Pesti Srácok

Mexikó meghátrált Trump szankcióival szemben, korlátozzák a migrációt

Mexikó meghátrált Trump szankcióival szemben, korlátozzák a migrációt

A mexikói hatóságok kedden a fegyveres erők bevonásával, fokozott szigorral ellenőrizték a déli határon át érkező, az Egyesült Államok területére belépni kívánó migránsokat.

Az EFE spanyol hírügynökség jelentése szerint a múlt hét vége óta a Nemzeti Gárda több, mint 400 tagja teljes erőbedobással végezte az ellenőrzési feladatokat a mexikói-guatemalai - mintegy 650 kilométeres - határszakasz közelében. A határ közelében lévő Tapachula, Suchiate, Huehuetán és Huixtla városokban kedden szúrópróbaszerű vizsgálatokat folytattak a bevándorlók körében a parkok, szállodák, piacok területén, az utcákon és az autóutakon.

Mexikó és az Egyesült Államok másfél héttel korábban kötött megállapodást az illegális migráció megfékezéséről; ennek részeként Mexikó a Nemzeti Gárda hatezer katonáját telepíti a guatemalai határra a közép-amerikai államok felől érkező migrációs hullám feltartóztatására. Ezen a szakaszon naponta ezrek mennek át Mexikóba, hogy azután onnan megpróbáljanak az Egyesült Államokba jutni.

A Nemzeti Gárda a hadsereggel, a tengerészgyalogsággal és a rendőrséggel együttműködve végzi feladatát. A mostani fokozott ellenőrzési művelet során különleges figyelmet szentelnek a Tapachulában lévő befogadóközpontra, amelyből április 25-én mintegy 1300 ember tört ki. A migránsok valamivel több, mint fele később visszatért oda, de mintegy hatszáznak nyoma veszett. A központ lakóinak zöme Kubából érkezett. Az incidens is azt jelzi, hogy a Mexikót sújtó migránshullám a végletekig megterhelte az ország befogadóképességét.

PestiSracok facebook image

Az Egyesült Államokkal kötött egyezség elejét vette annak, hogy az Egyesült Államok június 10-től bevezesse a Donald Trump amerikai elnök által kilátásba helyezett vámokat. E terv szerint a kezdetben 5 százalékos, minden Mexikóból származó termékre kivetett vám minden hónapban 5 százalékponttal tovább emelkedik, egészen 25 százalékra, ha a mexikói kormány nem fékezi meg a migrációt.

Washington adatai szerint az év eleje óta 670 ezer migráns érkezett az Egyesült Államok mexikói határához. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának minapi közlése szerint az év kezdete óta 593 507 közép-amerikai menedékkérő jutott el Mexikón keresztül az Egyesült Államok déli határáig. Csak májusban 132 ezer embert tartóztattak fel az amerikai hatóságok az Egyesült Államok déli határán. Ilyen sokan 2006 óta nem próbáltak egyetlen hónap alatt bejutni az országba.

Hétfőn egyébként az amerikai külügyminisztérium bejelentette: az amerikai kormányzat a migránsválság miatt végleg megvonja az anyagi támogatást Salvadortól, Guatemalától és Hondurastól. A három ország azért nem kapja meg a 2018-as pénzügyi évre megszavazott, összesen 370 millió dolláros segélyt, mert Washington álláspontja szerint vezetőik nem akadályozták meg, hogy országaikból illegális bevándorlók tömegei vágjanak neki a mexikói-amerikai határnak.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Marco Ugarte

Ajánljuk még

Egyszerű, buta embereknek titulálja a választókat egy hangfelvételen Balatonalmádi jegyzője

Exkluzív 2022 március 7.
Egyszerű, buta embereknek titulálja a választókat egy nyilvánosságra került hangfelvételen Balatonalmádi alig két hete kinevezett jegyzője. A mindössze 25 másodperces hanganyag egy hacker által üzemeltetett online blogfelületen bukkant fel hétfőn délután, amit – a címzés szerint – több szerkesztőségnek is elküldtek. Az üzenetből az is kiderül, hogy több felvétel is létezik, ezek alapján pedig igencsak megkérdőjelezhető a helyi választási irodát is vezető Gáspár-Fekete Judit függetlensége, illetve az, hogy vajon miként lehet felelősséget vállalni az április 3-i választás szabályos lebonyolításáért...?

Háromgyermekes postáskisasszonnyal, a pártklub kalandos múltú sztárjával bukott le Jakab Péter

Exkluzív 2021 november 24.
Háromgyermekes édesanya Molnár Enikő, Jakab Péter kabinetfőnöke, akivel lebukott a Jobbik elnöke – tudta meg a PestiSrácok.hu. Hétfőn a Bors hozott hozott nyilvánosságra egy videofelvételt, amelyen az látható, hogy Jakab egy budapesti lakásnál várja a nőt, majd széttárt karokkal rohan elé, másnap reggel pedig nagy körültekintéssel, együtt is távoztak a lakásból. Az azóta megjelent cikkek szerint Jakab autója többször is ennél a lakásnál parkolt és olyan fotó is nyilvánosságra került, amelyen a Jobbik elnöke egy bőrönddel érkezik a lakáshoz. Kedden pedig arról írt a Bors, hogy bár Molnár Enikő letagadta, hogy Jakab ezúttal is nála töltötte az éjszakát, később úgy menekítették ki a politikust a lakásból. Jakab Péter persze tagad és perrel fenyeget mindenkit, azt próbálja elhitetni, hogy csak munkakapcsolat fűzi a kabinetfőnökéhez, és egész éjszakákon át csak dolgoznak.