A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) belviszálya a választások előtt még inkább alátámasztja, hogy Németország európai vezető szerepe megkérdőjeleződni látszik – hangzott el a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában.
Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában elmondta: Németország belpolitikai viszálya egyre aggasztóbb, főként a választások előtt. A német-francia tengely csodálatosan működött, amikor megkötötte Konrad Adenauer és Charles de Gaulle – emlékeztetett Nógrádi György. Ennek a lényege az volt, hogy Németországé, az ottani NSZK-é a gazdasági vezető szerep, a katonai pedig Párizsé. Nógrádi hozzátette: a német egyesítés után minden vezető szerep Berliné lett. A most szeptemberi választás kapcsán a CDU történetének legnagyobb vereségét szenvedte el. A CDU–CSU kancellárjelöltségi vitája három hónap alatt teljesen megváltoztatta a közhangulatot – folytatta a szakértő. Ez a hirtelen fordulat nemcsak a fokozatos belső erodálódás számokban megjelenő eredménye, amelyet a választási viták váltottak ki, hanem már egy régóta tartó negatív folyamat kicsúcsosodása. Ez a folyamat rámutat: Németország elmúlt évekre jellemző külpolitikai passzivitása nagyban befolyásolja az Európai Unió külpolitikai határozatlanságát is. Egyértelműen látható, hogy Európa vezető nagyhatalmának külpolitikai kommunikációjában alig van egyetértés, a döntéshozatal pedig kapkodó.
Németországnak az európai mintát kellene jelentenie, ami az utóbbi időben nem volt látható
– mondta Nógrádi György. A választások jelenlegi állása példátlan az ország történelmében: a kancellárjelöltségi probléma az uniópártok támogatottságát annyira leépítette, hogy a Zöldek már jobban állnak, a közvélemény egyre inkább nekik szavaz bizalmat. A jelenleg vezető baloldali párt kancellárjelöltje, Annalena Baerbock szerint Németország belviszálya a régóta tartó külpolitikai passzivitásból eredeztethető. Az Európai Uniónak egy aktív vezető hatalomra van szüksége, amely egységesen képes kommunikálni és képviselni a szervezet érdekeit a kontinens keleti felén is, Észak–Afrikában vagy akár a Közel–Keleten.
A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Forrás: Híradó.hu; Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Facebook
Twitter
YouTube
RSS