Életének 66. évében, tragikus hirtelenséggel hunyt el csütörtök hajnalban Kiss Ernő dandártábornok, aki a kilencvenes években a Központi Bűnüldözési Igazgatóság élén eljárt több alvilági leszámolás és robbantásos merénylet ügyében is. A nyugalmazott főrendőr legutóbb akkor került ismét az érdeklődés középpontjába, amikor befolyással üzérkedés miatt jogerősen négy és fél éves börtönbüntetésre ítélte a Fővárosi Ítélőtábla. A tábornok a PestiSrácok.hu-nak tavaly nyáron adott interjújában tagadta az ellene felhozott vádakat, de arra is utalt, hogy noha a KBI volt vezetőjeként sokat tud a politikai és gazdasági elit piszkos ügyeiről, soha nem fogja kiteregetni a szennyest.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Csütörtök hajnalban, 66 éves korában meghalt Kiss Ernő nyugalmazott dandártábornok, a Központi Bűnüldözési Igazgatóság korábbi vezetője, volt XIII. kerületi rendőrkapitány – erősítette meg a szomorú hírt a PestiSrácok.hu-nak Molnár Csaba, Kiss Ernő ügyvédje. Kiss Ernő a kilencvenes években a KBI főigazgatójaként eljárt az olajszőkítési ügyek, valamint több alvilági leszámolás és robbantásos merénylet ügyében is. 1998 novemberében egészségügyi okokból menesztették tisztségéből. 2002 tavaszán felmerült, hogy a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatát irányíthatja, majd egy évvel később elfoglalhatta a XIII. kerületi rendőrkapitányi széket. 2007-ben ezt a megbízatását is visszavonták, mert parkoló autókat tört össze ittasan, de Kisst a hatóság félrevezetése és ittas vezetés miatt pénzbüntetésre, majd fogházbüntetésre is ítélték, illetve alárendelt megsértése miatt megrovásban részesítették.
Cáfolta az ellene felhozott vádakat
A Központi Bűnüldözési Igazgatóság egykori vezetőjét tavaly decemberben a Fővárosi Ítélőtábla szintén bűnösnek mondta ki és vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés miatt jogerősen négy év hat hónapos börtönbüntetésre ítélte, mivel a bíróság igazolva látta a vádat, amely szerint Kiss pénzt kért Kocsis Istvántól, az MVM korábbi vezérigazgatójától és Szász András MVM- főtanácsadótól, azt ígérve, hogy az ellenük folyó 15 milliárdos hűtlen kezeléssel kapcsolatos eljárást a belügyi és ügyészi kapcsolatain keresztül elsimítja. A tábornok az eljárás során végig tagadta bűnösségét és védőjével, Molnár Csabával együtt több bizonyítási indítványt is előterjesztettek. Az egyik legfontosabb észrevételük az volt, hogy álláspontjuk szerint, amikor a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) kérésére elrendelték Kiss lehallgatását, akkor nem állt fenn vele szemben bűncselekmény gyanúja, így a titkos információgyűjtés megindítása törvénysértő volt. Kiss Ernő a jogerős döntésbe nem nyugodott bele és felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Kúriához. A tábornok a PestiSrácok.hu-nak néhány hete azt nyilatkozta, hogy anyagi és eljárásjogi törvénysértésekre mutatnak rá a január közepén benyújtott indítványukban, amelyben az is szerepel, hogy döntéséig a Kúria függessze fel a rá kirótt szabadságvesztés megkezdésének végrehajtását. A Magyar Nemzet úgy tudja, ezt a kérvényt szerdán elutasították, csütörtök hajnalban pedig szívinfarktus következtében elhunyt az egykori dandártábornok. Portálunk úgy értesült, hogy mindemellett a Fővárosi Törvényszék a múlt héten a tábornoknak azt a beadványát is elutasította, amelyben azt kérte, egészségügyi okokból halasszák el a börtönbüntetése letöltésének megkezdését.
Draskovicsra vallott
A Tocsik-botrány felgöngyölítésében is szerepet vállaló Kiss Ernővel kapcsolatban érdemes kiemelni, hogy egy 2008-ban adott interjúban azt állította, hogy 1996-ban Horn Gyula volt kormányfő utasítására állították le Draskovics Tibor akkori pénzügyminisztériumi államtitkár és helyettese ellen folytatott Hézag fedőnevű operatív nyomozást. Állítása szerint a miniszterelnök egy négyszemközti beszélgetésen kérte meg őt az eljárás lezárására. A titkos nyomozás előzményéről elmondta, felmerült a gyanú Draskovics Tibor és helyettese ellen, hogy hivatali hatalmukkal visszaélve érték el, hogy a Vám- és Pénzügyőrség 83 millió forintról 100 ezer forintra mérsékelje egy üzemanyag-forgalmazással foglalkozó cég bírságát. Az érintett vállalkozás a Kuwait Petroleum Hungary Ltd. (Q8) volt. De azt is meg lehet említeni, hogy Fenyő János korábbi bizalmasa, Perczel Tamás halálos betegen Brády Zoltánnak, a Kapu folyóirat főszerkesztőjének 2004-ben készült dokumentumfilmjében beszélt kendőzetlenül Fenyő üzleti magánháborúiról, aminek részeseként említette a dandártábornokot és akinek egysége szerinte nem tett meg mindent annak érdekében, hogy kiderüljön, ki ölette meg Fenyő János médiavállalkozót.
Sokat tudott a politikai és gazdasági elit piszkos ügyeiről
Kiss Ernő ugyanakkor a Fenyő-ügyben tett későbbi vallomásában és a PestiSrácok.hu-nak tavaly nyáron adott interjújában is határozottan azt állította, hogy nem avatkozott bele a Fenyő-gyilkosság nyomozásába. Azt azonban nem cáfolta portálunknak, hogy a KBI volt vezetőjeként sokat tud a politikai és gazdasági elit meggazdagodásáról és piszkos ügyeiről. Ugyanakkor leszögezte, hogy soha nem élt vissza egyetlen információval sem és megüzente: nyugodtan alhat mindenki, aki abban a hitben van, hogy túl sokat tud. A dandártábornok arról is beszélt, hogy nem az ő és szervezete hibája volt, hogy nem sikerült elkapniuk az olajügyek miatt szökésben lévő, ma már több leszámolásos ügy miatt felelősségre vont Energol-vezért, Portik Tamást.
Címlapfotó: Horpáczi Dávid
Facebook
Twitter
YouTube
RSS