Október-november környékén jöhet a járvány második hulláma, ez azonban nem lesz nagyobb, mint az első – mondta az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem rektora. Merkely Béla szerint akkor már nem lesz szükség a tavaszihoz hasonló, szigorú korlátozó intézkedésekre, a nyár pedig, ha folyamatosan figyelemmel kísérik a megbetegedéseket, biztonságban telhet.
Merkely az InfoRádiónak elmondta: megvannak a magyarországi új típusú koronavírus-fertőzéssel kapcsolatos keresztmetszeti felmérés eredményei.
Ez alapján az aktív fertőzöttek száma biztosan nem haladta meg a kétezer főt a vizsgált időszakban, és néhány tízezer főben becsülhető a lakossági fertőzöttség március elejétől május elejéig
– ismertette az InfoRádiónak Merkely Béla. Az adatok alapján a Semmelweis Egyetem rektora szerint jó esélye van Magyarországnak arra, hogy a nyáron, amennyiben folyamatosan nyomon kísérik az újabb megbetegedéseket, nem alakul ki újabb járvány. Hozzátette: elszigetelt esetek előfordulhatnak, miután most is látni ezekre példát idősotthonokban, ápolási és pszichiátriai osztályokon.
Azonban a második hullám nem ezt jelenti, hanem azt, hogy a közösségi térben emelkednek meg jelentősen a megbetegedések
– fogalmazott Merkely Béla. Az előzetes becslések szerint ezekre októberben, novemberben lehet számítani, de Merkely meglátása szerint nem lehet majd nagyobb, mint az első volt.
Ennek legfőbb oka, hogy az első hullám esetében nem állítottak “őrszemeket”, vagyis Európa nem figyelte és nem tesztelte a lakosságát, sem pedig a beutazókat. Most nyáron azonban folyamatosak lesznek a szűrések a kórházakban, egyetemeken, ahogyan a Nemzeti Népegészségügyi Központban is, figyelve, hogy hol alakulnak ki gócpontok
– vélekedett a professzor.
Forrás: InfoRádió; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS