Befejezte a rendőrség az 1996 november 13-án, a budapesti Kerepesi úti ügetőn meglőtt fogathajtó, Lakatos Csaba elleni merényletkísérlet nyomozását – értesült a PestiSrácok.hu. A nem sokkal Prisztás József kivégzése után megtámadott hajtót három lövés érte, és ha nincs a gyors orvosi beavatkozás, Lakatos meghalt volna. A nyomozóhatóság gyanúja szerint az éjszakai életben jól ismert Tanyi György húzta meg a ravaszt, társai pedig a menekülést, valamint a cselekményt biztosították. Azt ugyanakkor a rendőrségnek nem sikerült bizonyítania, hogy kinek a megbízásából lőtték meg Lakatos Csabát, így a felbujtó – ebben az ügyben – nagy valószínűséggel megúszta a felelősségre vonást.
Lezárta az 1996 novemberében, a Lakatos Csaba fogathajtó ellen elkövetett gyilkossági kísérlet nyomozását a Nemzeti Nyomozó Iroda – erősítette meg a PestiSrácok.hu információit Kadlót Erzsébet, a hajtó lelövésével gyanúsított Tanyi György ügyvédje. A fogathajtóra nem sokkal Prisztás József likvidálása után, 1996. november 13-án adtak le több lövést. A férfit a combján, a tarkóján és a hátán is találat érte, és ha nem látták volna el időben a sérüléseit, meghalt volna. Az elkövetőket akkoriban nem tudták elfogni, csak a helyszín közelében várakozó Tanyi Józsefet és Jánost, akiknek testvérük, és B. László elszállításáról kellett volna gondoskodniuk. Mivel akkoriban konkrét bizonyítékok nem álltak a rendőrség rendelkezésére, a nyomozást nyolc hónap után, 1997 júliusában megszüntették.
Alapos nyomozást végeztek a rendőrök
A rendőrség másfél éve vette újra elő az ügyet, majd 2014. december 16-án előre kitervelten elkövetett emberölés kísérletének gyanújával őrizetbe vette a Tanyi-testvéreket és a támadásban még résztvevő társaikat. A gyanú szerint Tanyi György húzta meg a ravaszt, a többiek a menekülést, valamint a cselekményt biztosították. A bűncselekmény kapcsán egyébként még a gyanúsítottak kényszerintézkedéséről döntő bíróság is megjegyezte, hogy igen kiterjedt és alapos nyomozást végeztek a rendőrök, mivel a Tanyi-testvérek elleni megalapozott gyanút többek között rendőri jelentések, helyszíni szemle jegyzőkönyv, híváslista adatok és vallomások támasztják alá. Terhelő vallomást tett a nyomozóknak például az a V. Róbert is, aki ugyancsak Tanyiékat segíthette a bűncselekmény elkövetésében.
A védelem szerint hiányzik az indíték
Kadlót Erzsébet a PestiSrácok.hu-nak azt is elmondta, hogy ügyfele esetében múlt hét csütörtökön tartottak iratismertetést és a nyomozóhatóság az iratokat Tanyival szemben vádemelési javaslattal fogja megküldeni a Fővárosi Főügyészség részére. Az ügyvéd szerint az ügy furcsasága, hogy a korábban bűnsegédlettel vádolt V. Róberttel szemben tavaly decemberben már jogerős ítéletet hozott a bíróság. A védő beszélt arról is, hogy Tanyi ellen csupán egyetlen tanúvallomás szól, ráadásul az ügyben nincs indíték sem, hiszen a rendőrség felbujtóként senkit sem gyanúsított meg. Úgy tudjuk, hogy a nyomozóhatóság feltételezése szerint Portik megbízásából hajthatták végre a merényletkísérletet, ám az Energol-vezért csupán tanúként hallgatták meg az eljárásban. Az ügyvéd hozzátette még, hogy többen is úgy nyilatkoztak, ügyfele és Lakatos Csaba a mai napig jó viszonyban vannak, sőt, maga a sértett is azt hangoztatta a legutóbbi három vallomásában, hogy nem tudja elképzelni, hogy Tanyi volt az elkövető.
Korábban Lakatos még biztos volt Tanyiék bűnösségében
Érdekesség, hogy Lakatos Csaba a PestiSrácok.hu-nak még az elfogások után olyan nyilatkozatot tett, hogy évek óta tudja, Portik megbízásából Tanyi tört az életére. Lakatos hozzátette, neki egyrészt az éjszakai élet több egykori prominense, másrészt maga a bűncselekmény kiagyalója és végrehajtója is „elszólta magát”. A hajtó szerint Portik a Prisztás-gyilkosság egyik tárgyalásán célzott arra, hogy Tanyi lőtte le, utóbbi férfi pedig az Energol-vezér letartóztatása után beszélt vele a bűncselekmény több részletéről, köztük Portik megbízásáról. Prisztás egykori üzlettársa portálunknak nehezményezte, hogy „gyakorlatilag egy semmi miatt lőtték meg”. Mint mondta, az ok vélhetően az lehetett, hogy kihallgatták néhány órával a Prisztás-gyilkosság után és a meghallgatását követően a folyosón kötetlen beszélgetést folytatott a merénylettel kapcsolatban a körülötte álló rendőrökkel, akiknek elmondta magánvéleményét, miszerint Portik Tamásnak állhatott érdekében Prisztás lelövése. Szerinte ezek után Portiknak elemi érdeke volt, hogy eltüntesse, mivel a nyomozóknek elmondott információ után az Energol-vezér megijedt, meglepetésszerűen érhette az elszólása és nem tudhatta pontosan, hogy mit tud az 1996. november elsejei merényletről.
A védelmi szolgálat is vizsgálta a hajtó lelövését
Azt egyébként a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) is vizsgálta, hogy kik lehettek azok a rendőrök, akik a Portikra terhelő információt azonnal kiszivárogtatták az érintettnek, ám ellenük elévülés miatt már nem lehetett eljárást indítani. Ismert, a védelmi szolgálat Portik Tamás letartóztatásával nagyjából egy időben vizsgálatot indított, hogy szakmai hibák, vagy az alvilággal együttműködő rendőrök árulása miatt nem sikerült felderíteni számos, a 90-es években elkövetett gyilkosságot, alvilági leszámolás hátterét. Több ügyben ugyanis felvetődött a gyanú, hogy a nyomozást szándékosan, megbízást teljesítve siklatták félre annak idején.
Címlapfotó: nava.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS