A két ország baráti együttműködését, a jövőbeli szerteágazó együttműködését hangsúlyozta Orbán Viktor magyar és Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök a keddi budapesti találkozójuk utáni sajtótájékoztatón. A szlovák kormányfő nagyon határozottan kiállt a V4-es szövetség megbonthatatlan egysége mellett, többször hangsúlyozta, hogy nem erőltethetik ránk más országok a véleményüket, és a visegrádi országok a jövő alakítói, nem pedig tétlen szemlélői lesznek.
A két nemzet közötti, sikeres bizalomépítési folyamat közepén vagyunk. Ezt kell folytatni, a jó dolgokat elindítottuk, a rosszakat félretettük
– fogalmazott Orbán Viktor, aki két sikeres ország találkozásáról beszélt, hangsúlyozva, hogy Európa sikere a régiók sikeréből épülhet fel, a szlovák–magyar és a V4-es együttműködés pedig Európa sikeréhez járul hozzá. A miniszterelnök emlékeztetett, hogy amikor Magyarország bajban volt, és meg kellett védeni a határokat, akkor Szlovákia rendőrökkel és nemzetközi kiállással is segített, ez pedig bizalom fontos építője, és nem fogjuk elfelejteni.
Orbán Viktor kijelentette, hogy más országoknak is érdemes Magyarországgal együttműködniük, mi pedig megtanultuk a történelemből, hogy szomszédaink sikerében is érdekeltek vagyunk. Meglepő adatként közölte, hogy Németország és Ausztria után Szlovákia hazánk harmadik legfontosabb külkereskedelmi partnere, mintegy 10 milliárd eurós nagyságrenddel. A gazdasági kapcsolat erejét alátámasztandó elmondta, hogy nálunk körülbelül ezer szlovák cég ad munkát ötezer embernek, Szlovákiában pedig tízezer magyar cég működik.
A V4 nem szegény országok szövetsége, hanem nagy gazdasági dinamikával és fejlődési potenciállal bíró, az európai pénzügyi szabályokat betartó, nagy tervekkel rendelkező országok szövetsége
– emelte ki a miniszterelnök. Az energetikai rendszereink összekötését kulcskérdésnek nevezte Orbán Viktor, a gázrendszereinket már összekötöttük, és ez vár a villamosenergia-hálózatainkra is – derült ki. Hasonló tervek vannak a határátkelőket illetően is, mert noha az elmúlt években több is megnyílt Magyarország és Szlovákia között, még mindig csak átlagosan 20 kilométerenként találni, ami alacsonyabb az uniós átlagnál. Orbán Viktor külön kiemelte, „szép mérnöki attrakciónak” nevezve az Észak- és Dél-Komáromot elkerülő, épülő új közúti határátkelő hidat. Szót ejtett a határon túli magyarokról is, miszerint akkor tudunk bizalmi kapcsolatokat kiépíteni a szomszédainkkal, ha az ott élő magyarok helyzete rendben van. Szlovákiának megköszönte, hogy sokat tett ezért az elmúlt években, beleértve például a vasúti táblák kétnyelvűsítését.
Akkor is számíthatunk egymásra, ha Európában kenyértörés lenne
A végig nagyon baráti hangnemet megütő szlovák kormányfő elmondta, hogy a két kormány sok pozitív energiát fektetett az elmúlt években abba, hogy kialakítsa a mai, átlagon felüli jó viszonyt. Kifejtette, hogy ez nemcsak a miniszterelnökök, de a szakminiszterek esetében is működik, és ezek a remek kapcsolatok fontosak a polgáraink és gazdaságaink számára, továbbá politikai stabilitást is adnak.
Peter Pellegrini hangsúlyozta Magyarország kulcsszerepét a V4-ben. Megköszönte, hogy képesek voltunk egységesek maradni a nyomás ellenére, és úgy fogalmazott, ha kenyértörésre kerülne sor az európai politikában, mi akkor is bizalommal segíthetjük egymást. Az egységet nevezte sikerünk, hatékony együttműködésünk alapjának, és figyelmeztetett, hogy nem húzhatunk szét egyes kérdések mentén.
Sok reformot csináltunk meg együtt, nehéz kérdéseket válaszolunk meg együtt, amelyeket elénk hoz a történelem. Nem kell senki kedvéért meghajolnunk, és nem csak szemlélői, hanem alakítói vagyunk a jövő alakításának
– szögezte le a szlovák miniszterelnök. A közös kapcsolatokat illetően, Orbán Viktorhoz hasonlóan kiemelt fontosságúnak mondta a Budapestet és Varsót Pozsony érintésével összekötő gyorsvasút megépítését, a kisebbségi ügyekkel kapcsolatban pedig kijelentette, hogy már nem téma az etnikai feszültség a két ország között, és ez így van jól.
„Merjünk akkorát gondolni, amekkora lehetőségeink vannak!”
Angela Merkel német kancellár azon kijelentésével kapcsolatban, hogy Magyarország a határai védelmével Németországot is védi, kérdésre válaszolva, Orbán Viktor örömét fejezte ki, és azt mondta, elvárja, hogy mindenki tartsa tiszteletben a másik véleményét: ahogy Magyarország nem örül ugyan, de elfogadja, hogy a vele közös schengeni zónában lévő Németország migránsokat fogad be, Németország is fogadja el, hogy Magyarország és a visegrádi országok nem akarnak.
A magyar miniszterelnök az utolsó olyan uniós költségvetési ciklusra készül, amelyben még nem nettó befizetők vagyunk, hiszen ennek a végére arra számít, utolérjük a „szerencsésebb történelmű” nyugati országokat.
Fair költségvetést szeretnénk, megértve, hogy Nagy-Britannia kiválása miatt mindenkinek kevesebb jut; de ezt tisztességesen kell elosztani
– hangsúlyozta. Hozzátette azonban, hogy a magyar GDP nagyjából 116 milliárd euró, az EU-tól pedig körülbelül 4 milliárd euró jön évente, és minden euró számít ugyan, de ma már inkább piacra van szükségünk Európa részéről, mint pénzre. Emlékeztetett, hogy Szlovákia most esedékes V4-es elnökségével egybeesik az új EU-s költségvetés „megharcolása”, és egy ilyen, sikeres ország jól fogja képviselni ezeken a tárgyalásokon a teljes V4 érdekeit is. A miniszterelnök felhívta a figyelmet, hogy a „merjünk nagyban gondolkodni” logikáját érdemes követni:
A nagy alkotás kapujában van Közép-Európa. Csak merjünk akkorát gondolni, amekkora lehetőségeink vannak!
Szlovákia nem hátrál meg, kitart a közös álláspont mellett
Peter Pellegrini kategorikusan kijelentette, hogy senki sem kényszerítheti ránk az akaratát, nem dönthet más arról, hogy kiket engedjen be Magyarország vagy Szlovákia.
Nem módosítjuk a véleményünket. Orbán úr nagyon intenzíven védi az álláspontunkat, annak erős hangú védelmezője.
A szolidaritásról annyit mondott a szlovák kormányfő, hogy nem fogunk fizetni a migránsok betelepítésének elkerüléséért. Közölte, hogy – a cseh kormányfő minapi megszólalásával összhangban – ő is úgy gondolja, hogy a határvédelem és például Líbia megsegítése tartozik a rugalmas szolidaritás körébe. Jelezte, hogy egyetlen, Afrikába helyezett euró több hasznot hajt számunkra, mint 10 vagy 20 eurónyi migrációs „tűzoltás” az Európai Unióban. További kérdésre, hogy mennyire áll hozzá közel a magyar kormány éles migrációellenes hangneme, így válaszolt:
Nincs jogom minősíteni a magyar kormány hangnemét, de a V4 államok álláspontja ugyanez, és biztos vagyok benne, hogy ezen országok lakosságának 90%-a is ugyanígy gondolja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS