Megzsarolhatja Magyarországot Brüsszel, amennyiben ismét megpróbálná a kormány megvétózni az Oroszország elleni újabb szankciós csomagot. Miközben jól értesült uniós diplomaták szerint az Orbán-kabinet nemcsak vétózni, hanem további engedmények kicsikarására is készül, azt még az EU fővárosában is elismerik, hogy nemcsak hazánk ellenzi az olajra kivetett szankciókat, hanem több, fontos déli állam is.
Újabb, Oroszország elleni szankciók bevezetésére készül az unió az Európai Bizottság javaslatára. A csomag több gazdasági szektort is érintene, úgymint a vegyipart, a gépipart és a fémipart. Továbbá még több orosz tisztviselő vagyonát fagyasztanák be, elsősorban azokét, akik részt vettek Ukrajna keleti megyéiben az Oroszországhoz csatlakozásról döntő népszavazások lebonyolításában. A szankciók fontos eleme lehet az orosz importolaj árának maximalizálása, noha ezt korábban elvetette az EU. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az újabb gazdasági válaszlépéseket a népszavazásokkal magyarázta, mivel ezek tovább fokozzák a háborús konfliktust.
Már nemcsak hazánk a feketebárány
Az újabb szankciós csomag elfogadásáról e hét végén az európai állam- és kormányfőkből álló Európai Tanácsnak is döntenie kell. Ahhoz, hogy a lépést elfogadják, mind a 27 uniós tagállam támogatására szükség lenne. A brüsszeli lap szerint a legérzékenyebb pont az orosz tengeri olajszállítmányok árának maximalizálása lesz, ezt a szankciót ugyanis Magyarország mellett Ciprus, Görögország és Málta is ellenzi, mivel mindhárom érdekelt az orosz olajjal való tengeri kereskedelemben.
A három déli ország értelmetlennek és kontraproduktívnak tartja ezt a lépést. Azzal érvelnek, hogy amennyiben az orosz tankerhajókat kizárja az unió, akkor ezzel párhuzamosan el kellene érniük azt is, hogy ugyanezt megtegyék a törökök, az indiaiak és az indonézek is, máskülönben az oroszok egyszerűen nekik fogják eladni az olajukat.
Megzsarolhatják a magyar kormányt
A brüsszeli Politico lapnak nyilatkozó diplomaták szerint a magyar kormány azzal is kihúzhatja a gyufát Brüsszelben, hogy engedményt is ki akar csikarni. Eszerint az Oroszországból érkező nyersolajból készült termékeket szeretné Magyarország exportálni a környező országoknak. A belga lap arról ír, hogy ha Magyarország erre jogot kap, akkor azzal „jogtalan előnyöket” szerez az uniós piacon.
Ezenkívül azzal érvelnek, hogy szerintük Magyarország már így is elég mentességet kapott azáltal, hogy – a többi uniós tagállammal ellentétben – az olajat érintő szankciók idén télen esedékes életbelépése után is tovább importálhatja majd a vezetéken érkező orosz nyersolajat.
Uniós diplomaták arról is szivárogtatnak információkat, hogy Magyarország csúnyán megütheti a bokáját, ha megvétózná az újabb szankciós csomagot. Válaszlépésként a többi – „szabálykövető” – tagország vámot vethet ki a hazánkba vezetéken érkező olajra. Nyilván ez még tovább növelné idehaza az energiahordozók már most is rekordmagas árát. Egy ilyen döntést a magyar kormány nem tudna megvétózni, mert ehhez a lépéshez elég a minősített többség az unióban.
Vezető kép: Strasbourg, 2022. szeptember 14. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal az Ukrajna helyzetével foglalkozó ülésen az Európai Parlament strasbourgi épületében 2022. szeptember 14-én. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felesége, Olena Zelenszka is részt vesz az ülésen. Fotó: MTI/AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS