Mészáros Lőrinc a 100 leggazdagabb magyar listájának első helyén áll és évről-évre növelni tudja cégei értékét, ami miatt a baloldal folyamatosan támadja és közpénzszivattyúként emlegetik üzleti sikereit. Az Index interjújából azonban kiderült, hogy építőipari árbevétele a teljes építőipari szektor bevételének csupán hét százalékát teszi ki, úgyhogy az a vád, hogy Mészáros mindet visz, hatalmas hazugság. Az interjúban szó volt továbbá a „felcsúti perről” és magánéletét érintő kérdések is felmerültek.
A 100 leggazdagabb magyar listájának legfrissebb számában az első helyen szerepel Mészáros Lőrinc, becslések szerint ugyanis 500 milliárd forintos vagyonnal rendelkezik. A baloldal rendszerint azzal támadja a vállalkozót, hogy egy év alatt meg tudja duplázni a vagyonát. Mészáros Lőrinc azonban elmondta: aki jártas az üzleti életben, az tudja, hogy a vagyonbecslés nem készpénzről szól, hanem cégek becsült értéke, amit sok tényező befolyásol. A Mészáros Csoportnak körülbelül 30 ezer alkalmazottja van a gazdaság szinte minden szegmensében. A vállalkozó szerint a kormányt rajta keresztül azért támadják, mert jobboldali gazdasági szereplő. A listára visszautalva azonban Orbán Viktor egy korábbi kijelentésére emlékeztetett:
vannak, akik azért fizetnek, hogy felkerüljenek egy listára, és vannak, akik azért, hogy le.
A baloldal egy másik vádja a vállalkozóval kapcsolatban, hogy „mindent visz”, ami az állami megrendeléseket illeti. Mészáros szerint viszont ez nem igaz, hiszen a közbeszerzési eljárások kevesebb mint 10 százalékát nyerték el, sokszor konzorciumban más cégekkel. Megjegyezte továbbá, hogy a pályázatok 95 százaléka nyílt, tehát bárki részt vehet rajta. Örvendetesnek tartja továbbá, hogy magyar cégek, nemzetközi hátterű multikkal vehetik fel a versenyt. Felidézte, hogy azért nem tartja jogosnak a baloldal vádjait, mert 2008-ban, a baloldal regnálása alatt jelentős üzleti eredményt értek el. Most valóban nem ellenséges közegben dolgoznak, mint mondjuk 2002 és 2010 között, amikor rendszerint kaptak NAV-ellenőrzést, de úgy látja, a mai üzleti élet abban különbözik a 2010 előttitől, hogy most nem politikai alapon döntenek, hanem azok tudnak érvényesülni, akik tisztességes és tehetséges üzletemberek. Megjegyezte továbbá, hogy az üzleti életet nem lengi úgy körbe a politikai légkör, a szereplők a nézetkülönbségek ellenére megtalálják a közös hangot.
A Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai-kormány ledarálta a magyar építőipart
Mészáros Lőrinc emlékeztetett arra is, hogy a rendszerváltást követően a külföldi építőipari vállalkozásokat hozták helyzetbe, a magyar építőipari vállalatokat privatizálták. Bejöttek a külföldi multik és minden tenderen ők nyertek a balliberális kormányok idején. Az első Orbán-kormánynak aztán voltak próbálkozásaik arra, hogy a magyar tőke is megmozduljon, de a 2002-es újabb baloldali választási győzelem ennek gátat szabott. A Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai-korszak pedig megint a külföldi vállalkozókat hozta helyzetbe.
A Mészáros Csoportnak tavaly 1200 milliárd forint volt az árbevétele, ebből 280 milliárd forint építőiparból származik, ezzel ők Magyarország legnagyobb építőipari cége. Mészáros Lőrinc ugyanakkor megjegyezte, hogy az árbevételük 25 százalékát sem teszi ki az építőiparból származó haszon. Emlékeztetett: tavaly 4300 milliárd forint volt a teljes hazai építőiparban felhasznált forrás, amiből a Mészáros Csoport részesedése alig hét százalék. A baloldal erre mondja, hogy Mészáros mindent visz.
A vállalkozó beszélt arról is, hogy a pandémia alatt kiderült számukra is, hogy mennyire fontos a mezőgazdaság, hiszen az ország lakosságánál jóval több embert tudnak ellátni élelmiszerrel. Ennek ellenére abban érdekeltek, hogy a megtermelt alapanyagot itthon értékesítsék. Azok az országok viszont, akik függenek a nemzetközi élelmiszer-kereskedelemtől és szállítástól, nagyon sérülékenyek. Mérföldkőnek nevezte továbbá, hogy megvásárolták a Tigázt, és folyamatban van a Titász-tranzakció is, amivel a hazai energetikai piac jelentős szereplőjévé válnak. Ezeknek a cégeknek a megvásárlása növeli a cégcsoport hatékonyságát, és a fogyasztói oldal is gyorsabban kiszolgálható. Szó volt még a Hunguest Hotelnek juttatott állami támogatás is, ami ellen a baloldal bojkotott hirdetett, de ezzel a magyar munkahelyeket támadják:
Amikor az ellenzék a Hunguest Hotelst, Magyarország legnagyobb szállodaláncát támadja, a magyar munkavállalókat, családtagjaikat, tulajdonképpen az országot bojkottálja.
Mészáros Lőrinc reagált továbbá a Momentum elnökének, Fekete-Győr Andrásnak a „felcsúti per” kampányelemére is, ami szerinte a történelem sötét korszakát idézi. A vállalkozó szerint ezzel egy hatalmas közösséget támad a Momentum, ugyanis a Mészáros Csoportnak több mint 30 ezer alkalmazottja van.
Külföldi terjeszkedés
Mészáros beszélt arról is, hogy a járvány után terjeszkednek, amelynek egyik lépcsőfoka, hogy Horvátországban építenek egy 200 szobás szállodát és még erőteljesebben szeretnének jelen lenni Szlovákiában és Romániában is. Ezen felül Líbiában vásárolnak két erőmű-karbantartó vállalatot.
Hálás a feleségének
Az interjúban szó volt a nemrég megvásárolt Kogart Házról is, amivel kapcsolatban Mészáros Lőrinc elmondta, hogy nem kíván változtatni azon, hogy továbbra is kiállítóteremként működjön, ugyanakkor kiemelte, hogy terveik között szerepel a Munkácsy-képek megvásárlása, de még nem tudott megállapodni erről Pákh Imrével.
A média erőteljesen foglalkozik a magánéletével, azzal, hogy 36 év után elvált feleségétől, akinek nagyon hálás az együtt eltöltött évekért. Új kapcsolatáról Várkonyi Andreával azt mondta:
Egyikünknek sem volt kérdés, hogy össze szeretnénk kötni az életünket. De a részleteket hadd őrizzük meg magunknak.
Fotó: Mészáros Csoport
Facebook
Twitter
YouTube
RSS