A kormányalakítás gyors végrehajtását sürgette Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke hétfőn Berlinben, két nappal a bajor testvérpárt Keresztényszociális Unió (CSU) és a pártszövetség eddigi koalíciós társa, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetőinek találkozója előtt. A három párt elnöke szerdán Berlinben első alkalommal tárgyal majd arról, hogy miként lehet lendületet adni a megrekedt kormányalakítási folyamatnak.
Merkel a CDU kétnapos elnökségi ülése után tartott tájékoztatóján kiemelte, hogy gyors tárgyalásokat szeretne és stabil kormányt, azért is, mert
egy stabil kormány a legjobb alap a közös munkához Franciaországgal, Európáért.
A német-francia együttműködést történelmi szükségszerűségnek tartó Merkel szerint világszerte érzékelhető az az elvárás, hogy mihamarabb alakuljon meg az új német kormány. Az Európai Uniót illetően jövőre még van lehetőség fontos döntések meghozatalára, 2019-ben viszont európai parlamenti választások lesznek, így akkor már jóval kevésbé lehet előmozdítani az ügyeket – mondta. A negyedik kancellárságára hajtó politikus ismét elutasította az instabil kisebbségi kormányzás lehetőségét. Elmondta, hogy az elnökségi ülés megállapította, a választási kampányukat nagyban nehezítette a CDU és a CSU menekültügyi vitája, és már a kampány előtt egységes szabályrendszert kellett volna kidolgozniuk. Merkel szerint a kormány visszaszerezte az ellenőrzést a migrációs folyamatok felett, de sok választót nem tudott meggyőzni erről.
A CDU/CSU a szeptemberi választáson a szavazatok 32,9 százalékát gyűjtötte össze, ez 1949 óta a leggyengébb eredmény, Merkel azonban így is négy évre vállalná a kancellári tisztséget, tehát nem szeretne előrehozott választást. A Martin Schulz vezette SPD-vel sok közös elemet lát a szakpolitikai elgondolásokban, főleg az EU-val kapcsolatban, a szociáldemokraták viszont elhúzódó tárgyalásokra számítanak, akár májusig is eltarthat, mire feláll az új kormány. Ha a puhatolózó tárgyalások eredményre vezetnek, akkor rendkívüli kongresszus dönthet majd a hivatalos tárgyalásokról, a koalíciós megállapodásra pedig az SPD 450 ezres tagságának kell rábólintania pártszavazással.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS