Magyarország leghosszabb ideje belügyminisztere, dr. Pintér Sándor kemény, következetes, aki természetesnek veszi, ha valaki jó munkát végez. Nagyon ritkán dicsérni is szokott, de ehhez valami nagyot kell tennie annak, akit dicsér. Hétvégén azonban eljött az a ritka pillanat, hogy a tárcavezető már-már szuperlativuszokban nyilatkozott adott esetben egy önkéntes szervezetről, a polgárőrségről. “Ha egyetlen mondatban kellene megfogalmazni, hogy mi is a polgárőrség Magyarország számára, azt mondanám: Nemzeti kincs! Amit meg kell őrizni, tovább kell erősíteni.” – fogalmazott a tárcavezető.
„Ha egyetlen mondatban kellene megfogalmazni, hogy mi is a polgárőrség Magyarország számára, azt mondanám: Nemzeti kincs! Amit meg kell őrizni, tovább kell erősíteni. Ma már a polgárőrök nemcsak lakóhelyüket, hanem az egész országot, a schengeni külső határon szolgálva az Európai Unió valamennyi polgárát is védelmezik”, fogalmazott az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) Küldöttgyűlésén Pintér Sándor belügyminiszter – számoltak be róla az OPSZ honlapján.
A belügyminiszter leszögezte: a polgárőrség munkájában megnyilvánuló társadalmi összefogás nélkül Magyarország aligha lehetne a világ egyik legbiztonságosabb országa. Ilyen jellegű és nagyságú civil összefogás nem létezik máshol. Felbecsülhetetlen annak a munkának az értéke, amit a polgárőrök végeznek nap, mint nap!
Pintér Sándor maga is polgárőr, övé az 1. számú tagkönyv.
Mára az Országos Polgárőr Szövetség a kezdetekkor még elsősorban a helyi közbiztonság javításáért tenni akarók összefogásából egy olyan közösséggé vált, amelynek az ország egészének a közbiztonságára is nagy hatással van, jegyezte meg a belügyminiszter, aki szerint a polgárőrök a schengeni külső határon végzett munkájukkal az Európai Unió egészének a biztonságát is szolgálják.
Pintér Sándor köszönetet mondott a polgárőröknek a Covid alatt, majd az óta is végzett szociális munkájukért, hogy a legnehezebb időben is számíthattak rájuk az idősek, az egyedülállók, a betegek. Akiknek, hol élelmiszert fuvaroztak, vagy gyógyszert váltottak ki, hol a rendőrökkel közösen vágták fel a fájukat, hogy legyen mivel fűteniük.
A miniszter új veszélyekre is figyelmeztetett
A nyári szünet meggondolatlanabbá, veszélyeztetettebbé teszi a gyermekeket. Ősztől pedig az iskolákban kell majd rájuk az eddiginél is nagyobb figyelemmel lenni. A Belügyminisztérium kérdésére ugyanis a szülők közel harmada mondta azt, hogy a gyermekeiktől úgy tudják, az iskolájukban is egyre nagyobb problémát jelentenek a kábítószerek.
Pintér Sándor erre tekintettel a rendőrséget, az iskolarendőröket és a polgárőröket is arra kérte, figyeljenek és jelezzenek, illetve haladéktalanul intézkedjenek, ha iskolai drogterjesztőkről kapnak híreket.
A tárcavezető felhívta a figyelmet arra, hogy július 1-én kezdődik az Európai Unióban a magyar elnökség, ami január elsejéig tart. Magyarországon ez idő alatt mindegy 250 olyan rendezvényt tartanak, amelyeken 26 ország több száz meghívottja vesz részt. Terveznek egy olyan eseményt is, amelyen az Európai Unió összes vezetője, 200 védett vezető is részt vesz.
A magyar elnökség alaposan leterheli a rendőrséget. Azonban a közterületeken akkor is kell majd lennie valakiknek, ha nincs rendőr. És kikre számíthatnánk, kikben bízhatnák, ha nem Önökben
– mondta a belügyminiszter. Azt kérte, hogy a polgárőrség is készüljön a nyári diplomáciai nagyüzemre. Nagy segítség volna a rendőrség számára, ha főleg a városokban és Budapesten minél több nyelveket beszélő polgárőr teljesítene szolgálatot a szóban forgó időszakban.
Nehéz kezdet után sikeres év volt 2023
Nem voltak jók a kilátásaink 2023 év elején, de megfogadtuk: vállalt feladatainkat teljesítjük, és ha csak zsíros kenyérre futja, akkor is megrendezzük a Polgárőr Napot!
– emlékeztetett évértékelő beszéde kezdetén Túrós András, az OPSZ elnöke.
Az elnök elmondta, az orosz-ukrán háború, az infláció, a magas energiaárak, a migráció, a Covid-világjárvány utóhatásai, a cégautóadó-emelés komoly kihívások elé állították a polgárőr egyesületeket és magát a szövetséget is. Később aztán minden jóra fordult és a polgárőrség sokkal jobb évet zárt, mint amilyenre számított. Magyarország kormánya és a Belügyminisztérium jóvoltából 1 milliárd 680 forint bevételhez jutott a polgárőrség.
Kaptunk továbbá 2000 tabletet, mintegy 100 millió forint értékben, így minden egyesületnek adhattunk egyet. Az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság további 50 millió forinttal támogatta szövetségünket
–tette hozzá Túrós András.
A belügyminiszter előterjesztésére a parlament módosította a Polgárőrségről szóló törvényt, amely egyebek között a szervezet alapfeladatai közé emelte a határvédelmet és felhatalmazást adott video-megfigyelő rendszerek és drónok használatára. Szigorította ugyanakkor polgárőrökkel szemben támasztott elvárásokat.
„Korábban abból indultunk ki, hogy helyben ismert, köztiszteletben álló emberek lépnek a sorainkban, bemondásra is elhittük nekik, hogy megfelelnek a követelményeknek. Néhány esetben csalódnunk kellett. A törvénymódosítás azonban már előírja, erkölcsi bizonyítvánnyal kell rendelkeznie annak, aki polgárőrként kívánja szolgálni a közösséget.
Önkéntesek, szabadidejük terhére szolgálnak
Túrós András elmondta, 2023-ban a polgárőrség 9,8 millió szolgálati órát teljesített. Ez 4700 főállású biztonsági őr éves munkájának felel meg, ami – a biztonsági őrök átlagfizetésével számolva – 24,5 milliárd forint értékű munkát jelent, amit a polgárőrök önként, ingyen végeztek el.
Másképp fogalmazva: a 67.571 fős polgárőrség minden egyes tagja 148 órát áldozott a szabadidejéből lakóhelye védelmére, az államhatár őrzésére, és más közbiztonsági, vagy szociális gondozói feladatokra. Azaz 19-20 munkanapot. Ám, ha csak az aktív polgárőrökkel számolunk, a 9,8 millió szolgálati óra óra 245 órát jelent, azaz 30 munkanapot.
A legtöbb szolgálati órát mindazonáltal a Bács-Kiskun, a Borsod-Abaúj-Zemplén, a Hajdú-Bihar és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei polgárőrök teljesítették. Ez a négy vármegye adta a 9,8 millió órányi szolgálat 40 százalékát! – mondta Túrós András.
A polgárőrség (határvédelmi tagozat) 15 ezer illegális migráns elfogásában vett részt. Ezen a téren az ásotthalmi, a mórahalmi, a röszkei és a szegedi polgárőröket emelte ki az OPSZ elnöke.
Tavaly 36 polgárőr egyesület alakult és különböző okok miatt 34 szűnt meg. Jelentős volt a fluktuáció: 2824 új felvételes érkezett, miközben 1834-en távoztak a szervezetből. Így 990-nel nőtt a szövetség létszáma, ami nemcsak azt bizonyítja, hogy a polgárőrség vonzó szervezet, hanem azt is, hogy az emberek számára újra fontos a közösséghez tartozás.
Sok más mellett ezt bizonyítja az ifjú polgárőrök növekvő száma is. 2022-höz képest tavaly 280-nal nőtt a számuk s már 2298-an szolgálják koruknak megfelelő szinten és módon közösségük közbiztonságát.
„A polgárőrség meghatározó civil szervezet, munkája nélkülözhetetlen a rendőrség számára ahhoz, hogy elmondhassuk: Magyarország a világ legbiztonságosabb országainak egyiket”, szögezte le Túrós András, aki azzal zárta beszédét, hogy vigyázni kell a polgárőrségre, a polgárőrség imázsára, egységére, szervezettségére és kapcsolataira egyaránt.
Meglepő statisztikákat ismertetett az országos rendőrfőkapitány
Dr. Balogh János rendőr altábornagy, országos rendőrfőkapitány meglepő adatokat tárt a küldöttek elé: Magyarország településeinek a negyedén a statisztikák szerint egyáltalán nem követnek el bűncselekményeket. Ugyanilyen arányt képviselnek azok a települések, ahol éves szinte 10 alatt van a bűnesetek száma; azok is jobbára olyan cselekmények, tartásdíj-elmulasztás és hasonlók, melyek nem borzolják fel a kedélyeket.
A magyar települések 30 százalékában nem történt lopás, több mint kétharmadában (68%) nem történt betörés.
A bűnügyi statisztikák bár tavaly kis mértékű (4%) esetszám növekedést mutattak, így is csak 167-480 bűneset történt. Fele részben ismeretlen tettes ellen indult eljárás és az elkövetők nagy részét rövid időn belül el is fogták. A polgárőrség szempontjából talán legfontosabbak, a közterületi bűncselekmények stagnálnak. Balogh János arra figyelmeztetett: Nem szabad világvége hangulatba esni, ha romlanak a számok, ahogy nem szabad hátra dőlni sem, ha a sikerről tanúskodnak.
A főkapitány köszönetet mondott a határon szolgálatot teljesítő polgárőröknek. Sok rendőrt tudtak más, nem kevésbé fontos feladatokra átirányítani annak köszönhetően, hogy a polgárőrök folyamatosan jelen voltak a határon.
A Küldöttgyűlést jelenlétével megtisztelte dr. Tóth Tamás bv. altábornagy, a Büntetés-végrehajtás országos parancsnoka, Dr. Gömbös Sándor – r. dandártábornok, az OIFH főigazgatója, Dr. Bleszity Richárd, a Magyar Posta Zrt. biztonsági főigazgatója és köszöntötte Erdélyi Krisztián tűzoltó vezérőrnagy, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság műveleti főigazgató-helyettese.
Kiemelt kép: Pintér Sándor (j2) Túrós András beszámolóját hallgatja (Fotó: OPSZ/Posztós Csaba)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS