Pesti Srácok

Migrációs szükséghelyzetet hirdettek a texasi El Pasóban

Migrációs szükséghelyzetet hirdettek a texasi El Pasóban

A texasi El Paso polgármestere szükséghelyzetet hirdetett a város területén szombaton attól tartva, hogy kezelhetetlenné válik az illegális migráció a térségben, mivel december 21-el hatályát veszti az egyetlen, a kitoloncolást még lehetővé tévő jogszabály.

A helyi sajtó beszámolója szerint az intézkedés révén a városvezető pótlólagos anyagi forrásokat tud igénybe venni, hogy úrrá legyen a minden várakozás szerint tovább romló migrációs helyzeten. Oscar Leeser korábban elutasította a szükséghelyzet kihirdetését. Az El Paso Times helyi lap tudósítása szerint a polgármester a 700 ezres határváros központjában kialakult állapotok láttán változtatta meg korábbi véleményét. Ahogy a demokrata párti városvezető szombat esti sajtótájékoztatóján fogalmazott, "nem akarunk így bánni emberekkel", és hozzátette, számításaik szerint a hét közepétől már naponta 6 ezer migráns érkezésével számolnak csak a városban.

A washingtoni fellebbviteli bíróság pénteken fenntartotta azt a korábbi bírósági döntést, amelynek értelmében december 21-én, szerdán hatályát veszti az úgynevezett 42-es rendelkezés (Title 42), ami 2020. márciusa óta járványügyi indokokra hivatkozva engedélyezte az illegális érkezők egy részének a visszatoloncolását. A határőrizeti hatóságok az elmúlt két és fél évben az érkezők mintegy harmadával szemben tudták érvényesíteni a rendelkezést. Az Egyesült Államok déli, Mexikóval szomszédos határszakaszán októberben 230 ezer illegális határátlépés történt a hatóságok hivatalos adatai alapján, ami szeptemberhez képest 3, egy év alatt pedig mintegy 50 százalékos növekedés. A szeptemberben zárult 2022-es pénzügyi évben összesen 2,37 millióan lépték át a határt Mexikó felől törvénytelenül, ami történelmi rekord volt.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/EFE/Joebeth Terríquez

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!