Eredetileg háromnegyed 5-kor buktatták volna meg a Margit híd elfoglalásával Orbán Viktort az oktatásra vágyó diákok, illetve a nem is létező, de mégis tüntető tanárok. Ehelyett 17 óra után is zajlott az erőgyűjtés, ami után aztán tényleg kalap-kabát az egész kabinetnek. A forradalmat, amely egy közepes vidéki község falunapjához érdemes mérni, élőben közvetíti a PestiSrácok.
Eltelt a nyár, a tanárok és diákok közös felháborodása pedig a tanév végének közeledtével egyenesen arányosan lohadt le júniusban, hogy végül az utolsó, júliusi tüntetés teljes, mindössze 20 főt megmozgatni képes érdektelenségbe torkolljon. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen jön az új tanév, ez pedig nem jelenthet mást, mint hogy a tanároknak és diákoknak újra fontos lett “az oktatás helyzete”. Még ha eddig a nyaralás fontosabb is volt.
Ezért akik korábban nem hagyták, majd elmentek nyaralni 2–3 hónapot, és addig hagyták, azok most megint nem hagyják, és tüntetést szerveznek – bevárva az utószezonban, last minute ajánlat keretei közt Jordániában és/vagy valamelyik demokratizált észak-afrikai országban nyaraló bajtársakat – az Elvis Presley térre, szeptember 15-re, ahonnan kiindulva a Margit híd elfoglalását tervezik. A minőségi oktatás nagyobb dicsőségére, természetesen. Hiszen, mint a szervezők az esemény leírásában írják, a minőségi oktatáshoz egy út vezet:
Kevesebb beszéd, több hídfoglalás.
A forradalom pedig meg is történt: egy közepes zsáktelepülés sikeresebb falunapjához mérhető tömeg gyűlt össze, hogy elmondja:
Nem hagyja, elege van. Stb.
A “tömegnek” a meghirdetett időponthoz képest fél órára volt szüksége ahhoz, hogy ne legyen teljes katasztrófa a hídfoglalás– innen nézve a relatív komoly mennyiségű szervezett (de persze véletlenül sem álcivil szervezetek, például az Amnesty International által fizetett) aktivista jelenléte némiképp komikusan hatott.
A “tömegben” több ellenzéki politikus is felfedezhető volt, így például Hadházy Ákos, akitől stábunk szerette volna megtudni, hogy a pedagógusok életpályamodell törvényének elfogadása után, és a tömeges felmondás elmaradása után mire számítanak a mai tüntetéstől. Jól tippeltek: Hadházy úr nem tudott válaszolni a kérdésre.
Ahogy az élő bejelentkezésünkből is látszik, a hídfoglalás félpályásra sikeredett, így a tüntetők lendületből a Kossuth térre vonultak tovább. A forgalomkorlátozás sikertelenségén csüggedő tüntetők közül ezután sokan hazamentek, mások pedig úgy vélekedtek, hogy akik nincsennek itt, azok szerint nem sok értelme van a tüntetésnek.
A Kossuth téren elhangzott beszédek után demonstrálók maradéka, mintegy 300 fő, a Clark Ádám térre vonult tovább.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS