen mennek dolgozni. Úgy tudni, hogy óriási a fluktuáció a családsegítő szolgálatnál – tette hozzá ki portálunknak a szakember.
Félelem és reszketés a gyöngyösi szakszolgálatoknál?
Gy. B. állítja, a gyöngyösi családsegítő szolgálatoknál többen félnek attól, hogy amennyiben több problémára is fény derül, akkor őket áldozza be a vezető. Szerinte sok embernek vált bizonytalanná az egzisztenciája, emellett üresen állnak a betöltetlen státuszok. A Pestisrácok.hu-nak nyilatkozó családvédelmi szakember állítását alátámasztja az egyik képviselő felszólalása is, melyben kifejtette, hogy kiküszöbölhetők lennének a jogszabályi problémák, ha a dolgozók lelkesek, konstruktívak, kezdeményezők lehetnének, de ha megalázottak és nem mernek szólni, akkor nem. A képviselők többsége egyetértett azzal is, hogy óriási problémát jelez az, hogy a vizsgálat alapján egyedül a védőnő nem hibázott.
Egyetlen családnak sem tesz jót, ha egy éven belül három családsegítő gondozza a családot. Egy szarvashiba most egy kislány életébe került.
A családgondozó szerint a család-és gyermekvédelem területén Gyöngyösön még nagyon sok megoldatlan, majdnem hasonló súlyú probléma van, amiből bármikor tragédia következhet be. Aláhúzta, hogy hat intézményi egységet egy vezetőnek irányítani, teljes felelősséggel, szinte lehetetlen vállalás.
A gyerekvédelmet állami szinten kellene működtetni, de ez nem az én kompetenciám megítélni. Ezt a vezetőt a képviselő testület választotta, a polgármester nevezte ki. Úgy tudom, régóta többen szeretnék, ha már leváltanák az igazgatót, de szinte lehetetlennek tűnik. Pályázni nem is mernek a pozícióra, mert tudják, hogy szinte kimozdíthatatlan a „hatalom” támogatása miatt.
– állítja a portálunknak nyilatkozó szakember. B.Gy. felhívta arra is a figyelmet, hogy a városban azt beszélik: a szocialista Hiesz György polgármester a halálra éheztetett kislány nagyszüleinek a személyes barátai. “Ezért nem is csoda, hogy a nagymamánál került elhelyezésre a nagyobbik gyermek.” Pedig a családtagok szerepét a hatóságok eddig még nem tisztázták és nem is vonták őket felelősségre.
Mulasztás, vétség, fegyelmi…
Miként az ismert, a tragédia után Czibere Károly szociális ügyekért felelős államtitkár vezetésével külön munkacsoport alakult a gyöngyösi kislány halálának kivizsgálására, amely megállapította, hogy az ügyben hibázott a járási hivatal gyámügyi előadója, a gyermekjóléti szolgálat munkatársa és a gyermekorvos is. A területi védőnővel szemben lefolytatott vizsgálatában a kormányhivatal nem tárt fel hiányosságot, a védőnő mulasztást, vétséget, szakmai szabályszegést, jogszabálysértést nem követett el – írta korábban a Kormányhivatal. A minisztérium álláspontja szerint a gyermek védelme biztosítható lett volna, ha az érintett szolgálatok és a gyámhatóság a jogszabályi rendelkezéseket és szakmai szabályokat betartják. Mindezek alapján fegyelmi eljárás indult a kormányhivatal Gyöngyösi Járási Hivatalának osztályvezetője és gyámügyi szakügyintézőjével szemben is. Az osztályvezető fegyelmi büntetést kapott, vezetői megbízatása megszűnt. A fegyelmi eljárás miatt a gyámügyi szakügyintéző azonnali hatállyal lemondott szolgálati jogviszonyáról. Riportalanyunk szerint mindezekből az következik, ha megfelelő felsővezetője van az intézménynek, erre a tragédiára nem kerülhetett volna sor.
Címlapfotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS