Sokáig senki sem tudta, ki az a Nagy Gábor, hiszen főként csak a Vas megyei kistelepülésen, Kondorfán és Körmend környékén ismerték a volt DK-s politikust, aki küzdött azért, amiben hitt. Aztán egy hete – talán meggondolatlanul – leírt egy mondatot a Facebookon, ami lavinát indított el. Ma már országszerte tudják a Nagy Gábor nevet hallva, hogy ő volt az, aki a nagy nyilvánosság előtt szembe mert fordulni a pártjával és arra buzdított, hogy a jobbikos jelöltet támogassák. A politikus a PestiSrácok.hu-nak többek között arról is beszélt, hogy nagy baj van a Vas megyei szervezetben, de abban bízik, a DK hamar megérti, hogy a belharcok sehova nem vezetnek.
Nagy Gábor sokáig vívódott, hogy vállalja-e a beszélgetést, mert még a történtek után is “dékásnak” tartja magát. Jó ideje tudott volt, hogy nagy baj van a baloldalon Vas megyében, pláne a Demokratikus Koalícióban. Beszédes az is, hogy tömeges átvándorlás van az alapszervezetek között: a szombathelyi DK-ból tavaly nyáron kilencen léptek át a körmendi csoportba, s most egy szombathelyi DK-s a baloldal közös körmedi jelöltje. Az akció egyik vezéralakja az a Kelemen Krisztián lehet, aki még közleményt is kiadott arról, hogy elhatárolódik a szombathelyi pártvezetéstől. Ő most Körmenden elnökségi tag, ám közben Szombathelyen maradt önkormányzati képviselő.
Három éven át hiába jelezte, a pártvezetést nem érdekelték az egyre égetőbb problémák
Nagy Gábor szerint mindez egy 2014-es választások óta tartó folyamatnak az eredménye, ami gyakorlatilag felőrölte a DK-t Vas megyében. A tagság megcsappant, a kevés anyagi juttatással járó pozícióra mégis túl sokan maradtak és elkezdődött a kiszorítósdi. Mivel a Vas 3-as az a körzet, ami gyakorlatilag az országban a legesélytelenebb a baloldali pártok számára, a jelekre, majd a konkrét bajokra csak legyintett a pártvezetés. Meg sem próbáltak rendet tenni – mondta a politikus.
Nagy Gábor bedobta a “bombát”: egy mondat a Facebookon és kész az összeomlás
Azon az ominózus napon, amikor Gyurcsány pártja jó nagy pofon kíséretében szembesült vele, valóban nagyon nagy a baj a körmendi választókerületben, Nagy Gábor annyit írt Facebook üzenőfalára: “Ha azt akarjuk, hogy a Vas 3-as választókerületben ne a Fideszes V. Németh Zsolt győzzön, akkor a Jobbik jelöltjére, Bana Tiborra kell szavazni”. Bár a kondorfai “dékás” a bejegyzést néhány órán belül törölte, a folyamat már visszafordíthatatlan volt. Egy másik párttárs olyan módon kérte számon, hogy kimentett posztját egy nyilvános DK-s csoportban adta közre. Az ügyet a PestiSrácok írta meg, majd az ECHO TV közölte és számtalan médium átvette. Az ügy ráadásul nagyon rosszkor jött: aznap jelentették be, hogy megvan a megállapodás a közös baloldali jelöltekről az MSZP-vel. A párt szóvivője, Gréczy Zsolt újságírói kérdésre elhatárolódott Nagy Gábortól. Kijelentette, hogy mivel nem fizet tagdíjat, már nem is párttag, a véleménye magánvélemény. Egy nappal később pártrendezvényen pedig arról beszéltek, hogy vizsgálat indul és Nagy Gábort ki fogják zárni a pártból. Ezzel szemben napokkal később, már ezen a héten Nagy Gábor maga lépett ki a Demokratikus Koalícióból, ami az elmúlt hat évben a mindene volt – és ehhez, mármint elhivatottságához kétség nem férhet. A kérdésre, csalódott-e, azt felelte, soha életében nem érte még ekkora csalódás.
Felnézett Gyurcsányra
Nagy Gábor 2001-ben, huszonévesen, több mint hat év után tért haza Skóciából Magyarországra, Vas megyébe. Vidéki, gazdálkodó családban a boldogulás útját kereste. Azt mesélte, még Skóciában fogta meg Tony Blair politikája, aki jó kapcsolatot ápolt Magyarország későbbi miniszterelnökével, Gyurcsány Ferenccel.
Tetszett az európai gondolkodás, az uniós célok, hogy néhány év múlva majd itthon is hasonlóak legyenek a körülmények mint nyugatabbra, és ezért én is szerettem volna tenni valamit. Eleinte csak érdeklődőként, támogatóként figyeltem Gyurcsány munkáját, aztán amikor megalapította a Demokratikus Koalíciót, beléptem. Soha előtte nem voltam semmilyen pártnak tagja. Elkezdtük építeni a Vas 3-as csoportot, ahol választókerületei elnök lettem, később Kondorfán, a falumban engem jelölt a DK polgármesternek és én vezettem a megyei listát
– mesélte a politikus.
A vasi parasztgyerek, ahogy Nagy Gábor magát nevezi, teljes szívvel vetette bele magát a munkába. Ez konkrétan azt jelenti, hogy minden szabadidejét a pártmunkára fordította. Toborozta a tagokat, csapatot épített, standolt, aláírást gyűjtött és járt fórumról fórumra, követve mindenhová Gyurcsány Ferenc pártelnököt, hogy naprakész legyen a politikai kérdéseben. Bármiről kérdezik, mindig mindenre tudja a jó választ. Mindez nem volt olcsó mulatság, de Nagy Gábor nem sajnálta a saját pénzét, a családja pénzét erre költeni, mert hitt valamiben. Talán a legabszurdabb, hogy amikor a DK a 2014-es választások idején a telefonos kampányt folytatta. A Vas 3-asban nem rendelte meg a szolgáltatást az azt végző cégtől, felesleges pénzkidobásnak ítélve, a körmendi körzet ugyanis a baloldal számára is elfogadottan verhetetlen. A Fidesz rendre itt hozza a legjobb eredményt az országban. Nagy Gábor maga rendelte meg és finanszírozta a körtelenfont egy vállalkozástól, csak ez több százezer forintjába került. Mindennek abból a szempontból van jelentősége, hogy Gréczy Zsolt DK szóvivő azzal rázta le a kellemetlen kérdést Nagy Gábor Facebook bejegyzése után, hogy nem fizeti a tagdíjat, kvázi nem párttag. Nagy Gábor szerint amit ő a DK-nak kifizetett az 50 évi tagdíjra elég lenne.
A megélhetési politikusok pozícióharca tett tönkre mindent?
Nagy Gábor szerint a pozícióharc a DK legnagyobb rákfenéje, legalább is ott Vasban. Hangsúlyozta, amikor a választások után kiderült, hogy Szombathelyen nem sokaknak jut majd jövedelemmel járó pozíció, már elkezdtek átkacsingatni Körmendre. Aki Szombathelyen már nem lehetett vezetőségi tag, később átlépve a körmendi szervezetbe, ott már igen. Harc folyt a megyei lista biztos helyeiért is. A kilépett DK-s elmondása szerint például Varga Lívia a 2-es számú választókerületből az MSZP jelöltje mellé állt és neki kampányolt az önkormányzati választáson a DK jelöltjével szemben, csak azért, mert a megyei lista első helyét magának akarta.
Való igaz, hogy nem fizettünk tagdíjat sokáig, sem én, sem azok, akik engem támogattak, de azért, mert nem láttuk, hová, mire megy el a szervezet pénze. Az én időmben mindig elszámoltunk egymás felé, tudta a tagság, hogy a cél egy körmendi iroda, ami a mai napig nem valósult meg. Ezzel szemben az utódom nem számolt el, olyan saját útjaira költött, amire nem a pártkasszából kellett volna, mert a csoport attól nem gyarapodott. Csak havi ezer forint a tagdíj, de ez elvi kérdés, nem arról az az ezer forintról szól. Nem láttuk, mire fizetünk
– mondta Nagy Gábor.
Megjegyezte, az is érdekes, hogy a jelenlegi jelölt, Balogh Tibor, és a jelenlegi választókerületi elnök, Mecseki Csaba sem fizet több mint egy éve tagdíjat. Ha a DK szemében ő már nem volt párttag, mivel nem fizetett, akkor ezek szerint Balogh és Mecsekit sem tekintik párttagnak? – tette fel a kérdést a volt DK-s. Ráadásul Mecsekinek Nagy Gábor szerint komoly szerepe van abban, hogy ő és a támogatói nem voltak hajlandóak gazdagítani a helyi pártkasszát.
Nagy Gábornak három évvel ezelőtt a családi helyzete is úgy alakult, hogy jobbnak látta, ha kicsit háttérbe vonul. Ekkor újabb pozíció harcok indultak, és egyre ellenségesebbé vált a hangulat. A legutóbbi tisztújításra – mely véleménye szerint így tökéletesen illegitim volt – sem őt, sem azokat nem hívták meg, akikről tudták, hogy nem Mecseki Csaba, a megválasztott vk-elnök támogatói.
Az Őrséget nem is ismerő, idegen jelöltet indítottak
Az utolsó csepp mégis az volt a pohárban Nagy Gábornál, amikor decemberben változtattak a jelöltön és a szombathelyi Balogh Tibort nevezték meg a baloldal körmendi jelöltjének:
Ő a tökéletesen esélytelen jelölt. Nem körmendi, sőt a körmendiek azt sem tudják ő kicsoda. Nem ismeri a választókerület, talán azt sem tudja, hány település tartozik hozzánk. Mit tudna akkor az itteni problémákról, a vadkárokról, ami évről évre jobban megpróbálja a gazdákat, vagy az őriszentpéteri kisiskoláról, ahová annyira, de annyira kellene már egy tornaterem, meg az iskola elé egy zebra. És ezek csak példák voltak. A lényeg az, hogy nagyon speciális a választókerület, sok kicsi településsel, mindnek megvan a maga baja, vagy célja, amit szeretne,aki mindezt nem ismeri, az hogy akarja képviselni őket?!
– sorolta panaszait a volt körmendi DK elnök.
Nagy Gábor sem tudja, mi lehet az oka a váltásnak, csak találgat. De mint mondta, az biztos, hogy nem a győzelem. Mintha a párt nem is foglalkozna már ezzel a körzettel, ami őt szíven üti. És, hogy miért írta aznap azt a Facebookra-ra, hogy akkor inkább a Jobbik jelöltjére kell szavazni? Itt a magyarázat:
Magam sem tudom. Egyfelől figyelemfelhívás volt. Azt gondolom, ez sikerült. Nem vagyok jobbikos, és nem is leszek. Én, ha már innen kiléptem, nem más párt körül keresem a helyem. Egy barátom osztott meg valamit Bana Tiborról, és elgondolkoztam. Végül is, neki legalább botrányai nincsenek. Képviselő, teszi a dolgát csendben, nem is szélsőséges.
Az a nagy baj a DK-ban Nagy Gábor szerint, hogy túl sok lett a megélhetési politikus, aki már nem beletesz, hozzátesz valamit, mert fontos egy közös cél, hanem csak azzal foglalkozik, hogy mit lehet kivenni onnan. Állítja, ő soha nem kért semmit a pártvezetéstől a munkájáért, és eszébe sem jutott, hogy a sok fáradozásáért, a vállalásaiért valami járna cserébe. Azt mondja, ő most is jót akart, és akar ma is, hogy megszabadulva azoktól az emberektől, akik nem a közös célokért és elvekért vannak ott, megtisztuljon és talpra álljon az a párt, amilyennek ő látta a Demokratikus Koalíciót. A Vas 3-asban szerinte ez már csak úgy megy, ha előbb feloszlatják azt, majd újraépítik.
Jelenleg a tagság egyharmada fogalmazza kilépő nyilatkozatát – akik nem akarnak a színjáték részesei lenni – mondta Nagy Gábor. Ő most hátra lép, a leckét megtanulta. Arról nem tett le, hogy még a egyszer a településéért, a térségért dolgozhasson, de valószínűleg, ha el is indul az önkormányzati választásokon, azt független jelöltként teszi majd.
Vezető kép: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS