A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) előző vezetése szerint értékarányosak voltak azok a munkák, amelyeket az új MÚSZ-elnök, Bienerth Gusztáv által felkért könyvvizsgáló cég kifogásol – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Gyárfás Tamás, reagálva az Origo.hu pénteki cikkére. A volt elnök nehezményezte, hogy Bienerth – ígéretét megszegve – nem neki, hanem a sajtónak küldte meg először a jelentést, ráadásul hiába beszélt korábban arról, hogy nyugalmat szeretne a sportágban, most, két héttel a világbajnokság előtt mégis rágalmazásba kezdett.
Az Origo.hu pénteki cikke alapján portálunk is beszámolt arról, hogy a Bienerth Gusztáv által felkért független könyvvizsgálói jelentés szerint több tízmillió forintos túlárazással épített faházat és kertet annak idejen a Gyárfás Tamás vezette úszószövetség a saját telkén. A könyvvizsgálói jelentés azt állítja, Gyárfásék nyolcmillió forintért vettek faházat a MÚSZ telkére, ám egy ahhoz hasonló faház ára legfeljebb két-három millió forint az Origo által felkutatott forgalmazók listaárai alapján, sőt néhány cég kevesebb pénzért még ennél is kényelmesebb, lakható házat kínál, miközben a szövetség raktárnak használja az épületet. A jelentésből az is kiderült, hogy a ház melletti kert füvesítéséért 57 millió forintot fizettek, miközben annak értéke maximum 13,6 millió forint plusz áfa volt. Egy múlt szerdai Origo-cikk alapján azt is megírtuk, hogy az úszószövetség várhatóan feljelentést tesz az állítólagos visszaélések miatt.
Gyárfás megmagyarázza
Minderre Gyárfás Tamás a PestiSrácok.hu-nak a következőképpen reagált. A MÚSZ 2015 januárjában költözött a Margitszigetre, a Hajós Alfréd uszoda tőszomszédságában lévő Bauhaus villába. A lerobbant állapotban lévő épületet föl kellett újítani, át kellett alakítani, amire kompenzációs szerződés keretében vállalkozott egy cég, amely 200 millió forint plusz áfáért hatalmas munkát végzett. Ám a szövetség ezért nem pénzzel, hanem reklámszolgáltatással fizetett – húzta alá Gyárfás. Példaként említette, hogy a négy évre szóló szerződés alapján a vállalkozó logója fölkerült a MÚSZ honlapjára, posztereire, levélpapírjára, az úszók sapkáira.
Ugyanakkor a vállalásba a legnagyobb ösztönzés ellenére sem fért bele valamennyi munkálat, így azokra közbeszerzést írtak ki, amelyet a legjobb ajánlattevő nyert el. A volt MÚSZ-elnök jelezte: nem egy, hanem két, egymásra épített faházról van szó, amelyeket Romániából rendeltek, és azok nemcsak raktárként használhatók, még ha jelenleg erre használják is. A többi elmaradt munkát (csővezetékek építése, kiállások, kertépítés) szintén a legkedvezőbb ajánlatot adó cég végezte, az Origo.hu-n feltüntetett (57 milliós) összeg pedig az áfát is tartalmazza.
Megszegett ígéret
Gyárfás Tamás portálunknak nyilatkozva nehezményezte, hogy Bienerth Gusztáv korábban írásban vállalt kötelezettséget arra, hogy ha a Deloitte vizsgálata során esetleg bármilyen kérdés fölvetődik, azt először vele ismerteti. A volt MÚSZ-elnök idézett Bienerth neki írt, április 3-ai emailjéből:
Ahogy ígértem, a jelentést annak véglegesítése előtt bemutatom, hogy megfelelő észrevételeket tehess, illetve jogi és egyéb szakértőid véleményét kikérd.
Ehhez képest Gyárfásnak most az Origo cikkéből kellett megismernie a Deloitte kifogásait. Ráadásul az írásból kivehető, hogy Bienerth az írás előtt a MÚSZ elnökségét is megbotránkoztatta. Ez a volt úszóelnök szerint azért is érdekes, mert amikor ezt ügyvédje útján számonkérte, a MÚSZ jogásza tagadta, hogy Gyárfás neve egyáltalán elhangzott volna az ülésen. Gyárfás Tamás kiemelte:
A MÚSZ korábbi vezetésének meggyőződése, hogy az elvégzett munkák értékarányosak voltak. A közbeszerzések elbírálói a munkájukat felelősséggel végezték.
A volt úszóelnök fölidézte, hogy Bienerth egy májusi videóüzenetében még úgy fogalmazott, a vizes világbajnokság azt kívánja, hogy nyugalom legyen a sportágban. Majd a május 21-ei elnökségi ülésen hosszan méltatta elődje munkáját. Gyárfás Tamás ezért is furcsállja, hogy
Bienerth két héttel a vébé rajtja előtt tartotta időszerűnek a rágalmazást.
Vezető kép: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS