A kérdés költői: pénzért, politikából, az ázsiai, afrikai országok nyomására. A 48 csapatos futball-világbajnokság teljesen érdektelennek ígérkezik, a mi kijutási esélyeinken nem nagyon fog változtatni, Európa és Dél-Amerika labdarúgása a háttérbe szorul. Infantino az ürgebőrbe bújt Blatter? Magánvélemény következik.
A címben feltett kérdés költői, tudjuk, hogy pénzről, politikáról van szó. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) korábbi elnökéről, a svájci Sepp Blatterről nyilvánvaló volt, hogy korrupt és a pénzügyi sikerek mögött valójában nagyon sokat ártott a futballnak. Köztudott volt, mégis hosszú évek kellettek ahhoz, hogy végre leváltsák. Bár minden valószínűség szerint börtönbe kellene kerülnie, szinte biztos, hogy ez nem fog megtörténni, de mára az is kiderült, hiába vártunk valamiféle megújulást. Utódja, a szintén svájci (svájci-olasz) Gianni Infantino mintha még nála is rosszabb lenne. Róla (még?) nem derült ki, hogy lopna, viszont pusztító hatású döntést hozott, hozatott.
Blatter nem csak azért maradhatott olyan sokáig a FIFA élén, mert a világ romlott, a racionális ok az volt, hogy a komoly futballmúlttal rendelkező országokat, különösen az európaiakat a háttérbe szorította, és telepakolta a bizottságait kis országok zsebre vágható vezetőivel. (És persze a vádak szerint még Császárt is vásárolt, a zseniális, de meglehetősen antipatikus Franz Beckenbauer személyében). A Blattert követő Infantino (komolyan: egy lebukott svájci után egy újabb svájci?) szintén sok mindent megígért a megválasztása érdekében, és rossz hír, hogy a jelek szerint szavatartó ember. Igen, megcsinálta, ha nem jön közbe semmi (például nem jut Blatter sorsára), harminckét helyett negyvennyolc csapatnak szurkolhatunk majd a világbajnokságokon.
Hadd fogalmazzak sarkosan: ez a döntés szakmailag megmagyarázhatatlan, pénzügyileg kérdéses, egyedül sportpolitikailag igazolható.
Nem véletlen, hogy az erős, hagyományos világbajnoki résztvevő nemzetek természetesen nem ünnepelnek (elég megnézni egy angol honlapot), a spanyolok állítólag perelnének (!), érdekesebb a nálunk érezhető kivárás.
Mire fel? Egyrészt minden újságíró tudja, hogy a futball a sportok között is mindenek felett áll, másrészt mindenki emlékszik az Európa-bajnoki varázslatra. Szerencsés vagyok, ott voltam Marseille-ben az Izland elleni csoportmeccsen, és átéltem azt, amire korábban hiába vágytam, aztán már nem is álmodoztam. (A Sebők Vilmos-féle válogatottak kiöltek belőlünk sok mindent, ezért is arculcsapás, hogy most szakértőként alkalmazták, alkalmazzák ezt a társaságot).
Az Eb egy csoda volt, azzal együtt, hogy ez a kontinenstorna színvonalával talán minden korábbi hasonló eseményt alulmúlt. Komolyan, a mieinken kívül egyetlen meccsre sem emlékszem.
Alacsony színvonalú, taktikus mérkőzések, érdektelen csoporttalálkozók, nem ezért vártam, vártunk régen esztendőket ezekre az eseményekre.
A jövő világbajnoksága még ennél is lehangolóbbnak ígérkezik. Ráadásul hiába emelik a létszámot, jó ha tudjuk, hogy Magyarországot ez nem igazán fogja érinteni. Európa minden bizonnyal három helyet kap a tizenhat újból, ez nem fogja megkönnyíteni a kijutásunkat túlzottan.
A legfelháborítóbb a döntésben, hogy még csak nem is a futballnagyhatalom Dél-Amerikát hoznák fel. A tervek szerint a mostani 4.5 (egy pót-kvalifikációs) helyett hat jutna nekik, míg Afrikát kilenc (!), Ázsiát 8.5 (!) hellyel boldogítanák! Értjük? Dél-Amerika, amelynek válogatottjai kilenc világbajnoki trófeát szereztek, sehol sem lenne az összesen nulla arannyal rendelkező ázsiai-afrikai kettős mellett.
Csodálatos!
Látjuk a hátteret, hogy egyre több neves játékos igazol Kínába, amely ott sem volt a legutóbbi tornán, most már ezen is változtatni kell.
Következő lépésként megszüntethetnék a válogatott játékosok védettségét, hadd váltson utolsó tornájára csapatot Cristiano Ronaldo vagy Lionel Messi, de legalább egy-egy névtelenebb brazil a Kínai Kommunista Párt nagy örömére! Kézilabdában már sikerült elérni, hogy Katar balkáni válogatottja érmes legyen egy világbajnokságon, szóval a határ a csillagos ég!
Ha már A tanú. Még az is előfordulhat, hogy a kopasz Infantino egy ürgebőrbe bújt Blatter. Egy ilyen döntés mögött nyilvánvalóan nem kell korrupciós szálakat keresni, hívjuk lobbinak, és legott szórakoztatnia fog! Jobban belegondolva viszont nem sok különbséget láthatunk.
Ha ez így marad, a vébének is lőttek. Előbb azt érték el szívós munkával, hogy a doppingügyek, politikai harcok, megmagyarázhatatlan döntések (Athén helyett Atlanta, Peking, Peking, Peking) után az olimpiákból is egyre jobban kiábránduljanak a sokat látott szurkolók, most ugyanezt megteszik a világbajnoksággal is.
Ha már teljesen érdekeltelen lesz a vébé, akár meg is szüntethetik. Beindulhat a Kínáig kiterjesztett Bajnokok Ligája – az már (az?) úgyis csak a pénzről szól.
Fotó: FIFA.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS