Lényegében a török elképzeléseknek szinte tökéletesen megfeleltethető cselekvési tervet tárgyalnak a csütörtöki EU-csúcson – derült ki a bruxinfo.eu által ismertetett dokumentumból. A nyolc pontos tervezetben szó esik a visszatoloncolásról, a migránscseréről, a vízummentességről, és a Törökországnak nyújtandó többlettámogatásról is.
A bruxinfo.eu birtokába került az a háromoldalas dokumentum, ami a megerősített EU-török cselekvési terv pontjait tartalmazza. A tervezet az embercsempészet üzleti modelljének szétzúzását és a Törökországon át Európába tartó illegális migráció felszámolását jelöli meg közös célként.
A határozat legfontosabb része szerint azokat a migránsokat fogják az uniós szabályokkal összhangban visszaküldeni Törökországba, akik vagy nem kértek menedékjogot Görögországban, vagy akiknek a menedékjogi kérelmét elutasították. A tervezet második pontja leszögezi, hogy minden egyes Törökországba visszaküldendő szíriaiért cserébe egy másik szíriait fognak áttelepíteni Törökországból az EU-ba. Azok a migránsok élveznek majd elsőbbséget, akik korábban nem próbáltak meg illegálisan bejutni az EU-ba. Az EU részéről az első időben a 2015 júliusában elfogadott 22 és fél ezres önkéntes áttelepítési kvótából még nem felhasznált 18 ezres keretet töltenék ki, majd ezt követően a 160 ezres áthelyezési mechanizmusból egyelőre talonba tett 54 ezer személyre vonatkozó kvóta terhére lehetne folytatni az áttelepítést.
A harmadik pontban Ankara ígéretet tenne arra, hogy minden szükséges intézkedést meg fog hozni az új migrációs útvonalak megnyílásának megakadályozására. A negyedik bekezdés leszögezi, számottevő mértékben csökkennek az illegális határátlépések Törökország és az EU között, az ideiglenes és rendkívüli áttelepítési program átalakul egy önkéntes humanitárius befogadási programmá.
Az ötödik pont előírná a vízumkényszer legkésőbb 2016 június végéig történő megszüntetését a török állampolgárokkal szemben. Törökországnak ennek érdekében maradéktalanul teljesítenie kell a vízumliberalizációs útitervben szereplő valamennyi feltételt, amelyet követően a Bizottság április végi javaslata alapján az Európai Parlament és a Tanács hozná meg a végső döntést. A hatodik pont a jelenleg felajánlott 3 milliárd eurós segély utalásának felgyorsításáról szól, ugyanakkor 2018 az EU döntést hoz az újabb 3 milliárd euró folyósításának szükségességéről.
A hetedig pont Törökország EU-s csatlakozásáról szűkszavúan annyi említést tesz, hogy a 2015 októberi Európai Tanács következtetéseire alapozva fogják tárgyalni a csatlakozási előkészületeket. Az utolsó pont leszögezi, hogy az EU és tagállamai Törökországgal együttműködve fognak dolgozni a humanitárius körülmények Szírián belüli javítása érdekében.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: bruxinfo.eu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS