A Jobbik új elnökével készült interjúkat olvasgatva az embernek az az érzése támad, hogy az egykor zsidók listázását kezdeményező Gyöngyösi Márton annyi időt töltött már az Európai Parlament jóemberkedői között, hogy ő maga is szentimentálissá vált, most már mindenkit szeret. Elmondása szerint kár a tíz évvel ezelőtti kijelentéseivel foglalkozni, hiszen azóta már bocsánatot is kért és a véleménye is változott, már a zsidókkal sincs baja, továbbá pártelnökként arra fog törekedni, hogy béke legyen a tagok között, egyfajta mediátori szerepet vállal. Ez érdekes lesz annak fényében, hogy Brüsszelből kívánja a pártot irányítani, de így legalább nem feltétlenül jut el hozzá, hogy épp melyik párttársa öli a másikat. Saját bevallása szerint egyébként sem azért dolgoznak együtt, mert feltétlenül szeretik egymást, hanem mert hasonló gondolataik vannak. Jakabbal pedig azért beszélt, mert kíváncsi volt az aktuális lelkiállapotára. Mégis, a náci romantikát maga mögött hagyó politikus legmegdöbbentőbb kijelentése az, hogy Gyurcsány idején szabadabb volt az ország, mint ma.
Gyöngyösi Márton már a Jobbik megalakulása óta tüsténkedik a korábban radikális nézeteket valló pártban, ami tulajdonképpen Gyurcsányék ellenpólusaként jött létre. Ezért is vannak joggal felháborodva a Jobbik-szavazók, hogy végül ők is beálltak a sorba friss levegőt szippantani Fletó hónaljából. A számok magukért beszélnek, az április harmadikai választás bebizonyította, hogy eltűntek a párt szimpatizánsai. Ez a tény és Jakab Péter egyszemélyes, rendkívül kínos performanszai a pártban feszültséget okoztak, aminek puccs lett a vége és párton belüli szakadás. Ekkor került a képbe a brüsszeli kanapéjából békésen pipázgató, mára már megtért, megjavult, gonosz gondolatait elengedő Gyöngyösi Márton, aki most páterként ígéri, hogy békesség lesz köztünk.
Kihívás elfogadva: konzervatív politizálás a progresszívekkel
Az összefogást azonban fontosnak tartja a jövőben is, de Gyurcsány “Elnökök signál” csoportjának még nem tagja, állítása szerint nem is lesz, de beszélni és együttműködni kell a pártokkal, tehát valószínűleg, ha nem is akarja, taggá avanzsál idővel. Valódi konzervatív politizálást ígér, amit az összefogás tekintetében már megint csak nehéz elképzelni, hiszen a többiek inkább a progresszív irányt képviselik. Ám itt van Gyöngyösi, aki csak annyit mond: fogd meg a söröm.
Az ellenzék kampányával szerinte egyébként az volt a probléma, hogy a pártok külön-külön kampányoltak és a miniszterelnök-jelölt is. Márki-Zay Péterrel egyébként az is a gond, hogy civil, mert a választás a pártokról szól, azok versenyeznek és ennek szabályai vannak. Magyarul a jelöltjük egy elszabadult hajóágyú volt, akit senki nem tudott féken tartani, nem véletlenül hitte egy idő után mindenki, hogy a Fidesz bérelte fel, hiszen olyan kijelentései voltak, amik a kormánypártoknak hoztak a konyhára. Ukrajna felfegyverzése is ezek közé a kijelentések közé tartozik, ami Gyöngyösinél is kiverte a biztosítékot. Az újdonsült pártelnök be is ismeri, hogy voltak is problémáik Márki-Zay Péterrel, amit a választások után Jakab is elismert, sőt az addig foggal-körömmel védett jelöltjüknek szépen neki is esett, ráhárított minden felelősséget, ami Gyöngyösi szerint nem volt helyes.
Felderítés alatt a Jobbik-szavazók
A legfontosabb feladat most viszont az a politikus szerint, hogy a pártok magukkal foglalkozzanak és ne egymással. Nem csoda, hogy ezt mondja, hiszen a választás legnagyobb vesztese a Jobbik, és ha nem erősödik meg, végleg Gyurcsányék kutyája marad, bár így sincs garancia arra, hogy egy esetleges megerősödés után – amire túl sok esélyt nem látni – nem maradnak azok. Főleg azt követően, hogy a párt frakcióvezetője, Fletó melóskommunikátora, Jakab Péter marad. Arról egyébként fogalma nincs, hogy vannak-e még Jobbik-szavazók, ez még felderítésre vár. Valóban nem elhanyagolható, hogy magukért vagy a szavazóikért politizálnak.
Nagy szerepe volt a pártok összeboronálásában
Az elhíresült zsidó listázással kapcsolatban egyébként annyit mondott Gyöngyösi, hogy ez az embereket már nem érdekli. Tehát ami a múltban történt azt felejtsük el, a Duna-parti cipőkbe köpködést, az antiszemita kijelentéseket, a listázási javaslatot, hiszen ők már mindent megbántak, mindenért megbűnhődtek. Mint fogalmazott:
Aki látni akarja, az láthatja, hogy tíz év alatt nagy utat járt be Gyöngyösi Márton és a Jobbik is. Nem kis szerepem volt abban, hogy ez a közösség végigmenjen a néppártosodás útján, és részt vehessen akár egy ellenzéki együttműködésben is. Ez már önmagában jelzi, hogy a párt és Gyöngyösi Márton is megváltozott.
A Jobbik-szavazók és a pártból kiábrándultak tehát nagy köszönettel tartoznak Gyöngyösinek, akinek nagy szerepe volt abban, hogy összegyurcsányozza magát a párt és emiatt a megszűnés szélére sodródjon. Ám, ha ők nem is, a kormány nagy köszönettel tartozik ezért Gyöngyösinek.
A Fidesz hibája, hogy KGBéla a Jobbikban volt
Az interjúkban természetesen felvetődik, hogy Gyöngyösi 2014-ben Donyeckben volt választási megfigyelő. Állítása szerint akkor a kárpátaljai magyarokért fogtak össze az oroszokkal, hiszen akkor a paramilitáris szervezetek azért vertek össze magyarokat, mert magyarul beszélnek, de az elsődleges célpontok az orosz ajkúak voltak. Tehát ők nem orosz pártiak, csak akkor szövetkeztek. A pártban viszont volt egy Kovács Béla nevezetű képviselő is, akiről kiderült, hogy orosz ügynök, de Gyöngyösi szerint ez is a Fidesz hibája mégpedig azért, mert nem fordulhat elő, hogy egy ország intézményes pártját nem védik meg a titkosszolgálatok egy beépülő orosz ügynöktől, ha az. A Fidesz viszont orosz párti, mert gazdaságilag együttműködik az oroszokkal a magyarok pénztárcája érdekében.
Brüsszelből irányít a főnökúr
Jakab Péterről is szó esett a beszélgetésben, aki minden bizonnyal marad a Jobbik frakcióvezetője, ami nem csoda annak fényében, hogy maga Gyöngyösi is támogatta a krumplikirályt annak idején, hogy legyen elnök. Most viszont úgy érezte, hogy jön a pártszakadás, amit ő hősként – aki kilométerekről szemléli a párt életét – most megment. A konfliktusokból ő ugyanis kimaradt és feltehetően ki is fog, hiszen Brüsszelből kívánja irányítani a többieket. Beszélt egyébként a tisztújítás óta Jakabbal, mert kíváncsi volt a lelkiállapotára és elmondta neki, hogy mostantól béke lengje körbe a Jobbikot. A nézeteltérések lecsillapodását egyébként a nyártól várja…meg amúgy is, nem azért vannak együtt, mert szeretik egymást. Mint fogalmazott:
Egy pártba nem szerelemből jönnek össze, mint ahogy más munkahelyen sem. Nem azért vagyunk itt, hogy jól érezzük magunkat egymással, ez nyilván külön bónusz. Nem a szeretetközösség a cél, mi azért jöttünk össze, hogy a politikai ideológiánk mentén ügyeket szolgáljunk, és a választók problémáival foglalkozzunk. Mindenkitől ennyit várok el.
A legmegdöbbentőbb kijelentése mégis az, hogy ugyan 2006-ban Gyöngyösi is Gyurcsány lemondását követelte az őszödi beszéd után most mégis úgy látja
sok vitám volt az akkori kormánnyal, de visszatekintve szabadabb volt az ország, mint ma.
Ennek fényében pedig borítékolható, hogy folytatódik a friss levegő szippantása Gyurcsány hónaljából.
Forrás: Index, Azonnali; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS