Az ünnepi szezonnal és az online vásárlások számának növekedésével egyszerre kell megbirkóznia a csomagszállító cégeknek. A hirado.hu a csomagok célba juttatásával foglalkozó vállalatoknál járt utána, hogyan készülnek az év végére.
A koronavírus-járvány tavaszi, első hulláma idején a kijárási korlátozások és a boltbezárások miatt vásárlásaink nagy része az online térbe terelődött, ami egyszersmind a csomagforgalom kiugró növekedését is magával hozta.
A Magyar Posta adatai szerint áprilisban 30 százalékkal volt nagyobb a beérkezett csomagok száma a tervezetthez képest. Panulin Ildikó, a Magyar Posta szóvivője a hirado.hu kérdésére elmondta: a Magyar Posta előrejelzése szerint az év egészében közel 20 százalékkal lehet több a csomag, mint tavaly volt, a mennyiséget azonban jelentősen befolyásolhatják a korlátozó intézkedések.
Az online rendelők többsége eddig kényelmi szempontból döntött a vásárlás ezen formája mellett, a járvány miatt azonban a kényelem mellett a biztonsági szempont is előtérbe került
– fogalmazott a szóvivő. Hasonlóan látják a helyzetet a csomagszállítással foglalkozó, globális vállalatok hazai képviselői is. A GLS Hungary ügyvezetője, Farkas Gergely úgy fogalmazott: a csomagpiac jelenleg gyorsabban növekszik, mint a korábbi években, a tavasz folyamán minden csomagszállító cég kiugró forgalmat tapasztalt, ám a korlátozások feloldását követően a növekedés mértéke csökkent. Farkas Gergely hozzátette: mivel jelenleg nincsenek boltbezárások, a növekedés mértéke jelenleg nem éri el a tavaszi ütemet.
A UPS a hirado.hu-t arról tájékoztatta, hogy a fokozott keresletre válaszul világszerte mintegy százezer időszaki munkavállalót alkalmaznak az ünnepek alatt, míg nagy és közepes méretű vállalati ügyfeleikkel is szorosabban együttműködnek, hogy a csomagszállítási igényeket és a rendelkezésre álló szállítási kapacitást megfelelően össze tudják hangolni. A növekvő csomagforgalom ugyanakkor a megszokottnál nagyobb terhelést is jelent a szállítással foglalkozó vállalatokra. Bár az év végi rohamra eleve egyre nagyobb kapacitásokkal vágnak neki a cégek, de a jelenlegi rendkívüli helyzetben sok olyan bizonytalansági tényező van, amely alapján nehéz pontos képet adni arról, hogyan birkózik meg a szakma az év utolsó hónapjával. A hazai és nemzetközi csomagforgalom azonban a világjárványtól függetlenül felfutóban van. A Magyar Postánál elmondták: már tavaly a logisztikai infrastruktúrájuk modernizálása mellett döntöttek. Elindították az MPL+ projektjét, amelynek célja a teljes logisztikai infrastruktúra átalakítása. A projekt keretében a posta országosan 23 depót alakít ki, tizenkilencet vidéken, négyet a fővárosban.
A bizonytalanság fő forrása továbbra is a járvány, hiszen amellett, hogy nem tudni, mikor nehezedhet nagyobb nyomás a csomaglogisztika rendszerére a boltbezárások miatt, a megbetegedések közvetlenül is érinthetik a szállítást végző cégeket. A Magyar Postától a híradó.hu megtudta, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Hatóság által előírt járványügyi intézkedéseket minden esetben betartják. Az üzemekben, a postákon, valamint az irodaházakban is kötelező a maszk viselése, a munkatársaknak kézfertőtlenítőt biztosítanak, valamint fokozott fertőtlenítő takarítást rendeltek el mindenhol – közölte a cég. A GLS ügyvezetője úgy fogalmazott: valószínűleg minden csomagszállító cég mindent megtesz, hogy kollégái megelőzhessék az esetleges Covid-fertőzést, amennyiben azonban valahol tömegesen esnének ki a csomagszállításban dolgozó kollégák, úgy az szintén csúszásokat okozhat.
Forrás: Híradó.hu; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS