Miközben a haladó emberiség közvéleménye az állítólagos magyarországi diktatúrán és a bezárt parlamenten rémüldözik anélkül, hogy ellenőrizték volna az álhírt, Budapesten valóban előállt egy ilyen helyzet. Bezárták a Fővárosi Közgyűlést, a főpolgármester pedig egyszemélyben gyakorolja a testület hatásköreit. Neki a demokráciaféltő hangok miatt sem kell aggódnia, így semmi sem tereli el tehát a figyelmét a feladatáról; ennek ellenére olyan csetlés-botlást rendez, hogy valószínűleg Mr. Bean is több magabiztosságot mutatna egy világváros élén. Az elmúlt napok eseményei és a kérdéseinkre kapott válaszok közti félelmetes összhang is arra utal, hogy egyetlen dolog van, amihez Karácsony Gergely következetesen tartja magát: a nekifeszült tagadás és felelősséghárítás, ám ezt is hasonló tehetséggel teszi, mint a járványügyi védekezést.
Karácsony nemcsak névleg gyakorolja a képviselő-testület jogköreit, hanem él is ezekkel. Például új embereket vesz fel a Főpolgármesteri Hivatal állományába, amelyet amúgy csak testületi jóváhagyással bővíthetne. Ezernél több ember alkotja a hivatal személyi állományát, ám Karácsony Gergely mégis amellett döntött, hogy él az ölébe pottyant teljhatalommal, és ezt az állományt 43 fővel megnöveli. Az indoklás szerint a járványhelyzetben jelentkező koordinációs, adóügyi és kommunikációs feladatok miatt kell növelni a személyi állomány keretét. Kíváncsiak voltunk, mik azok a feladatok, amelyeket a Főpolgármesteri Hivatal alkalmazásában álló, ezernél több ember nem tud elvégezni.
Működtetés meg emberek felvétele
A válasz szerint új munkaerő bevonását igénylik például a Főpolgármesteri Hivatal adóügyei, továbbá a főváros koronavírussal kapcsolatos tájékoztató oldalának működtetése és tartalommal feltöltése. A működtetés elég tág fogalom; az mindenesetre furcsa, hogy Budapest honlapjának egy aloldala milyen új működtetési feladatokat jelent. Jelen állás szerint az oldal tartalma sem tűnik olyan újszerűnek, hiszen leginkább közlekedési és szolgálati hírek kerültek fel, habár nem részletezték, hogy mennyi embert terveznek felvenni erre a feladatra. További embereket akarnak alkalmazni a felajánlott adományok koordinálására és közvetítésére, valamint azon dolgozók pótlására, akik nem tudják távmunkában elvégezni a feladatukat, viszont a járvánnyal összefüggő okból nem tudnak bejárni a munkahelyükre. Ezen felül némi vádaskodás is belefért a válaszlevélbe:
az előző városvezetés által szürkefoglalkoztatásba kiszervezett informatikai munkatársak állományba vétele történik meg.
Egyúttal az informatikusok felvétele összességében megtakarítást eredményez a Főpolgármesteri Hivatal szerint, a 43 fő alkalmazása pedig az általános pénzügyi tartalékból valósul meg.
Így sokszorozzák az erőfeszítéseiket az idősgondozásban
A baloldali vezetésű kerületek polgármesterei nemrég közös nyilatkozatban bírálták a kormányt, és azt is kijelentették, hogy „megsokszorozták erőfeszítéseiket az idősgondozás terén”. Élve a feltételezéssel, hogy ugyanez igaz a fővárosra is, megkérdeztük, ez esetben hogy válhatott vírusgócponttá a Pesti úti és a Rózsa utcai idősotthon. Karácsony Gergely hivatala továbbra is kizárólag azzal próbál takarózni, hogy az állami szervek állítólag nem voltak hajlandóak letesztelni az idősotthonba a kórházból visszaküldött embereket, és ez az oka a gócpont(ok) kialakulásának.
Továbbra sem néz szembe azonban a főváros azzal, hogy az idősotthonok fenntartójaként neki kellett volna mindent megtennie az ilyesmi megelőzéséért. Így azt is tagadja, hogy a járványügyi zárlat alá vett idősotthonban hetekig még orvos sem volt, nem beszélve a védőöltözetről. Pedig mindezt az idősotthon igazgatója, Skultéti József közölte abban a levélben, amelyben a budapesti kormányhivataltól kért segítséget. Úgy tűnik, ő is lemondott róla, hogy a fenntartó – a járvány idején Karácsony Gergely egy személyben – ellássa fenntartói feladatait. Nagy sürgés-forgás támadhatott a hivatal belső szobáiban, hogy a Skultéti nyilvánosságra került levelével támadt koszt miképpen lapátolják vissza oda, ahonnan kijött. Megszületett hát a megelőző levelet egy az egyben letagadó újabb levél, amelyen Skultéti József neve szerepel, ám a dokumentum Gál J. Zoltán, Karácsony Gergely DK-közeli stratégiai tanácsadójának számítógépén készült. A rettentően kínos pofáraesés után a Főpolgármesteri Hivatal ismét azt teszi, amihez mindennél jobban ért: tagad és magyarázkodik, majd tagadja, hogy magyarázkodna, és megmagyarázza, hogy miért tagad. Így védekezik a járvány ellen Budapest. Egyelőre csak gondatlan veszélyeztetés miatt vizsgálódik a Nemzeti Nyomozó Iroda, habár a magánokirat-hamisítás sem kizárható az ügyben.
Ki tesztel itt valójában?
Noha a Főpolgármesteri Hivatal szerint az idősotthonokban elharapózott járvány egyedüli okai az állami szervek, mi azért megkérdeztük, miért nem különítették el az otthonon belül a fertőzésgyanús személyeket. A sajtóosztály szerint az elkülönítés a lehetőségekhez képest megtörtént, sőt, a Fővárosi Önkormányzat saját költségén letesztelte azokat a lakókat. Ebből azonban nem derül ki, hogy ha az elkülönítést és a tesztelést is végrehajtották, akkor miként lehet fertőzött immár az idősotthon mintegy kétharmada.
A tömeges tesztelésről tudjuk, hogy nagyon beragadt a baloldalnál; erről tanúskodik az a válaszuk is, amelyet arra az érdeklődésünkre küldtek, hogy Budapest mire fordítja a Soros Györgytől kapott egymillió eurót:
Tesztelésre fordítja, mivel az állami szervek minden nemzetközi példa ellenére sem hajlandóak belátni, hogy csak tömeges teszteléssel lehet eredményesen küzdeni a koronavírussal szemben.
Csakhogy kedden a tisztifőorvos mondta el, hogy mindenkin elvégezték a szűrővizsgálatot, amely már a második ilyen volt az ő utasítására. Persze biztosan ott van valahol a Fővárosi Önkormányzat, azaz Karácsony Gergely is a történésekben, főleg, amikor a focilabdával ablaküveget berúgó kisfiú arcával ki kell dumálni valamilyen mulasztást vagy hozzá nem értést. További rejtély, miként fogja tesztelésre elkölteni ezt a pénzt a főváros, hogyha nincs honnan megvásárolni ezeket. A tesztelés apostolai megpróbáltak ugyan beszerezni 27400 darab tesztet, de felsültek vele, a piac nem tudta teljesíteni az igényt. Emellett tízezer gyorsteszttel is megpróbálkoztak; ezeket lehet, hogy meg tudták venni, csakhogy ezek az előszűrésben nem igazán hasznosíthatóak, ráadásul a megbízhatóságuk is nagyon ingadozó. A tömeges tesztelést követelő baloldali hangok tehát addig magabiztosak, amíg nem nekik maguknak kell megbirkózniuk a feladattal.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS