A negyvenhárom éves máltai Roberta Metsolát választotta meg új elnökévé kedden az Európai Parlament. A politikus az Európai Néppárt jelöltje volt, de támogatták a szociáldemokraták és a liberálisok is. Roberta Metsola a múlt héten elhunyt David Sassolit követi az elnöki székben; mandátuma két és év félre szól.
A szavazás már az első körben eredményt hozott. Ahhoz, hogy a jelöltből elnök lehessen, a leadott szavazatok abszolút többségre volt szükség, vagyis 616-ből 309-re. Roberta Metsola 458 vokssal végzett az első helyen, Alice Bah Kuhnke százegy, Sira Rego pedig ötvenhét szavazatot kapott. Az elnökválasztási folyamat azzal kezdődött, hogy az egyik jelölt visszalépett. Kosma Złotowski, a lengyel kormánypárt politikusa, az Európai Konzervatívok és Demokraták jelöltje közölte: nem indul az elnöki posztért. Így három női politikus maradt versenyben, akik kortesbeszédben igyekeztek meggyőzni a képviselőket. Alice Bah Kuhnke svéd zöldpárti jelölt, aki gambiai apától és svéd anyától származik, visszaemlékezett arra, amikor első ízben tízéves korában mondták neki telefonba, hogy neki nincs helye Európában. És ezek a hívások gyakran megismétlődtek, holott Kuhnke itt született és európainak vallja magát.
A szélsőjobboldali fenyegetések miatti érzés politikai akarattá változott annak érdekében, hogy egyenlőségen és sokszínűségen alapuló Európai Unióért küzdjünk
– jelentette ki. Elképzelései közül kiemelte, hogy támogatni szeretné a szexuális és reproduktív jogok érvényesítéséért küzdő civil szervezeteket. Hozzátette, hogy ki kell állni a szociális igazságosság és a zöld átállás mellett is, ha már a parlament klímavészhelyzetet hirdetett. Kuhnke kötelezővé tenné a zaklatás elleni tréninget, a parlamentben pedig az átláthatóságért küzdene, hogy ne legyenek zárt ajtó mögötti döntések.
Egy feminista parlamentért fogok küzdeni, amely megvéd bennünket
– mondta végül. A svéd politikust Roberta Metsola, máltai néppárti jelölt követte. Ő arról beszélt, hogy a parlamentet a viták és megbeszélések házává szeretné tenni, mert az igazsághoz hozzátartozik, hogy meghallgatjuk a másik oldalt. Úgy gondolja, hogy a politika nemcsak a győztesekről és vesztesekről, hanem a szolgáltatásokról szól, és a cél az, hogy az életminőséget javítsuk. Metsola elnökként ki szeretné aknázni a fiatalok erejét és az idősek bölcsességét a megoldások megtalálása érdekében, küzdeni szeretne a nőkért, és hidat építenek az emberek és az európai döntéshozatal közé.
Nyitott, biztonságos, sokszínű parlamentet szeretnék. Büszke leszek, ha ennek a harcnak az élére állhatok
– mondta végül. Őt Sira Rego, a szélsőbaloldali csoport jelöltje követte.
Tisztelt elvtársaim, nagy megtiszteltetés, hogy a baloldalt képviselhetem
– kezdte beszédét a spanyol politikus. Arról beszélt, hogy pártja mindig is a dolgozók érdekeit képviselte, mert a források korlátozottak a világban, és azt kell elérni, hogy ne a kevesek éljenek ezekkel a forrásokkal a többek kárára. Fontosnak nevezte a nők jogai melletti kiállást; szerinte ezen a téren nem lehet hátralépni, mert a nőknek joga van dönteni a saját testükről és joguk van az abortuszhoz.
A szélsőjobb háborút hirdetett az emberi jogok ellen; számukra a kiválasztott kisebbség az, amelyik a mi nyomorunkon meggazdagodik
– foglalta össze politikai hitvallását. Kiemelte, hogy egy szociálisabb, környezetbarátabb és feministább Európában hisz.
Forrás: MTI; Fotó: Patrick Hertzog/AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS