Újabb gyanúsítások lesznek az Alstom metrókocsik beszerzésével összefüggésben indult nyomozásban – válaszolta Budai Gyula volt elszámoltatási kormánybiztos kérdésére a parlamentben a legfőbb ügyész. Polt Péter arra is utalt, hogy az eljárás célkeresztjében vannak azok a volt magas rangú BKV-s tisztségviselők és politikai döntéshozók, akik a kenőpénzekből részesülhettek.
Budai Gyula hétfőn a parlamentben arról kérdezte a legfőbb ügyészt, hogyan állnak 4-es metróval kapcsolatos nyomozások. Budai hozzátette, szerinte az Alstom-ügy minden idők legnagyobb korrupciós botránya Magyarországon, és egyértelmű, hogy ebben a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai-kormányokat és az MSZP-s SZDSZ-es Demszky-féle városvezetést terheli a felelősség.
Legfőbb ügyész: újabb gyanúsítások lesznek az Alstom-ügyben
Polt Péter válaszában kifejtette, hogy a Központi Nyomozó Főügyészségen (KNYF) a járműbeszerzésekre vonatkozó Alstom-szerződések ügyében indult büntetőeljárásnak jelenleg három gyanúsítottja van, és “további gyanúsításokra is sor fog kerülni”. Hozzátette: az ügynek nemzetközi szálai vannak, ezért több külföldi hatósággal is felvették a kapcsolatot. A legfőbb ügyész példaként említette az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatalát, amelynek a köszönhetően a nyomozás 2016 nyarán új lendületet kapott. Polt Péter azt mondta, hogy “úgy reméljük, hogy az aktív vesztegetőktől el fogunk jutni a passzív vesztegetőkig”. Azaz, azokon a már meggyanúsított személyeken túl, akik a vesztegetési pénzeket átadták vagy átutalták, a nyomozás célkeresztjében vannak azok a BKV-s tisztviselők, politikai döntéshozók is, akik a kenőpénzekből részesülhettek. Polt hangsúlyozta, nagyon nagy erőket mozgósítanak, hogy az eljárást sikeresen fejezzék be.
Csupán hat éve nyomoznak
Emlékezetes, a metrókocsik beszerzésével összefüggésben 2011-ben vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt indult nyomozás, amely idén szeptember 16-án került a Központi Nyomozó Főügyészség hatáskörébe. Az ügyészség eddig három személyt hallgatott ki gyanúsítottként, Terner Gézával szemben pedig nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki. A férfi állítólag Izraelben bujkál. Az ügyben azután indult vizsgálat, hogy a 2010-ben az Állami Számvevőszék megvizsgálta a 4-es metró beruházását és a járműbeszerzéseket. A számvevőszék jelentése szerint a beruházással a magyar államot és a fővárosi önkormányzatot jelentős vagyoni hátrány érte. Akkor hűtlen kezelés miatt az új városvezetés és a számvevőszék is feljelentést tett. Azóta az is kiderült, hogy az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatala eddig négy Alstom-vezetőt vádolt meg azzal, hogy 2006 januárja és 2007 októbere között bűnszervezet tagjaként összesen 2,3 millió eurónyi összeget juttattak a BKV tisztviselőinek, illetve az üzlet megkötésében közreműködő ügynököknek, hogy befolyásolják a Budapesti Közlekedési Vállalatot a francia társaság metrószerelvényeinek megvásárlása érdekében.
Demszky közvetlen utasításokat adott?
Az Alstom-üggyel kapcsolatban korábban megszólalt portálunknak Borbély Lénárd, a metrókocsik 2006-os közbeszerzését vizsgáló ideiglenes fővárosi bizottság elnöke is. A csepeli polgármester -hivatkozva többek között a BKV volt vezérigazgatójának, Aba Botondnak az elmondásaira – a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, hogy az akkori városvezetés nagyon erős befolyást gyakorolt a metrókocsik beszerzésére. Név szerint Aba Demszky Gábort, Budapest volt főpolgármesterét említette, aki közvetlen utasításokat adott a 4-es metróval kapcsolatos ügyekben. A metróügyben bukkant fel egy Medgyessy Péter volt miniszterelnökhöz köthető szál is. A volt kormányfő családi cégéhez két részletben összesen több mint 597 ezer euró – jelenlegi árfolyamon mintegy 180 millió forint – áramlott az Alstomtól. A pénz nagy része Medgyessy felesége, Csaplár Katalin magánbankszámláján landolt, annak ellenére, hogy az egykori miniszterelnök korábban az Indexnek úgy nyilatkozott: „a díj a cég árbevétele volt, amely után adózott és az összeg kilenc ember több éves munkájának ellenértéke”.
Vezető kép: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS