Újabb két határnap kitűzésével kezdte a keddi tárgyalási napot a Lassó Gábor vezette bírói tanács a Fővárosi Ítélőtáblán a Hunnia-per tárgyalássorozatában, miután „önmérsékletre intette” mind a vádlottakat, mind védőiket felszólalásaik időtartamának visszaszorítása érdekében. Ezután kezdetét vették a tizenhét vádlottas büntetőperben a védőbeszédek.
Szikinger István védői perbeszédével folytatódott kedden a Budaházy György és társai ellen terrorcselekmények és más bűncselekmények miatt indult büntetőper a Fővárosi Ítélőtáblán. Az elsőrendű vádlott Budaházy ügyvédje elsősorban a törvényszék ítéletének hatályon kívül helyezését, másodsorban védence felmentését, harmadsorban pedig a súlyosnak mondható 13 éves büntetés enyhítését kérte a táblabíróságtól, annak ellenére, hogy nagy felháborodást kiváltó vádbeszédében a vádhatóság képviselője az ítélet súlyosítását indítványozta a legutóbbi tárgyaláson. Szikinger kiemelte, hogy
sokféle terrorizmus létezik, de egyféle biztosan nem: humánus és emberkímélő.
Már pedig – az ügyvéd szerint – a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján Budaházy semmilyen a vádiratban szereplő cselekmény elkövetésére nem adott utasítást, és még a terhelő vallomást tett S. Tibor is csak annyit mondott, hogy „tényleges kár” keletkezése volt a cél. „Ez viszont lehet egy kerti pad, vagy egy kerti törpe” – érzékeltette a károkozás és a terrorcselekmény elkövetése közötti különbséget Budaházy ügyvédje, hozzátéve, hogy „S. Tibor vallomása még ennek ellenére is sok vádpontban nem támasztja alá az ügyészség álláspontját”. Emellett azonban a tanú vallomásában az állította, hogy kifejezett utasítás volt: „Ne sérüljön meg senki!”. Szikinger arra is igyekezett felhívni a bíró figyelmét, hogy kizárták a nyilvánosságot egy ilyen fontos és közérdeklődésre számot tartó ügyben a terhelő tanú vallomástételéről, ami az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését kell maga után vonja. A védő úgy fogalmazott:
Mindenáron szerették volna bebizonyítani, hogy Budaházy György volt ennek a szervezetnek a feje, „ezzel csak egy baj van: Budaházy nem volt a szervezet irányítója.
Nem vizsgálták, hogy megtörténhetett-e egyáltalán, amit a koronatanú állít
A harmad- és tizenötöd-rendű vádlott védelmében felszólalva a vádlottak közös védője hangsúlyozta, hogy egyedül S. Tibor vallomása támasztja alá a vádlottak bűnösségét. Az ügyvéd Szikinger érvei mellett azonban arra is felhívta a figyelmet, az elsőfokú bíróság nem vizsgálta, hogy megtörténhetett-e, amit a tanú állított.
Ha vizsgálta volna, kiderült volna, hogy egészen lehetetlen, hogy valaki éjszaka, egy teljesen ismeretlen terepen, ráadásul robbanóanyagot cipelve, bujkálva, húsz kilométert gyalogoljon
– figyelmeztetett a védő. Emellett arra is emlékeztetett, hogy pár napja mindössze megrovásban részesített a bíróság katonai tanácsa egy 2006 szeptemberében elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával vádolt férfit az időmúlásra hivatkozva, holott ugyanúgy kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés lebegett a feje fölött, mint védencének. Az elsősorban felmentését, másodsorban hatályon kívül helyezést kérő ügyvéd a hetes vádpont tekintetében a terrorcselekmény helyett rongálás megállapítását kérte.
Emellett kiemelte, hogy miközben hozzávetőlegesen négy napot foglalkozott a vádlottat értő vádponttal az első fokon eljárt Fővárosi Törvényszék, addig irreálisan magas, kétmilliós bűnügyi költség megfizetésére kötelezték ügyfelét az ügyvédi költségek miatt. Felszólalásának lezárásaként ezért ennek újragondolását javasolta. A negyedrendű vádlott védője már a szakértői vélemények körüli anomáliákra figyelmeztetett: bár megtalálták védence DNS-ét, de nem tudták időben behatárolni, hogy mikor került a helyszínen talált baseball sapkára. Arról a koronatanú és az egyik vádlott-társ vallomása is csak érintőlegesen tesz említést, hogy a negyedrendű vádlott részt vett az MSZP iroda elleni támadásban. Sok más érv mellett ezért hatályon kívül helyezést és új eljárás elrendelését, valamint jóval enyhébb büntetés kiszabását indítványozta a negyedrendű vádlott ügyvédje. A büntetőper a további védőbeszédekkel április 16-én folytatódik, majd várhatóan 19-én ítéletet is hirdethet Lassó Gábor.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS