Német lapok úgy tudják, a játékosok többsége nem akart politikai performanszokat a katari vébén, csak két játékos, Neuer és Goretzka erőltette azokat. Felelősséget vállalni viszont senki sem akar. Ismeretes: a tavalyra halasztott Európa-bajnoksághoz hasonlóan a németek az idei világbajnokságon is az „értékközvetítéssel”, tehát ideológiai, propagandisztikus jellegű üzenetek terjesztésével foglalkoztak, a focira pedig valamivel kevesebb energia jutott.
A német labdarúgó szövetség, a DFB minden körülmények között ragaszkodott ahhoz, hogy a Nationalelf tagjai egy „One Love” feliratú karszalagban lépjenek pályára a meccseiken, ami azt hivatott jelképezni, hogy a csapat számára fontos a „sokféleség”, a „tolerancia” és az „emberi jogok”. A DFB-n kívül több másik szövetség is jelezte, hogy hasonló akciót fontolgatnak, de a FIFA nyomására végül kénytelenek voltak elállni ettől. Ennek nyomán készült a Nationalelf Japán elleni mérkőzése előtt a híres-neves szájbefogós csapatfotó a német válogatottról. Az a meccs azonban nem úgy alakult, ahogy a németek eltervezték, a mutatott játék és a végeredmény sokaknál érthető kárörömöt, megint másoknál – nem titok: e sorok írójánál is – szégyenkezést váltott ki. Az ügyön az sem segített sokat, hogy megjelent Katarban Németország szélsőbaloldali belügyminisztere, Nancy Faeser is, aki büszkén viselte a „One Love”-karszalagot a VIP-páholyban.
Nem meglepő módon elindult az üggyel kapcsolatban a magyarázkodás; véletlenül az is kiderült, hogy a karszalagos-szájbefogós performanszok támogatottsága közel sem volt olyan széles körű a csapaton és a szövetségen belül, mint azt a németországi közbeszéd jelenlegi állapota és tematizáltsága esetleg sugallná. Mint az mostanra nagyjából egyértelművé vált, a „One Love”-karszalagokat elsősorban a DFB menedzsmentje erőltette, noha a játékosok túlnyomó része egyáltalán nem szeretett volna ilyesmivel foglalkozni a pályán. Oliver Bierhoff, a szövetség sportigazgatója viszont sokáig hajthatatlan volt az ügyben, és gyakorlatilag csak a FIFA nyomására mondott le a karszalagozásról.
A Bild és más lapok azonban azt is tudni vélik, hogy a karszalagot helyettesítő szájbefogós akcióban sem akart részt venni a Nationalelf játékosainak többsége. Az ARD közszolgálati csatorna információi szerint gyakorlatilag csak Manuel Neuer kapus-csapatkapitány és müncheni csapattársa, Leon Goretzka erőltették a szájbefogást, a többiek inkább hanyagolták volna a dolgot – egyedül Joshua Kimmichet sikerült még maguk mellé állítaniuk. A többiek szerint ez csak elvonta a figyelmet a játékról, ezért nem kellett volna erőltetni.
Hansi Flick szövetségi kapitány szerint neki nem kellene távoznia a gyalázatos világbajnoki szereplés után, de azt belátja, hogy követett el hibákat a tornán. Bierhoff szerint pedig jobban el kellett volna hárítani azt a terhet, ami emiatt a játékosok vállára nehezedett. A DFB várhatóan a hét közepén fog dönteni Flick és Bierhoff sorsáról.
Forrás: Mandiner; Fotó: Hasan Bratic/dpa Picture-Alliance via AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS