Szerdán látott napvilágot a Medián legfrissebb közvélemény-kutatása, és úgy tűnik, hogy már Gyurcsány Ferenc kedvenc statisztikus-zsonglőre, Hann Endre – akinek figurája ezért méltán lett az Elk*rtuk című film egyik alapkaraktere – sem tudja tovább titkolni, hogy a magyar társadalom zöme nem kér a baloldal háborús kül- és bukott belpolitikájából: nála is 49–43 százalékos arányban vezet a Fidesz–KDNP. Ezzel nincs már olyan közvélemény-kutató, aki baloldali győzelmet prognosztizálna április 3-án.
A Medián szerdán publikált felmérése szerint 49–43 százalékos arányban vezet a nemzeti, polgári kormányzást folytató Fidesz–KDNP pártszövetség a globalista érdekeket és nagytőkét kiszolgáló, Egységben Magyarországért nevű baloldali konglomerációval szemben. Az okok taxatív felsorolására a választásig hátralévő idő is kevés lenne, így csak a legfontosabbak: a járvány elleni hatékony védekezés, gazdasági stabilitás és konjunktúra, nemzeti érdekek mentén történő politizálás, munkahelyteremtés, emelkedő bérek, valamint pragmatikus külpolitika.
Február közepéig hat kutatócég, a Závecz, a Real PR-93, a Társadalomkutató, a Republikon, az Alapjogokért Központ és az IDEA tette közzé az aktív szavazók pártpreferenciáit szemléltető mérését. A hatból egy döntetlent, öt pedig a kormánypártok győzelmét prognosztizálta, a legnagyobb arányban a Real PR-93 (54–41), a legkisebb arányban pedig a Závecz (49–46). A döntetlent vizionáló szervezet a Republikon Alapítvány, amely szerint – csak, hogy a méréseik komolyságát mutassuk – Orbán Viktort a magyar választók tizenkét (!) százaléka nem ismeri, és amelynek élén az a Horn Gábor áll, aki korábban Gyurcsány Ferenc államtitkára volt. Ezekhez a közvélemény-kutatókhoz csatlakozik most, hetedikként a Medián. A Mediánt szintén nem lehet jobboldali elhajlással vádolni: 2006-ban Hann Endre, a cég vezetője volt az, aki manipulált számokkal próbálta javítani a botrányos Gyurcsány-kormány megítélését.
A legújabb mérésüket Hann úgy kommentálta, hogy nem hozott áttörést az ellenzéknek a kampány felpörgése, az első háborús hírek inkább a kormánypártokat erősítették. Ebben semmi meglepő nincs: Gyurcsány „kapitánya”, a baloldal miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter már szinte az összes társadalmi csoportot – idősek, vidékiek, cigányok, zsidók, fideszesek, jobboldali újságírók, fogyatékosok – megsértette valamivel, leginkább ostobának, tudatlannak és aberráltnak nevezte őket. A háborúval kapcsolatban pedig az ellenzéknek sikerült alulmúlnia önmagát: a közös kormányfő-jelöltjük magyar katonákat és fegyvereket küldene Ukrajnába, valamint képes volt olyan aljasságot állítani, miszerint „Orbán Viktor egy személyben felelős azért, hogy Ukrajnában most háború van és emberek halnak meg”, illetve, „ha Orbán Viktor nem akadályozza Ukrajna NATO-közeledését, akkor ez a háború ki sem tört volna”. Ezeknek a vérlázító kifejezéseknek egyetlen pozitív hatásuk van: csökkentik a baloldal és növelik a polgári kormány támogatottságát.
Az ellenzék más politikusai is élen járnak, ha böszmeséget kell beszélni: Fekete-Győr András fegyvereket küldene Ukrajnába – igaz, korábban még az zavarta őket, hogy fegyverkezünk –, Gyurcsány felesége, Dobrev Klára pedig 2022. február 25-én ezt hazudta a Facebook-oldalán: „Miközben az EU minden vezetője félreérthetetlen szavakkal üzent Moszkvának, hogy a szabad világ nem hagyja büntetlenül ezt a háborús rémtettet, Orbán a háttérben továbbra is mindent elkövet a szankciók enyhítése érdekében.” A valóság ezzel szemben az, hogy „soha, egyetlen szankciós előterjesztéssel szemben sem szólaltunk fel, nem blokkoltunk és nem is blokkolunk semmit” (Szijjártó Péter), illetve „Magyarország a csütörtöki csúcson világossá tette, hogy minden szankciót, amiben egyetértés van az unión belül, támogatunk. Mi nem blokkolunk semmit” (Orbán Viktor). Továbbá február 28-án, hétfőn szavazták meg – többek között a Fidesz teljes EP-frakciója – az Európai Parlament Ukrajna elleni orosz agresszióról szóló 2022/2564 (RSP) állásfoglalását.
A magyarok tehát két dologból biztosan nem kérnek: a hazugságból és a háborús uszításból. Azt eddig is tudtuk, hogy az igazmondás művészete nem tartozik a baloldal erősségei közé, arra azonban nem számítottunk, hogy egy fegyveres konfliktus során is képesek lesznek a haza érdekeivel szembefordulni. El kell fogadnunk: ők bármire képesek. Azonban – hála Istennek – ismét elszámolták magukat a kontraproduktív háborús retorikájukat illetően. Míg ők azt szeretnék, ha hazánkon keresztül érkezne fegyverszállítmány Ukrajnába, ezzel is feladva a semlegességünket és adott esetben belesodorva az országot egy értelmetlen háborúba, addig a kormány az ország konfliktusból való kimaradásán dolgozik, miközben soha nem látott méretű humanitárius segélyt visz Ukrajnába és menekülteket fogad be. Cseh Katalin az orosz érdekek kiszolgálásának nevezte, hogy a magyar kormány nem enged át fegyverszállítmányokat a magyar–ukrán határon.
Szerintünk pedig inkább a korrupciós botrányaira kéne koncentrálnia, neki ahhoz – vélhetően – sokkal több köze van, mint Magyarország külpolitikájához, tekintve, hogy utóbbihoz semmi.
Deák Dániel szerint a Medián most nyilvánosságra kerülő számainál is jóval nagyobb Fidesz-előnyt mutatnak a baloldal belső mérései. A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint már napok óta hallani, hogy a baloldal belső felmérései ennél jóval nagyobb, tíz százalék feletti Fidesz-előnyt mutatnak, a Medián pedig direkt nem publikálta a Márki-Zay személyes megítélésére vonatkozó adatokat, hiszen azok azt mutatják: a baloldali miniszterelnök-jelölt elutasítottsága nagyon magas és magával húzza a mélybe az egész baloldalt. Bárhogy is legyen, a lényeg a győzelem – egyébként a Fidesz–KDNP 2014-ben a szavazatok negyvenöt, 2018-ban pedig több mint a negyvenkilenc százalékával szerezte meg a parlamenti mandátumok kétharmadát.
Forrás: Medián; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS