“Bevallom, rendkívüli módon felháborított a hivatásom és a munkám cinikus gyalázása az ATV-n, és máris a laptopom elé ültem” – írta a PestiSrácok.hu-nak Farkas Tivadarné, a Tiszaújvárosi Széchenyi István Általános Iskola vezetője, akit rávilágított: az új állami intézményfenntartó permanens szapulása helyett nem ártana elgondolkodni az iskolák állapotáról terjesztett rémhírek hátterén. Az igazgató asszony a ritka őszinteséggel megfogalmazott levelét eredetileg csak kollégáink felvilágosítására küldte, ám kérésünkre végül hozzájárult neve és az írás leközléséhez. Tanulságos olvasmány!
„Nincs fűtés az iskolában” – ez a téma többször, több helyen is megütötte már a fülemet. Gyakorló intézményvezetőként szeretnék egy kis segítséget nyújtani ennek a problémának az értelmezéséhez azzal, hogy rávilágítok néhány összefüggésre. Nem nagy dolog ez, de talán annak, aki nem ebben él, hirtelen nem jutnak az eszébe ezek a vonatkozások.
Lássuk csak! Az iskolák körülbelül felének (talán 45 százalék a pontosabb arány) a működtetése 2017. január 1-jén került a Klebelsberg Központ kezébe. Addig ez önkormányzati feladat volt. Vagyis ahol nincs fűtés, ahol beázik az iskola, ahol rendszeresen dugulások vannak, ahol penészesek a falak, és ahol… sorolhatnánk tovább, ott leginkább az önkormányzat nem akart vagy nem tudott ezen segíteni! Az első „állami kézbe kerülési” ütem (2013. január 1.) óta is csak öt év telt el, 2017 eleje pedig tényleg nem túl régen volt. Ugye senki nem csodálkozik azon, hogy az azóta eltelt 13 hónap alatt a Klebelsberg Központ még nem újított fel sok száz iskolát!
Egyébként nem véletlenül mondta szombathelyi vezető kollégám, hogy 90 milliós költségvetéssel nyáron hozzákezdenek többek között a fűtési (és gondolom szigetelési) problémának is a megoldásához. Ugyanis 81,2 milliárd forint pályázati forrásból az elkövetkező néhány évben közel 400 település 527 intézménye kerül fejlesztésre.Ebből 436 általános iskolát és középfokú intézményt felújítanak, 91 esetben pedig bővítések is történnek majd. És akkor a szakmai fejlesztésekről még nem is beszéltünk!
Talán az sem véletlen – bár az ATV-n gunyorosan csodálkoztak ezen egy műsorban –, hogy a szülők támogatóan állnak az említett iskolához, az iskola pedagógusaihoz, vezetőihez.Nyilván tudják, nem az ő hibájuk a hideg terem.
Bevallom, rendkívüli módon felháborított a hivatásom és a munkám cinikus gyalázása az ATV-n, és máris a laptopom elé ültem, hogy megírjam a véleményemet. Azon viszont elgondolkodtam, hogy nyilvánosságra hozzam-e azt. Ugyanis én – bár a politikai nézeteimet, attitűdömet soha nem rejtettem véka alá – felelős vezetőként ügyelek arra, hogy ez az általam vezetett alkalmazotti közösség számára véletlenül se jelentsen előnyt vagy hátrányt, senki ne érezze kellemetlenül magát emiatt. Én sem a barátaimat, sem a kollégáimat nem politikai nézeteik szerint választom vagy ítélem meg.
És persze az sem mellékes, hogy az iskolámat sem szeretném támadásoknak kitenni, hiszen áttételesen kaptak-kapnak így is eleget miattam. Például egy <Balhé Tiszaújvárosban: “mert egy jó fideszes elvtársnak kell a hely”> című és még néhány hasonló cikk, tömegesnek egyáltalán nem nevezhető demonstráció és hasonló próbálkozások kísérték megbízott vezetői beosztásba helyezésemet 2016 őszén.
Büszke vagyok arra, hogy mindezek ellenére egy év múlva 84 százalékos támogatottsággal és minden véleményező testület maximális támogatásával választott igazgatóvá az 51 fős tantestület és a 70 fős alkalmazotti közösség, így már kinevezett vezetőként végzem a munkámat.
Farkas Tivadarné,
a Tiszaújvárosi Széchenyi István Általános Iskola intézményvezetője
A vezető képen Farkas Tivadarné látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS