Igazán pártatlan és független választási megfigyelők érkeztek hazánkba, hogy „felügyeljék” az ellenzék által már előre elcsaltnak ítélt április 3-i országgyűlési választásokat és a népszavazást. A lengyel megfigyelők szerint az EBESZ interjúi átláthatatlanok; semmiféle konkrétumot nem adnak azzal kapcsolatban, hogy pontosan kiket kérdeztek és nekik milyen a pártállásuk. Összegzésükben megállapítják: a fent említett okok miatt az EBESZ dokumentuma megsérti a semlegesség elvét, ezért tekinthető úgy, mint nemzetközi beavatkozási kísérlet a magyar választásokba.
Szalai Szilárd – Bokor Gábor
Egyre erősödnek azok a hangok, amelyek szerint tollba mondott jelentést fog készíteni az április 3-i választásról az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, azaz az EBESZ megfigyelői. A magyarországi misszió vezetője egy bizonyos Jillian Stirk, aki az érdeklődők kérdésére nem hajlandó válaszolni arra, miért volt annyira elfogult a szervezet március 24-i jelentése, amelyet több nemzetközi szervezet is ízekre szedett az elfogultsága miatt. Az EBESZ egyik volt magyar megfigyelője gondolt egyet, előkapta telefonját és elkezdte kérdezgetni Stirköt a belvárosi Mariott luxusszállodában, ahol az EBESZ Parlamenti Közgyűlésének rendezvényét tartotta. A főmegfigyelő nem válaszolt kérdésekre, összevissza futkosott a szálloda folyosóin, végső elkeseredésében pedig berohant a mosdóba, ahonnan hosszú perceken keresztül nem volt hajlandó megmozdulni. Stirk végül annyit jegyzett meg: a magyar ex-megfigyelő jelenlétét félelemkeltőnek tartja. Egyébként ezen az összejövetelen tájékoztatták és készítették fel a Magyarországra érkezett nagyjából húsz külföldi parlamenti képviselőt és a csaknem kétszáz rövidtávú választási megfigyelőt, akiket a vasárnapi választásra küldtek szét országszerte.
Soros kebléről jön Magyarországra függetlenkedni a kanadai biztos
Jillian Stirk neve nem ismeretlen azoknak, akik figyelemmel kísérik a liberális politikusok machinációit, amikor más országok belügyeiben kell beavatkozni. A kanadai liberális politikus korábban Lengyelországban vezetett kiküldetést, de megfordult már az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ), az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) kanadai küldöttségeiben is. Stirk az ultraliberális Trudeau-adminisztráció alatt is jól feküdt, sőt, magához a családhoz is közeli ideológiai kapcsolatok fűzik. Korábban ugyanis a Pierre Elliott Trudeau Alapítvány mentora volt, amely minőségében gyakran szólalt fel külpolitikai és sokszínűségi kérdésekben, és számos, a nyílt társadalmi ideológiákat támogató alapítvány igazgatótanácsának tagja.
Korábbi kiküldetései során ennek az ideológiai alapozásnak szellemében csak és kizárólag baloldali, liberális és LMBT-szervezetekkel volt hajlandó találkozni. Ennek ismeretében nem meglepő, hogy a vizsgálatokról szóló időközi jelentései is ennek szellemében készültek el. Nincs ez másképp Magyarországon sem, hiszen az EBESZ pénteki, a választásokat megelőző értékelő rendezvényére is csak balliberális, Soroshoz köthető civilek kaptak meghívást. Rajtuk kívül a magyarországi „LMBT közösség” képviseltethette magát, ők adtak tájékoztatást a magyarországi politikai helyzetről, a választásokról és a kampányról, ez pedig nemcsak manipulatív, de szakmailag is megkérdőjelezhető eljárást sejtet. Sőt, akár a nemzetközi beavatkozás kísérletét is felveti az EBESZ előre meghozott ítélete – legalábbis az előzetes beszámoló alapján ezt állítják a lengyel Ordo Iuris és a varsói Collegium Intermarium Egyetem szervezésében ideérkező kutatók, akik az EBESZ munkáját vizsgálják.
A lengyel megfigyelők szerint elfogult az EBESZ jelentése
Megfigyelői missziójuknak ez már a második szakasza; az elsőben górcső alá vették a magyar választási folyamatok jogi kereteit, értékelték a média helyzetét, megvizsgálták az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) időközi választási jelentését. Arra a megállapításra jutottak, hogy az EBESZ anyaga számos ponton sérti az effajta missziókra vonatkozó alapelveket, sokszor elfogult, ráadásul pontatlan. Öt ilyen alapelvet sorolnak fel, ezek:
- pártatlanság és be nem avatkozás;
- pontos és leellenőrizhető következtetések megfogalmazása;
- a nemzeti jog és kultúra tiszteletben tartása;
- semlegesség és szakmaiság a médiamegjelenések során;
- javaslatok és átlátható forrásokon alapuló következtetések megfogalmazása.
Az első pont kapcsán figyelmeztettek: a személyes, elfogult vagy ítélkező véleményeket nem lehet olyan módon nyilvánosságra hozni, hogy az befolyásolja a választások eredményeit. Visszatérő problémaként említik még, hogy az EBESZ-jelentés bizonyítékok nélkül kormánykritikus véleményeket idéz anélkül, hogy teret adna az ellenvéleményeknek vagy legalább tisztázná a helyzetet. Az interjúik átláthatatlanok, semmiféle konkrétumot nem adnak azzal kapcsolatban, hogy pontosan kiket kérdeztek és nekik milyen a pártállásuk. Összegzésükben megállapítják: a fent említett okok miatt az EBESZ dokumentuma megsérti a semlegesség elvét, ezért tekinthető úgy, mint nemzetközi beavatkozási kísérlet a magyar választásokba.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS